مقابله زنان با سرطان

مقابله زنان با سرطان

به گزارش خاتون یار عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: بر مبنای آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، شایع ترین سرطان ها در میان زنان خوزستان و ایران به ترتیب پستان، پوست، روده بزرگ و معده گزارش شده است.


دكتر سمیرا رزاقی یكشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: سالانه 128 نفر در هر 100 هزار نفر از زنان در كشور به انواع سرطان مبتلا می شوند در حالیكه میزان مبتلا شدن در جهان، 165 در 100 هزار نفر است.

**ابتلای سالانه 119 در 100 هزار نفر از زنان خوزستان به انواع سرطان
وی اضافه كرد: بر مبنای آمار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اهواز، میزان شیوع و بروز سرطان در زنان خوزستان مانند كل ایران است و آمار خوزستان نزدیك به آمار كشوری است یعنی سالانه 119 در 100 هزار نفر از زنان خوزستان به انواع سرطان مبتلا می شوند.
رزاقی سرطان پستان را اولین سرطان شایع در میان زنان ذكر كرد و اظهار داشت: خود مراقبتی در پیشگیری و تشخیص زود هنگام این نوع سرطان اهمیت زیادی دارد؛ در ایران زنان از سن 20 سالگی باید ماهانه سینه خویش را از نظر برخی علایم اخطار دهنده معاینه كنند و 30 سالگی هم تمام زنان باید سالی یك بار توسط پزشك متخصص مورد معاینه قرار گیرند.
این متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی اضافه كرد: غیر قرینه بودن، وجود توده، زخم و ترشح خونی یا آبی همچون موارد اخطار دهنده ای است كه در معاینه زنان توسط خود آنها اهمیت دارد.
وی ادامه داد: زنانی كه مادر یا خواهر آنها پیش از 50 سالگی مبتلا به سرطان سینه شده اند، ژن تغییر یافته جهش یافته سرطان سینه دارند، و زنانی كه پیش از 30 سالگی به علت بیماری های خاص، پرتودرمانی قفسه سینه انجام را انجام داده اند دارای ریسك بالا در سرطان سینه هستند.
رزاقی افزود: تمام زنان بالای 50 سال با قاعدگی كمتر از 12 سال، یائسگی دیررس بالای 55 سال، نداشتن شیردهی و زایمان، انجام اولین زایمان بعد از 30 سالگی و استفاده از داروهای جلوگیری از حاملگی خوراكی به صورت مداوم بیشتر از پنج سال، دارای ریسك متوسط هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اهواز سرطان پوست را بعنوان دیگر سرطان شایع در میان زنان ذكر كرد و اظهار داشت: شایع ترین دلیل مبتلا شدن به این نوع سرطان مواجهه با نور آفتاب است و زنان بیشتر در نقاطی از پوست مانند صورت و پشت دست و پشت پا در معرض آفتاب قرار می گیرند.
وی اضافه كرد: آلودگی هوا، تماس با برخی مواد مانند صنایع چرم سازی، لاستیك سازی و پتروشیمی هم می تواند در بروز سرطان موثر باشد كه افراد شاغل در این حرفه باید از دستكش ایمن استفاده كنند.
رزاقی ادامه داد: تا حد امكان در معرض آفتاب قرار نگرفتن، استفاده از ضد آفتاب ( سه تا چهار ساعت یك بارتمدید شود)، دستكش و كلاه سایه دار بلند همچون راه های پیشگیری از این نوع سرطان است.
این متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی بیان كرد: بهتر است زنان در خوزستان در ساعت های با شدت زیاد تابش آفتاب یعنی از ساعت 11 تا 16 بعدازظهر از منزل خارج نشوند.

** نامنظم شدن خال های مادرزادی از علایم هشداردهنده سرطان پوست
وی تصریح كرد: ضایعات و زخم های پوستی كه بعد از گذشت یك ماه بهبود پیدا نكند، تولید خال های جدید و بزرگ شدن آنها، نامتقارن و نامنظم شدن كناره های خال های مادرزادی و یا تغییر رنگ و یا اندازه آنها نیاز به رجوع به پزشك دارد.
رزاقی به سرطان روده بزرگ اشاره نمود و اظهار داشت: نوع تغذیه همچون مصرف غذاهای سرخ كردنی، فست فودی، غذاهای با مواد نگهدارنده و فیبر كم، چاقی و نداشتن فعالیت فیزیكی مناسب در بروز سرطان روده بزرگ نقش دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اهواز افزود: برای پیشگیری از این نوع سرطان باید غذاهای حاوی فیبر، سبزی و میوه مصرف شود و پنج وعده در روز میوه و سبزی مورداستفاده قرار گیرد.
وی تصریح كرد: از غذاهای آماده حاوی مواد نگهدارنده استفاده نشود، فست فودها كمتر استفاده شود؛ سوسیس و كالباس به صورت قطع سرطان زا است و درصد كمی از سرطان های روده در حد پنج تا 10 درصد ممكن است ارثی باشند.

** غربالگری سرطان روده بزرگ از سن 50 سالگی
رزاقی ادامه داد: زنان باید از سن 50 سالگی برای سرطان روده بزرگ غربالگری شوند كه این نوع غربالگری به صورت تست های مخصوصی با نام اس آی تی انجام می گردد كه در اهواز در 2 مركز بهداشت انجام می گردد.
این متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی اظهار داشت: تست خون مخفی در مدفوع باید از سن 50 سالگی هر سال یا 2 سال یكبار صورت گیرد و اگر در خانواده سابقه این بیماری وجود دارد باید پیش از این سن صورت گیرد.
وی سرطان معده را بعنوان دیگر سرطان شایع در میان زنان عنوان نمود و اضافه كرد: این نوع سرطان روش غربالگری خاصی ندارد و فقط با علایم قابل تشخیص می باشد.
رزاقی بیان كرد: رژیم غذایی در این نوع سرطان مانند رژیم سرطان روده بزرگ است علاوه بر آن مصرف غذاهای ذغالی و كبابی كه سوخته شده باشد با مبتلا شدن به این نوع سرطان ارتباط مستقیم دارند و غذا و چای داغ هم به هیچ وجه نباید استفاده گردد.

** ترشی های چند ساله مصرف نكنید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اهواز ادامه داد: مصرف مواد غذایی با نیترات زیاد همچون ماهی نمك سود یا ترشی هایی كه طولانی مدت نگهداری می شوند به هیچ وجه سفارش نمی گردد.
وی اظهار داشت: میكروب اچ پیلوری شانس بعضی از انواع سرطان را كم و شانس برخی را زیاد می كند پس سفارش می گردد فردی كه علایم گوارشی مانند سوء هاضمه، درد معده و نفخ زیاد دارد به پزشك رجوع كند چون ممكن است نیاز به اندوسكوپی داشته باشد و باید تست تنفسی مخصوص اچ پیلوری صورت گیرد تا در صورت داشتن عفونت معده درمان گردد.

** زخم معده شانس مبتلا شدن به سرطان معده را افزایش می دهد
رزاقی اظهار نمود: زخم معده در طولانی مدت در صورت درمان نشدن، شانس مبتلا شدن به سرطان معده را بالا می برد.
این متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی اضافه كرد: ازاین رو اگر فرد علایم اخطار دهنده مانند خونریزی گوارشی همچون استفراغ خونی و یا مدفوع تیره و یا خونی داشته باشد، یا بدون داشتن رژیم خاص به صورت ناگهانی دچار كاهش شدید وزن شود و یا غذا در گلویش گیر كند باید حتما به پزشك متخصص رجوع كند.

** سرطان های پستان، روده و دهانه رحم با تشخیص به موقع قابل درمان هستند
وی بیان كرد: همینطور در صورت بروز علایم سوء هاضمه جدید مانند دردهای معده جدید كه بعد از گذشت یك ماه با درمان های متخلف بهبود نیافته باشد باید آندوسكوپی صورت گیرد.
رزاقی تصریح كرد: سرطان های پستان، روده و دهانه رحم كه تست غربالگری دارند در صورت تشخیص به موقع، به صورت قطع قابل درمان هستند اما اگر دیر تشخیص داده شود و علایم شدید باشد درمان آن سخت می گردد.


 

1396/10/25
14:56:51
5.0 / 5
4938
تگهای خبر: بیمار , درمان , زنان , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان