بازیابی بینایی موش ها با نانوسیم حاوی پوشش طلا

بازیابی بینایی موش ها با نانوسیم حاوی پوشش طلا

خاتون یار: تهران- پژوهشگران چینی از نوعی نانوسیم دارای پوششی از جنس نانوذرات طلا برای بازیابی بینایی در موش های آزمایشگاهی استفاده كردند؛ این فناوری می تواند برای كمك به درمان نابینایی در انسان به كار رود.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، دانشمندان دانشگاه فودان در شانگهای چین موفق شدند با استفاده از نانوذرات طلا در چشم موش های آزمایشگاهی، بینایی را به این حیوانات باز گردانند؛ هرچند این روش تابحال تنها روی موش های آزمایشگاه بررسی شده اما پتانسیل بالایی داشته و امیدهایی برای درمان نابینایی در بعضی افراد بوجود آورده است.
محققان نانوذرات طلا را با نانوسیم دی اكسید تیتانیوم پوشش داده و از آن بعنوان گیرنده نور طبیعی در چشم موش استفاده كردند و نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.
نانوسیم های دارای پوشش طلا طولی كمتر از 100 نانومتر داشته و روی سلول های گیرنده نوری مخروطی شكل در پشت شبكیه چشم موش های نابینا قرار داده شد؛ زمانی كه نور به این نانوذرات تابیده می شود، ولتاژ كوچكی بوجود می آورد كه باعث پاسخ نرون های بینایی در چشم می گردد.
جذابیت این روش آن است كه برخلاف روش های رایج نیاز به ابزارهای میكروالكترونیك نداشته و كاملا با پروتزهای فعلی تفاوت دارد.
جیایی ژانگ و همكارانش فعالیت سلول های شبكیه چشم را بررسی كردند و دریافتند كه نوعی نرون در شبكیه چشم وجود دارد كه مسئول دریافت اطلاعات بینایی از گیرنده های نوری است.
این سلول ها زمانی كه نور آبی، سبز یا مادون قرمز به آنها تابیده شود، عكس العملی از خود نشان می دهند و این گروه با استفاده نانوسیم پوشیده از نانوذرات موفق شدند امكان شناسایی نور را در چشم موش هایی كه بینایی خویش را از دست داده اند فراهم نمایند.
علمی**9031**2017


1396/12/29
16:25:46
5.0 / 5
4446
تگهای خبر: درمان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان