به همت پژوهشگر ایرانی محقق شد؛

تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی با استفاده از نانوذره

تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی با استفاده از نانوذره

خاتون یار: تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با اشاره به ثبت دو اختراع خود در زمینه نانوفناوری پزشكی اظهار داشت: در یكی از این اختراعات، نانوذره ای طراحی شده است كه می تواند سلول های سرطانی بدن را پیش از تبدیل به تومور تشخیص دهد.


سرطان، همچون بیماری های خطرناك و صعب العلاجی است كه از دیرباز دامنگیر انسان ها بوده و سبب درد و رنج طولانی مدت بیماران یا در بعضی موارد ازدست رفتن جان مبتلایان شده است.
بكارگیری نانوذرات در پزشكی بخصوص در حوزه تشخیص و درمان سرطان توجه خیلی از پژوهشگران و محققان را در سال های اخیر به خود جلب كرده است تا از این طریق خدمات بهتری به این گروه از بیماران عرضه شود. استفاده از نانوذرات باعث گسترش روش های تشخیصی و درمانی هدفمند و موثر سرطان شده است.
علی قنبری مطلق، رییس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در تشریح آمار سرطان در ایران و سایر كشورها اعلام نموده است كه طبق پیش بینی ها میزان بروز سالیانه سرطان در جهان از 14 میلیون نفر در سال 2012 میلادی به 25 میلیون نفر سال 2030 خواهد رسید كه بیش از 70 درصد آن در كشورهای در حال توسعه رخ می دهد.
به گفته وی، در ایران سالیانه بیش از 90 هزار نفر دچار سرطان می شوند كه تا سال 2030 میلادی، این رقم به 155 هزار نفر خواهد رسید. میزان بروز سرطان در مردان ایرانی 134 نفر و در زنان هم 128 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است كه كمتر از متوسط جهانی است، چراكه آمار متوسط جهانی در مردان 205 و زنان 165 نفر است.
دكتر بیتا مهروی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درمورد دستاورد جدید نانوذره ای در درمان سرطان اظهار نمود: این نانوذره وارد سلول های سرطانی می گردد و آن را پیش از تشكیل تومور تشخیص و شناسایی می كند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران بیان كرد: تشخیص زودهنگام سرطان تاثیر شایانی در جلوگیری از مرگ و میر مبتلایان به سرطان دارد؛ از این رو با طراحی این نانوذره تلاش كرده ایم در مسیر حفظ تندرستی مردم، گام برداریم.
محقق این طرح تحقیقاتی با اشاره به این كه با استفاده از این نانوذره می توان سرطان را در مراحل اولیه با دستگاه های تصویربرداری مانند MRI تشخیص داد، اضافه كرد: استفاده از این نانوذره می تواند وضوح تصویر حاصله را بیشتر كند.
متخصص نانوفناوری پزشكی بیان كرد: این اختراع به ثبت رسیده، شركت دانش بنیان برای تولید این نانو ذره هم تشكیل شده است و در حال دریافت مجوز تولید این نانوذره هستیم كه بزودی صادر خواهد شد.

** درمان بیماری طاسی منطقه ای (آلوپسی آره آتا) با نانوتكنولوژی پزشكی
وی به یكی دیگر از اختراعات خود اشاره كرد و اظهار داشت: سیستم دارورسانی نوین به فولیكول مو، یكی دیگر از این اختراعات است كه با استفاده از نانوتكنولوژی پزشكی اقدام به درمان بیماران مبتلا به طاسی منطقه ای می شود؛ این نانوذره در درمان بیماری نقش بسزایی دارد.
آلوپسیا آره آتا یا طاسی منطقه ای بیماری است كه با آغاز سریع ریزش مو در یك منطقه از ناحیه سر، مشخص و معمولاً مدور است.
آلوپسی یك واژه عمومی (یونانی) به معنای كاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن به هر علتی است. آلوپسی مسری نیست، عوامل ژنتیكی در كنار عوامل محیطی نقش مهمی در بروز این بیماری دارند. در این بیماری سیستم ایمنی به فولیكول های مو (ساختارهایی كه مشتمل بر مو می شود) حمله كرده و سبب ریزش مو می گردد.
مهروی اضافه كرد: این سیستم دارورسانی نوین علاوه بر درمان طاسی منطقه ای موی سر در رساندن مواد مغذی به مو هم بسیار موثر است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران اظهار داشت: تعدادی از شركت های دانش بنیان و شركت های آرایشی و بهداشتی آمادگی خویش را برای خرید و تولید این نانوذره اعلام نموده اند.
وی اظهار نمود: این دو مبحث در قالب كار تحقیقاتی و پژوهشی انجام شده و به نتیجه رسیده و ثبت اختراع هم شده است.
علمی ** 1201 ** 1834
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور ** انتشار: ناهید شفیعی


1396/09/26
23:24:55
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: بیمار , دارو , درمان , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان