رئیس موسسه رازی:

رازی توان تولید واكسن های استراتژیك به میزان كافی دارد، تولید واكسن طیور به صورت قرص جوشان

رازی توان تولید واكسن های استراتژیك به میزان كافی دارد، تولید واكسن طیور به صورت قرص جوشان

خاتون یار: كرج- ایرنا- رئیس موسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینكه بایستی واكسن سازی در بخش غیردولتی رشد پیدا كند، اظهار داشت: باوجود برنامه هایی كه در سطح كشور و در این موسسه در خصوص واگذاری تولید واكسن به بخش غیردولتی وجود دارد، این موسسه توان تولید برای واكسن های استراتژیك مدنظر دولت به میزان كافی را دارد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایرنا، سید مسعود هاشم زاده عصر روز چهارشنبه در نشستی كه با حضور خبرنگاران به مناسبت سالگرد نود و سومین سال تاسیس این موسسه برگزار شد، اضافه كرد: اصل رقابت یكی از واقعیت ها در عرصه تجارت و نظام باز است و تمام كشورها برای كنترل و تولید داخلی كشور خودشان برای واردات تعرفه و گمرك تعریف كرده اند.
وی با اشاره به اینكه پدیده رقابت خیلی خوب است، تصریح كرد: ولی در واكسن سازی یك استثناء وجود دارد زیرا بعنوان یك ماده بیولوژیك خیلی تجارت پذیر نیست بیشتر باید برنامه محور باشد.
وی اظهار داشت: در صنعت واكسن سازی عاملی كه بایستی كنترل شود باید شناسایی و یك ماده بیولوژیك برای آن به نام واكسن طراحی شود كه از خیلی فیلترهای ملی و بین المللی عبور می كند تا با كیفیت ثابت در دست مسئولین امر قرار گیرد كه از آن برای ریشه كنی و كنترل بیماری اقدام نمایند.
هاشم زاده با اشاره به اینكه هر كشوری نمی تواند از هر واكسنی كه خواست استفاده نماید، اضافه كرد: در حوزه دامپزشكی و پزشكی مبحث واكسن مساله تجارت نیست بلكه مساله كنترل، پیشگیری و ریشه كنی بیماری است.
وی بیان داشت: در برخی از واكسن های دامپزشكی این مورد به خصوص در حوزه دام به خوبی جانیافتاده كه مساله تجارت و رقابت یك خطر و ریسك است زیرا در حوزه پیشگیری و كنترل بیماری مسئولین كشور كه مسئولیت كنترل بیماری ها را دارند باید شاخص های خود در واكسن را تبیین كرده و یك واكسن ساز كه توان و استانداردهای لازم را دارد آن را تولید و در اختیار ساختار اجرایی قرار دهد تا بتواند بیماری را كنترل كند.

***بازارگرمی واكسن طیور خطری برای طیور است
رئیس موسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینكه در حوزه طیور انواع واكسن در بازار موجود است، اظهار داشت: شركت های پخش، آن را در قالب یك كالای تجاری می بینند و شركت های تبلیغاتی بازارگرمی زیادی برای مصرف بی رویه واكسن می كنند كه یك خطر برای طیور است.
وی با اشاره به اینكه واكسن ها با تبلیغات نباید در سطح كشور مطرح شود، ادامه داد: در حالیكه باید برنامه های مناسب برای كنترل و ریشه كنی این بیماری ها در قالب تفاهم هایی با شركت ها و موسسات مربوطه دیده شود همانطور كه توانستیم در 93 سال پیش با راه اندازی موسسه رازی طاعون گاوی را ریشه كن نماییم و دیگر شاهد آن نباشیم.
هاشم زاده در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر اینكه یكی از سیاست های دولت در شركت های دانش بنیان توسعه صنعت واكسن سازی است، خاطرنشان كرد: موسسه رازی بعنوان یك موسسه مادر در این صنعت است به همین لحاظ برای گسترش صنعت واكسن از ابتدای سال جاری یك سری فعالیت هایی برای تولید سه مجتمع واكسن سازی با كمك بخش غیردولتی كردیم.
وی اظهار داشت: برای راه اندازی این مجتمع ها تفاهم نامه هایی با بخش خصوصی نوشته شده و پیش نویس قراردادها تهیه شده و اگر تا آخر سال قراردادها را داشته باشیم تا سال آینده این سه مجتمع كلنگ زنی شده و در یك بازه زمانی تعریف شده راه اندازی خواهند شد.
این مسئول با اشاره به اینكه از اهداف اصلی راه اندازی این مجتمع ها انتقال تكنولوژی را خواهیم داشت، اضافه كرد: ساختارهایR&D و كنترل كیفیت در خدمت بخش غیردولتی قرار می گیرد و این بخش ها واكسن های مورد نیاز را تامین و تهیه و موسسه بر آن نظارت خواهد داشت.
وی با تاكید بر اینكه در بخش غیردولتی باید واكسن سازی رشد یابد، ادامه داد: ولی از طرفی روی واكسن های استراتژیك همچون دیفیتری، كزاز و سیاه سرفه انسانی و شاربن و تب برفكی دامی كه دولت روی آن برنامه دراز مدت دارد باید توان تولید را به اندازه كافی داشته باشیم تا اطمینان برای برنامه های كنترلی داشته باشیم تا اگر اختلالی در بخش غیردولتی به وجود آمد رازی آن را در اختیار دولت قرار دهد تا كنترل ها انجام شود.

***رازی برای تولید بسترهای لازم در حوزه سلامت نیاز به رشد و توسعه دارد
رئیس موسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی رازی بیان داشت: در دورانی هستیم كه اگر حركت های محكم و رو به جلو نداشته باشیم ممكن است كه كشور ما صدمه های جدی در مواد بیولوژیك و واكسن بخورد پس موسسه بایستی جایگاه خویش را پیدا كند.
وی اظهار داشت: نقص قوانین وجود دارد و جایگاه موسسه در سطح كلان باید مشخص شود و این صنعت برای رشد نیاز به حمایت های كلان دارد تا بتواند جذب نخبگان و جوانان را داشته باشد ضمن اینكه بتواند پشتیبانی از آنان بكند مدیریت علمی هم داشته باشد تا بتوانیم سد امنیتی را در حوزه بیولوژیك و واكسن تولید نماییم.
هاشم زاده اضافه كرد: ممكن است مشكلات عدیده ای را حوزه سلامت شاهد باشیم و این یك اخطار جدی است و باید به موسسه رازی بیشتر و بهتر از گذشته فكر كنند.
***موسسه رازی موفق به تولید واكسن آنفولانزای انسانی شده بود
وی بیان داشت: موسسه رازی 7-8 سال پیش موفق به تولید واكسن انفولانزای انسانی شد ولی به خاطر برخی از جهت گیری های نادرست اكنون مجبور شده ایم آن را وارد نماییم ولی اگر اجازه دهند و حمایت كنند اكنون می توانیم این واكسن را تولید نماییم تا جمعیت خویش را ایمن نماییم.
وی در مورد برنامه الزامی سازمان بهداشت جهانی در خصوص تزریقی شدن واكسن فلج اطفال، اضافه كرد: اگر سیاست ها و جهت گیری های كشوری درست باشد و برخورد مناسبی با موسسه باشد تا 2-3 آینده می توانیم واكسن فلج اطفال تزریقی را تولید و وارد بازار نماییم ولی اگر سوءگیری و جهت گیری نادرست در مورد موسسه باشد تا 10 سال آینده هم موفق به اینكار نخواهیم شد.
وی تصریح كرد: در مورد تولید این واكسن در فازهای مطالعاتی اولیه موفق بوده ایم و نباید این فرصت ها را كشور از دست بدهد و نباید دست و پای موسسه را ببندند و باید اجازه فعالیت بیشتر را به مركز بدهند.
***تولید اولین واكسن طیور به صورت قرص جوشان
هاشم زاده در انتها به یكی از موفقیت های این موسسه اشاره نمود و اظهار داشت: طرح تهیه و تولید واكسن طیور به صورت قرص جوشان در رازی به موفقیت رسیده و در آینده ای نه چندان دور نخستین فراورده رازی به صورت قرص جوشان وارد بازار خواهد شد.
موسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی از 93 سال پیش در منطقه حصارك كرج به راه افتاده است.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: داریوش غفاری


1396/10/14
20:14:33
5.0 / 5
4851
تگهای خبر: بیمار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان