رنگدانه های پوست انسان بازسازی می شوند

رنگدانه های پوست انسان بازسازی می شوند

به گزارش خاتون یار محققان انستیتوی A؛STAR واقع در سنگاپور یك روش مناسب برای كنترل رنگدانه ها در پوست مصنوعی با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ابداع كردند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، با این حال كه پوست های مصنوعی امروزی در بازسازی پوست، پیوند، سم شناسی و آزمایشات شیمیایی كاربرد دارند، این پوست های مصنوعی فاقد خصوصیت های پیچیده ای مانند رنگدانه ها، غدد عرق ریز یا فولیكول های مو هستند.
محققان برای ساخت رنگدانه های پوست از سه نوع سلول پوستی كراتینوسیتملانوسیت و فیبروبلاست و تكنیك چاپ سه بعدی زیستی drop on demand استفاده كردند. این تكنیك دو مرحله ای شامل تولید ساختارهای سلسله مراتبی متخلخل از جنس كلاژن و سپس قرار دادن سلول های پوستی در موقعیت های از پیش تعیین شده در ساختار اولیه است. این شیوه امكان كنترل دقیق توزیع سلول های چاپ شده را فراهم می كند. همینطور امكان تعیین اندازه حفره های موجود در ساختار كلاژنی را هم در اختیار می گذارد.
چاپ سه بعدی زیستی یك ابزار فوق العاده برای تجمیع مواد زیستی و سلول های زنده به منظور ساخت پوست مصنوعی در حجم بالا و قابلیت بازتولید است. با این حال معمولا پخش رنگدانه های پوست به صورت همسان صورت نمی گیرد و این چالش بزرگی است. اما محققان در این پروژه توانستند رنگدانه ها را به صورت یكنواخت در سطح پوست مصنوعی توزیع كنند.
این شیوه چاپ سه بعدی علاوه بر تولید رنگدانه های پوست، برای ساخت پوست مصنوعی به منظور انجام آزمایشات سم شناسی و تحقیقات اساسی در زمینه زیست شناسی پوست كاربرد دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Biofabrication انتشار یافته است.


 

1396/11/04
16:56:15
5.0 / 5
5679
تگهای خبر: تحقیقات , علمی , پوست , رنگدانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان