تهیه آمار حوزه سلامت برعهده ناظران بی طرف گذاشته شود

تهیه آمار حوزه سلامت برعهده ناظران بی طرف گذاشته شود

خاتون یار: تهران- ایرنا- متخصص دندانپزشكی كودكان و عضو انجمن دندانپزشكان عمومی ایران با اشاره به اینكه آمارهای دقیقی درمورد حوزه سلامت كشور وجود ندارد، اظهار داشت: بهتر است تهیه اینگونه آمارها به دانشگاه ها بعنوان ناظران بی طرف سپرده گردد تا بعد از رصد و پایش دقیق آن را اعلام كنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایرنا، دكتر سیدجلال پورهاشمی روز چهارشنبه در نشست خبری سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت كشور اظهار نمود: وزارت بهداشت كارهای اجرایی در زمینه پیشگیری را انجام می دهد البته نمی توان وظیفه پیشگیری را تنها برعهده دولت و وزارت بهداشت گذاشت گرچه در دوره جدید وزیر بهداشت نگاه ویژه ای به حوزه سلامت كشور دارند و امیدواریم آثار این توجه را ببینیم.
وی با تاكید بر نقش آموزش و پیشگیری در این حوزه اضافه كرد: سلامت دهان و دندان سال ها است كه در كشور مورد بحث است اما در زمینه پیشگیری به نتیجه نمی رسد.
پورهاشمی به نقش دانشكده ها و انجمن های دندانپزشكی در جهت پیشگیری از بروز بیماری های دهان و دندانی در كشور در كنار نهادهای مسئول و سیاستگذار اشاره نمود و اظهار داشت: در اساسنامه دانشكده های دندانپزشكی از حفظ سلامت دهان و دندان مردم نام برده شده و در اساسنامه انجمن های دندانپزشكی یكی از وظایف انجمن ها حفظ سلامت دهان و دندان است و در سوگندنامه دندانپزشكان هم این مساله آورده شده و دندانپزشكان سوگند یاد می كنند كه در جهت حفظ سلامت دهان و دندان جامعه كوشا باشند.
وی اضافه كرد: در واقع حفظ سلامت دهان و دندان نخستین در مسیر پیشگیری است و وظیفه اصلی وزارت بهداشت
حفظ سلامت مردم همچون سلامت دهان و دندان جامعه است.
پورهاشمی ادامه داد: انجمن دندانپزشكان تصمیم گرفته است كه بحث سلامت دهان و دندان را بعنوان نهضت پیشگیری در جهت حفظ سلامت دهان و دندان جامعه مطرح كند و امیدواریم این حركت نوینی در كل كشوری باشد و از همه دست اندركاران حوزه سلامت دعوت می نماییم كه تلاش هایشان را معطوف به این مساله كنند.
وی درمورد وضعیت سلامت دهان و دندان در كشور اظهار داشت: مطالعات نشان می دهند كه افرادی در كشور هستند كه حتی یك بار هم در زندگی خود مسواك نزده اند؛ این مساله نشان دهنده اهمیت مبحث آموزش در این زمینه دارد.
پورهاشمی اضافه كرد: باید پیشگیری را از كارهای ساده آغاز نماییم و آموزش ساده ترین و كم هزینه ترین اقدام در این زمینه است؛ بودجه وزارت بهداشت آنقدر نیست كه به همه مردم خدمات سلامت را به طور یكسان ارائه دهد ازاین رو باید این بودجه بیشتر برای افراد در معرض خطر هزینه شود. ما پیشنهاد می نماییم كه ارزیابی خطر شود و گروه هایی كه در معرض خطر بیماری های دهان و دندان هستند شناخته شوند و خدمات ویژه حوزه سلامت را روی این گروه ها متمركز نماییم.
سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت همزمان با دوازدهمین كنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشكان عمومی در ایام 19 تا 22 دی ماه در برج میلاد تهران برگزار می گردد.
علمی**1834**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی** انتشار: گلشن


1396/09/30
14:09:53
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: بیمار , خدمات , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان