نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان داد؛

بی خطر بودن استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در بیماران كلیوی

بی خطر بودن استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در بیماران كلیوی

خاتون یار: تهران - نتایج پژوهش محققان ایرانی نشان داد كه استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی در مبتلایان به نارسایی مزمن كلیه بی خطر است؛ اما برای درمان موثر با این روش، پژوهش های بیشتری لازم است.


به گزارش روز یكشنه ایرنا از پژوهشگاه رویان، نارسایی مزمن كلیه، شرایطی است كه طی آن ساختار و كاركرد كلیه به تدریج تخریب می گردد. حدود 13 درصد از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند. بررسی های اخیر نشان داده است كه سلول درمانی در حیوانات مدل آزمایشگاهی مبتلا به نارسایی مزمن كلیه، كاركرد و ساختار این عضو را بهبود می بخشد.
در فاز اول و دوم یك كارآزمایی بالینی، به منظور تایید بی خطر بودن استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی و كاربردی بودن آنها در مبتلایان به نارسایی مزمن كلیوی، دكتر ناصر اقدمی، آتنه مخلوق، سروش شكرچیان و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی ساری و بیمارستان بقیه الله، هفت بیمار با علل مختلف مبتلا شدن به نارسایی مزمن كلیه، مانند فشار خون بالا، سندرم نفروپاتیك و علل ناشناخته، انتخاب كردند.
از هر بیمار نمونه مغز استخوان گرفته شد و بعد از تكثیر، 1 تا 2 میلیون سلول مزانشیمی به ازا هر كیلوگرم از وزن بیمار به صورت داخل وریدی تزریق شد. هدف اول بررسی بی خطر بودن این روش بود كه با ارزیابی تعداد و شدت عوارض منفی انجام شد؛ و هدف دوم كاهش تصفیه گلورمرولی بود كه با بررسی عملكرد كلیه طی 18 ماه بعد از تزریق سلول ارزیابی شد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Cytotherapy به چاپ رسیده، نشان می دهد، بعد از 18 ماه بررسی هیچ عارضه جانبی در اثر تزریق سلول های مزانشیمی در این بیماران مشاهده نشد. تصفیه گلومرولی و سطح كراتین خون بعد از 18 ماه، بهبودی مفهوم داری نشان نداد.
علمی (1) ** 1201 **1440


1397/02/03
12:58:58
5.0 / 5
4448
تگهای خبر: بیمار , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان