حاملگی پر عارضه ژن های شیزوفرنی را فعال می كند

حاملگی پر عارضه ژن های شیزوفرنی را فعال می كند

خاتون یار: تهران- نتایج یك مطالعه نشان داده است كه حاملگی های همراه با عوارض سلامتی باعث فعال شدن ژن های شیزوفرنی در جفت می گردد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، ژن ها در جفت می تواند ازدیاد خطر مبتلا شدن به شیزوفرنی را پیش آگهی دهند. جفت اندامی است كه اكسیژن و مواد مغذی را برای جنین در حال رشد فراهم و ضایعات را از خون جنین دور می كند.
مطالعه محققان موسسه تكامل مغز لیبر در مریلند آمریكا نشان داده است كه در جریان حاملگی های عارضه دار مانند حاملگی های همراه با فشار خون بالا، ژن های شیزوفرنی در جفت فعال می شوند و نشان می دهند كه این اندام تحت فشار قرار دارد.
تاكنون مطالعات بر این مورد تمركز داشتند كه ژن های در رابطه با اختلالات رفتاری به صورت مستقیم تكامل مغز را پیش از تولد تغییر می دهند.
اما مطالعه جدید نخستین تحقیقی است كه نشان داده است ظاهرا خیلی از ژن های در رابطه با خطر مبتلا شدن به شیزوفرنی تكامل اولیه مغز را زمانی كه سلامت جفت به خطر می افتد، به صورت غیر مستقیم تغییر می دهند.
محققان در این مطالعه داده های دو هزار و 800 بزرگسال را از چهار كشور در قاره های آمریكا، اروپا و آسیا بررسی كردند.
از این تعداد دو هزار و 38 نفر شیزوفرنی داشتند؛ شیزوفرنی یك اختلال روانی مزمن است كه بر نحوه تفكر، احساس و رفتار فرد تاثیر می گذارد، باعث عدم توانایی بیمار در درك واقعیت می گردد و برپایه مطالعات قبلی، 80 درصد خطر مبتلا شدن به این اختلال ژنتیكی است.
تمامی این افراد تحت آزمایش ژنتیك قرار گرفتند و محققان اطلاعات در مورد سابقه حاملگی مادر آنها را بررسی كردند.
محققان در این مطالعه ارتباط زیادی میان ژن های در رابطه با خطر مبتلا شدن به شیزوفرنی و سابقه عوارض بالقوه جدی حاملگی پیدا كردند.
این مطالعه همینطور نشان داد كه در افرادی كه به لحاظ ژنتیكی در معرض خطر بالای مبتلا شدن به شیزوفرنی هستتند و مادران آنها در دوران حاملگی دچار عوارض حاملگی شده بودند، خطر مبتلا شدن به شیزوفرنی دستكم پنج برابر افرادی بود كه به لحاظ ژنتیكی در معرض خطر بالای مبتلا شدن به شیزوفرنی بودند اما مادران آنها سابقه عوارض جدی حاملگی نداشتند.
محققان همینطور متوجه شدند كه فعال شدن ژن های شیزوفرنی بر اثر حاملگی های عارضه دار در جفت جنین پسر به اندازه قابل توجهی شایع تر از جفت جنین دختر بود.
محققان یافته های این مطالعه را مهم عنوان كردند و گفتند نتایج این مطالعه می تواند به پزشكان در ابداع درمان های جدید و در نهایت كاهش بروز اختلال های رفتاری عصبی كمك نماید.
علمی**2038**2017


1397/03/08
23:29:46
5.0 / 5
4550
تگهای خبر: رفتار , سلامت , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان