عوارض ناشی از دود گرفتگی در خوزستان را جدی بگیرید

عوارض ناشی از دود گرفتگی در خوزستان را جدی بگیرید

خاتون یار: اهواز - یك متخصص بیماری های تنفسی عوارض و راه های پیشگیری از دود ناشی از آتش سوزی تالاب هورالعظیم را در بعضی شهرهای خوزستان شرح داد.


دكتر حشمت ا... توكل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: هر فرد سالم در حالت استراحت در هر دقیقه هفت تا هشت لیتر هوا را به ریه كشیده و بیرون می دهد اما در حالت ورزش 20 برابر افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: هوا از نظر فیزیكی و شیمیایی عاری از آلودگی نیست و اگر دفاع بدن ضعیف شود و یا هوای استنشاقی مواد آلوده زیادی داشته باشد زمینه ساز بیماری ریوی می گردد.
توكل افزود: دود ناشی از سوختن نیزارهای هورالعظیم در یك ماه گذشته خوزستان را فرا گرفته، امكان دارد یك فرد سالم را كه فعالیت زیادی ندارد در حد تحریك كردن دستگاه تنفس، سرفه كردن و به صورت گذرا درگیر كند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اهواز بیان كرد: در افراد با سابقه بیماری قلبی، تنفسی و یا سن بالا عوارض بیشتری را به همراه دارد چون دفاع بدن در سنین خیلی بالا و پایین ضعیف است.
وی اظهار داشت: دود از مهمترین محرك ها برای یك فرد مبتلا به آسم است كه راه های هوایی را تنگ كرده و فرد دچار تنگی نفس، سرفه، خس خس و حمله تنفسی می گردد واحتمال بروز این عوارض برای افراد سیگاری با بیماری برونشیت مزمن هم وجود دارد.
توكل بیان كرد: افراد با بیماری قلبی در هوای دود آلود دچار عوارض تنگی نفس و تپش قلب خواهند شد.
این متخصص بیماری های تنفسی افزود: دود ناشی از این آتش سوزی در دراز مدت عوارض احتمالی همچون برونشیت مزمن و عوارض دیگر را در بعضی افراد به دنبال دارد.
وی سفارش كرد: در ایام دود آلود گروه های حساس همچون كودكان، افراد مسن و دارای سابقه بیماری از منزل خارج نشوند و سایران در صورت خارج شدن از منزل ورزش نكنند.
توكل اظهار داشت: در صورت اجبار برای خروج از منزل بهتر است از ماسك فیلتر دار استفاده گردد.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی كشور، در خوزستان قرار دارد كه یك سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است كه منابع تغذیه آن رودخانه كرخه و دجله هستند.
آتش سوزی هورالعظیم در خاك عراق حدود یك ماه پیش شروع شد و گفته شده هشت كانون آتش در آن فعال است. در ایران هم حدود 2 هزار هكتار از هور در همین مدت دچار آتش سوزی شده است.
كار مهار آتش در خاك عراق از 29 تیر آغاز و سوم مرداد، به دنبال اعلام مهار آتش توسط هوافضای سپاه، متوقف گردید اما بعد از گسترش آتش سوزی در تالاب هورالعظیم در خاك عراق توسط بالگردهای آبپاش، از 11 مرداد دوباره از سر گرفته شد.
وزش باد باعث انتشار دود غلیظ ناشی از این آتش سوزی در بعضی نقاط خوزستان می گردد به صورتی كه گاهی تا 6 شهرستان را درگیر كرده است.
3004/ 6037


1397/05/19
22:59:58
5.0 / 5
5045
تگهای خبر: بیمار , بیماری , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان