پیوند موفقیت آمیز ریه مصنوعی به حیوان زنده

پیوند موفقیت آمیز ریه مصنوعی به حیوان زنده

خاتون یار: تهران - محققان دانشگاه تگزاس آمریكا توانستند یك ریه مصنوعی را كه با استفاده از زیست مهندسی تولید شده است به یك خوك زنده پیوند كنند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، محققان برای ساخت ریه ها ابتدا با استفاده از تركیب قند و سفیدكننده تمام سلول ها و خون موجود در چارچوب ریه خوك را پاكسازی كردند. بدین ترتیب تنها پروتئین های موجود در هر ریه باقی ماند كه در واقع اسكلت آن به حساب می آید. بدین ترتیب چارچوب اولیه برای تولید ریه مصنوعی آماده شد.
سپس هر یك از چارچوب ها را درون مخزنی حاوی مواد مغذی قرار دادند. سپس سلول های متعلق به هریك از خوك های دریافت كننده ریه مصنوعی را درون یكی از چارچوب ها قرار دادند تا در طول 30 روز ریه ها رشد كنند. در انتها این دوره ریه های مصنوعی را به بدن خوك ها پیوند كردند.
پس از دو هفته شبكه رگ های خونی موردنیاز ریه ها درون آن ها شكل گرفت و در طول دوماه بعد از پیوند، هیچ نشانه ای از پس زدن ریه ها توسط سیستم ایمنی بدن خوك ها مشاهده نشد.
اكنون محققان در حال بررسی عملكرد بلندمدت ریه ها و سیستم ایمنی خوك ها هستند. به اعتقاد محققان در صورتیكه همه چیز برای خوك ها به خوبی پیش رود، تا 10 سال دیگر امكان تولید ریه های مصنوعی برای انسان هم فراهم خواهد شد. بر مبنای آخرین آمار تنها در آمریكا بیش از 1400 نفر در انتظار دریافت ریه اهدایی هستند و تولید ریه مصنوعی می تواند این صف انتظار را از بین ببرد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/05/13
14:08:39
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان