كشف ارتباط 151 ژن با مبتلا شدن به شكلی بیماری قلبی

كشف ارتباط 151 ژن با مبتلا شدن به شكلی بیماری قلبی

خاتون یار: تهران- محققان دانشگاه میشیگان آمریكا 151 ژن را تعیین كرده اند كه با مبتلا شدن به شكلی بیماری قلبی به نام فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارند.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پرسیژن هلث وابسته به دانشگاه میشیگان، بر برپایه نتایج این مطالعه كه به تازگی در نشریه نیچر ژنتیكس (Nature Genetics) انتشار یافت، خیلی از ژن های یافته شده در رشد قلب در زمان جنینی مهم هستند؛ این امر نشان داده است تغییر ژنتیكی قلب را مستعد مبتلا شدن به این بیماری در این زمان می كند یا تغییر ژنتیكی می تواند ژن هایی را در بزرگسالی قلب بازفعال كند كه در شرایط عادی فقط در زمان رشد جنینی فعال می باشند.
بیماری فیبرالیسیون دهلیزی كه گاه در پزشكی ای فیب نامیده می شود، شایع ترین نوع آریتمی قلبی است كه در نتیجه آن انقباض منظم دهلیز وجود ندارد و دهلیزها نمی توانند خون را به صورت كامل به بطن ها پمپ كنند. ضربان قلب نامنظم، سكته و ایست قلبی از عواقب این بیماری است.
یافته عمیقی كه مطالعه حاضر از روند بیولوژیكی به دست می دهد، می تواند به درمان و حتی پیشگیری بهتری از این بیماری منجر شود.
كریستین ویلر/cristin willer استاد دانشكده پزشكی دانشگاه میشیگان در این مورد می گوید: امیدواریم آزمایش های زیست شناسی مولكولی بیشتر به ما كمك نماید كه دریابیم چطور می توان به ضربان های قلب منظم تر در این بیماران با مطالعه روی ژن هایی رسید كه ما و دیگر محققان آنها را شناسایی كرده ایم.
در صورتی كه این بیماری در دوران اولیه زندگی شناسایی شود، می توان از عواقبی چون سكته یا ایست قلبی در بیمار جلوگیری كرد. درمان های فعلی برای این بیماری محدود است، عوارض جانبی زیادی دارد و به ندرت به درمان قطعی می انجامد.
یافته های این مطالعه می تواند هم باعث تشخیص سریع این بیماری شود و هم در درمان آن به كار آید. محققان با تعیین ژن های در رابطه با این بیماری به شكلی ساختار جهت تعیین میزان خطر تخمینی برای شناسایی افراد در معرض خطر دست یافته اند كه به قول ویلر، می تواند نتایج زیادی در جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی و پزشكی شخصی داشته باشد.
از مجموع 151 ژن كشف شده موثر بر مبتلا شدن به این بیماری، احیانا 32 ژن بر اثر داروهایی تغییر كرده اند كه اكنون برای بعضی بیماری ها غیر از بیماری فیبرالیسیون دهلیزی تجویز می شوند. مطالعه یادشده زمینه را برای آزمایش های آتی و سنجش این مورد مهیا می سازد كه آیا داروهای مشخصی می تواند باعث درمان یا جلوگیری از این بیماری شود یا خیر.
این مطالعه با استفاده از داده های بانك های ژنوم از چند كشور جهان همچون انگلیس، نروژ، آمریكا، ایسلند و كنسرسیومی از چند بانك ژنومی سامان گرفته است.
محققان این مطالعه معتقدند یافته های این پژوهش قابل توجه بوده؛ اما به آزمایش ها و مطالعات بیشتر برای تایید آن نیاز است. همینطور مبنایی برای آزمایش های آینده و درك دلایل بیولوژیكی مبتلا شدن به این بیماری به دست می دهد، ضمن اینكه راهكارهای درمانی شخصی و كارآمدتری را فراهم می سازد.
ویلر می گوید: ما بعنوان محقق باید با تمركز بیشتر بر هدف كه كمك به بیماران مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی است و نگاهی مشاركتی تلاش خویش را ادامه دهیم.
علمی**9157*2017


1397/05/18
18:26:52
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان