توسط پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات ثابت شد:

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیكول های تخمدان

زعفران مانعی در برابر از بین رفتن فولیكول های تخمدان

خاتون یار: تهران- پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی دریافتند «كروسین» ماده موجود در زعفران می تواند مانع از بین رفتن فولیكول ها شود، همینطور قادر است سطوح سرمی استروژن و پروژسترون را كم كند.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم تحقیقات زعفران (Crocus sativus L.) از دیرباز در بعضی كشورها برای بهتر شدن رنگ و طعم غذا استفاده می گردد. یكی از اجزای اصلی زعفران، «كروسین» كاروتنوئیدی است كه تاثیر دارویی مختلفی دارد.
خواص آنتی اكسیدان، ضد سرطان، ضد انعقاد، ضد درد، ضد افسردگی و ضد اضطراب كروسین تایید شده است. همینطور این ماده بعنوان یك درمان موثر در برابر بیماری آلزایمر، گرفتگی عروق، چربی خون و فشار خون بالا استفاده می گردد. گیاهان دارویی مختلفی سبب بهبود باروری شده و به تعادل هورمونی كمك می كنند و بعضی اثرهای متفاوتی دارند.
در هیپوتالاموس پپتیدی (پلیمرهای كوچك از بهم پیوستن اسیدهای آمینه) به نام «كیس پپتین» یا «متاستین» وجود دارد كه بعنوان مهاركننده متاستاز در سلول های ملانوم شناخته شده است. این ژن در سلول های عصبی هیپوتالاموس بیان می گردد و تنظیم كننده ای كلیدی در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- گناد در پستانداران ماده و برای رشد فولیكولی و تخمك گذاری در طول تولید مثل مورد نیاز است.
سلول های عصبی بیان كننده «كیس پپتین»، ترشح هورمون آزادكننده گنادوتروپین را تنظیم كرده و از این طریق هورمون تحریك كننده فولیكول (FSH) و هورمون لوتئینی (LH) را كنترل می كند. بر مبنای تاثیری كه در رشد و نمو اندام جنسی و محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- گناد دارد، اختلال عملكرد سلول های عصبی كیس پپتین می تواند منجر به ناهنجاری رشد جنین و ناباروری شود.
دكتر كاظم پریور و همكارانش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در مطالعه ای تاثیر زعفران را بر محور هیپوفیز-گناد و بیان ژن هیپوتالاموسی kiss-1 در موش های صحرایی بررسی كردند.
در این مطالعه تجربی، 18 موش صحرایی ماده بالغ نژاد ویستار به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. گروه شاهد نرمال سالین (سرم فیزیولوژیك) و گروه تجربی دو دوز مختلف كروسین (100 و 200 میلی گرم بر كیلوگرم) هر دو روز یك بار به مدت 30 روز دریافت نمودند. بعد از دوره درمان، نمونه خون از قلب و سانتریفوژ به دست آمد. سپس سطح سرمی هورمون تحریك كننده فولیكول (FSH) و هورمون لوتئینی (LH)، هورمون های استروژن و پروژسترون با استفاده از روش ELISA اندازه گیری شد. بافت های تخمدانی برای بررسی بافت شناسی جدا شدند. بیان ژن هیپوتالاموسی Kiss-1 با استفاده از PCR real-time اندازه گیری و تمام داده ها با استفاده از روش آنالیز واریانس یك طرفه مورد تجزیه و تحلیل شد.
در موش هایی كه 200 میلی گرم بر كیلوگرم كروسین مصرف می كردند، كاهش مفهوم داری در تعداد فولیكول های گرآف آترتیك (فولیكول از بین رفته) مشاهده شد. غلظت استروژن در گروه های تجربی در مقایسه با گروه شاهد و غلظت پروژسترون در موش های صحرایی تیمار شده با كروسین 200 میلی گرم بر كیلوگرم در مقایسه با گروه شاهد، به صورت معناداری كاهش پیدا كرد.
نتایج این مطالعه كه در آخرین شماره «نشریه بین المللی باروری و ناباروری» پژوهشگاه رویان انتشار یافته، نشان داده است كروسین در سطح هیپوتالاموسی بیان ژن kiss-1 را می كاهد. با این حال، كاهش بیان ژن Kiss-1 بر هورمون های وابسته به جنسیت LH وFSH تاثیر نمی گذارد. این مورد نشان داده است مكانیسم های دیگری ممكن است این كاهش را متعادل كند. در سطح تخمدان، كروسین مثل یك عامل ضد آپوپتوتوزی عمل می كند و از بین رفتن فولیكول ها را می كاهد.
علمی**9157**1440
تنظیم: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
خاتون یارelm@
https: //telegram.me


1396/11/25
12:58:17
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: تحقیقات , دارو , درمان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان