خاطرات ماندگار با عطرهای مختلف

خاطرات ماندگار با عطرهای مختلف

به گزارش خاتون یار محققان بخش هایی از مغز را كه بوها را به خاطرات ماندگار تبدیل می كنند، شناسایی نمودند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، بر مبنای این تحقیقات بخشی از مغز موسوم به piriform cortex كه جزئی از پیاز بویایی به حساب می آید، در فرآیند ذخیره سازی خاطرات مرتبط با بوها دخالت دارد و برای انجام این كار با سایر بخش های مغز همكاری می كند.
قابلیت تقویت و ضعیف شدن سیناپس ها كه با عنوان قابلیت انعطاف پذپری سیناپس شناخته می شود، با كنترل ارتباط بین نورون ها امكان ذخیره خاطرات را در حافظه فراهم می كند.
محققان ساختار و عملكرد piriform cortex را در مغز موش ها مورد بررسی قراردادند تا دریابند كه آیا مغز این جانوران هم قابلیت تقویت و تضعیف سیناپس ها را دارد یا خیر.
برای این منظور محققان از پالس های الكتریكی مغز برای تحریك پیاز بویایی برای به خاطر سپردن یك خاطره استفاده كردند. برای انجام این كار از روش های مختلف با پالس های متفاوتی استفاده شد كه بعنوان شیوه های ذخیره بلندمدت اطلاعات در سایر بخش های مغز شناخته شده اند. در نتیجه تحقیقات معلوم شد این روش ها برای ذخیره بلندمدت اطلاعات در قالب انعطاف پذیری سیناپسی در piriform cortex كارآیی ندارند.
در ادامه تحقیقات محققان بخش های دیگری از مغز را تحریك كردند و در نهایت متوجه شدند تحریك بخش orbitofrontal cortex كه مسئول تشخیص تجربیات حسی است، منجر به تغییر مطلوب در انعطاف پذیری سیناپسی می گردد. این تحقیقات نشان داده است piriform cortex قابلیت فعالیت بعنوان آرشیوی برای خاطرات بلندمدت را دارد اما برای انجام این كار نیازمند دریافت دستورالعمل های مقتضی از بخش orbitofrontal cortex مغز است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Cerebral Cortex انتشار یافته است.

 

1396/10/02
01:20:10
5.0 / 5
5128
تگهای خبر: علمی , مغز , حافظه , عطر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان