معاون وزیر رفاه:

دولت قصد قطع یارانه را ندارد

دولت قصد قطع یارانه را ندارد

به گزارش خاتون یار، معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ۸۰ میلیون نفر در کشور یارانه می گیرند اظهار داشت: یارانه ها باید هدف گذاری شود و افرادی که نیاز دارند از یارانه برخوردار باشند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست هم اندیشی اعضای شورای عالی استانها با اشاره به اهمیت شورای عالی استانها اظهار داشت: نمایندگان شورای عالی استانها چکیده ۱۲۶ هزار عضو شورای کشور هستند و این معدل بسیار خوبی از نمایندگی مردم است.
عسگریان درباب سوالات نمایندگان توضیح داد: سال ۷۹ یارانه های غیرمستقیم حذف و یارانه های نقدی پرداخت گردید. قرار بود این یارانه ها در سه بخش پرداخت گردد. ۵۰ درصد برای قشر محروم و نیازمند باشد، ۳۰ درصد برای صنایع استفاده گردد و ۲۰ درصد برای طرح های عمرانی هزینه شود. به سبب این که زیرساخت درستی در آن سال ها وجود نداشت ۱۰۶ درصد یارانه به ۶۹ میلیون نفر مردم اختصاص یافت و بخشی هم صرف کارهای عقب مانده دولت شد.
وی ادامه داد: سیاست یارانه دهی این بود که قشر کم درآمد از یارانه برخوردار باشد و عقل و عدالت و شرع هم بر این تاکید دارد. این در صورتی است که حالا ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه می گیرند.
عسگریان اظهار داشت: سال قبل ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه داده می شد و حجم کامل آن ۳ هزار میلیارد تومان بود و در صورتیکه با حذف ارز ترجیحی حجم یارانه ها به ۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در سال به ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یعنی نزدیک به ۸۰ میلیون نفر یارانه داده می شود و اگر کالا برگ هم اضافه شود به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد که حجم بسیار بزرگی است. این یارانه سفره مردم بود و به سبب نبود زیرساخت به درستی هدایت نشد.
وی با اعلان اینکه یارانه فقط بصورت نقدی پرداخت نمی شود توضیح داد: قبل از این بزرگترین محصول قاچاق از کشور دارو بود چون که قیمت دارو به سبب اختصاص یارانه، ارزان تر از کشورهای همسایه است.


۱۸ درصد سوخت را ۲ صدک بالایی مصرف می کنند

عسگریان اظهار داشت: در حوزه سوخت هم یارانه زیادی تعلق می گیرد در صورتیکه ۱۸ درصد سوخت را ۲ صدک بالایی مصرف می کنند. این در حالیست که دهک های پایین بخش کمی را مصرف می کنند.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه یارانه بسیار کلانی در عرصه های مختلف پرداخت می شود اظهار داشت: یارانه زیادی درحوزه انرژی عرضه می شود و بنا بر این مصرف انرژی بسیار بالاست. اگر به کشورهای دیگر دقت کنیم می بینیم که هزینه مصرف انرژی چقدر بالاست. این یارانه ها سبب شده است حدودا انرژی بصورت مجانی به دست مصرف کننده برسد.
وی اشاره کرد: باید یارانه ها بازگشت داده شود و با هدفمندی دقیق تر باردیگر توزیع شود و شورای عالی استانها می تواند این نقش را برعهده داشته باشد و مردم را قانع کند.


دولت قصد قطع یارانه افراد مختلف را ندارد

وی اظهار داشت: اخباری که درباب قطع یارانه افراد منتشر می شود حقیقت ندارد و دولت هم قصدی بر قطع یارانه افراد مختلف ندارد هرچند ما معتقدیم همه نباید یارانه بگیرند و ۳ دهک بالا نیازمند یارانه نیستند.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباب کالابرگ ها اظهار داشت: بزرگترین شبکه توزیع و فروش مواد غذایی کشور با مشارکت ۱۴۰ هزار فروشگاه در کشور تشکیل شده است و کار شبکه ذکر شده این است که پرداخت های مالی به پرداخت های اعتباری تبدیل گردد.
عسگریان افزود: اگر این اقدام صورت گیرد و داده ها اعمال شود حدود ۹۰ درصد عدالت در عرصه دهک بندی اجرا می شود.
وی توضیح داد: کارشناسان اعتقاد دارند باید یارانه ۳ دهک بالا حذف شود و صرفه جویی از این تغییر سیاست، به ۳ دهک پایین اختصاص پیدا کند.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مهاجرت و جابجایی بین دهک ها وجود دارد و برای منطقی کردن عدالت در توزیع یارانه باید داده ها به روز رسانی شود و باید اراده جمعی شکل گیرد تا داده ها هر ۶ ماه یکبار وارد شود تا بتوانیم در این خصوص تصمیم گیری نماییم.


بررسی داده های مالی خانوارها و دهک بندی آنها با هوش مصنوعی

عسگریان توضیح داد: داده ها که در حوزه حقوق و دستمزد فرد و خانواده، ملک، خودرو، حساب بانکی و تراکنش ها، حساب ساتنا و پایا، فعالیت در بورس، سفر خارجی و … است و جمع این ها داده ها با هوش مصنوعی بررسی می شود و میزان نفوذ هر شاخص مشخص می شود و در نهایت نشان میدهد که هر فرد در چه دهکی قرار می گیرد و چه مقدار باید یارانه دریافت کند.
وی اظهارکرد: برپایه شیوه استحقاق سنجی همه داده ها اعمال می شود و حتی اگر فردی بیمار خاص در خانواده داشته باشد هم در وضعیت کلی اعمال می شود.


کارفرمایان شرایطی را بوجود آورد که سختی و زیان آوری مشاغل کاهش یابد

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباب درخواست نمایندگان شورای عالی استانها درباب قرارگیری تعدادی از مشاغل در عرصه مشاغل سخت و زیان آور اظهار داشت: اگر شغلی سخت و زیان آور باشد باید فرد پس از ۲۰ سال سابقه بازنشسته شود و حقوق ۳۰ سال سابقه بگیرد. زمانی این اتفاق می افتد یک کارفرما باید این هزینه را برعهده بگیرد و نمی توان از کسورات دیگران به این افراد پرداخت کرد.
وی توضیح داد: بدین سبب در چنین شرایطی ناترازی مالی ایجاد می شود و دولت به بیمه تأمین اجتماعی بدهکار می شود و الان هم ۵۶۰ هزار میلیارد تومان بدهکاری وجود دارد. بدین سبب بیمه تأمین اجتماعی می گوید اگر چنین کاری می خواهد صورت گیرد باید منابع آن تامین گردد چون که بیمه نمی تواند دست در جیب دیگر بازنشستگان کند در صورتیکه تابحال چنین بوده است و ناترازی به وجود آمده است.
عسگریان توضیح داد: بدین سبب باید کارفرما شرایطی را بوجود آورد که سختی و زیان آوری مشاغل کم شود و اگر چنین کاری را نمی تواند انجام دهد باید هزینه بازنشستگی زودتر را تقبل کند تا ناترازی مالی ایجاد نشود.
طبق گزارش روابط عمومی شورای عالی استانها، وی درباب طرح بیمه شورا هم اظهار داشت: باید طرحی از جانب شورای عالی استانها عرضه شود تا بررسی نماییم و ببینیم جزئیات و شرایط این طرح چیست و منابع آن باید از کجا تامین گردد.
منبع:

1402/06/31
13:57:07
0.0 / 5
224
تگهای خبر: بیمار , خانواده , دارو , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان