کاهش فرایند فرزندخواندگی کودکان بیمار به ۶۰ روز

کاهش فرایند فرزندخواندگی کودکان بیمار به ۶۰ روز

به گزارش خاتون یار، مدیرکل بهزیستی استان تهران از واگذاری آخرین فرزند شیرخوارگاه حضرت رقیه به خانواده متقاضی طی امروز (جمعه۲۳ تیرماه) اطلاع داد و در عین حال اظهار داشت: بطور کلی پروسه رسیدگی، تشکیل پرونده و رسیدن به مرز واگذاری کودک بسیار تسهیل شده است، اما اگر خانواده های متقاضی فرزندخواندگی، متقاضی کودکان دارای معلولیت یا بیماری خاص باشند پروسه این واگذاری حدود ۶۰ روز خواهد بود.


محمد نصیری در گفتگو با ایسنا، با بیان این که مبحث فرزندخواندگی و واگذاری کودکان فاقد سرپرست یکی از وظایف سازمان بهزیستی است، اظهار نمود: طی سنوات گذشته با سیاست های مختلفی به این مورد نگاه می شد و خانواده های متقاضی هم عمدتا به دنبال فرزندخواندگیِ نوزادان فاقد سرپرست موثر بودند، اما امروز در ورودی فرزندان تنوع سنی رخ داده و از طرفی فرهنگ سازی خوبی برای پذیرش کودکان توسط خانواده هایی که خود دارای فرزند هستند بوجود آمده است و در مواردی هم خانواده های متقاضی به دنبال فرزندخواندگی کودکان با نیاز درمانی خاص هستند.
وی ضمن اشاره به تسهیل فرآیند فرزندخواندگی اعلام نمود که هم اکنون سرعت فرزندخواندگی در سازمان بهزیستی افزایش پیدا کرده است.
مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود: الان در بهزیستی استان تهران رکورد زده شده و روزانه یک فرزند به خانواده های متقاضی فرزندخواندگی واگذار می شود، بگونه ای که در پاییز گذشته ماندگاری یک کودک در مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست بیشتر از ۲۰۰ روز بود و الان این میزان به حدود ۶۰ روز کاسته شده است.


نگهداری ۱۲۰ کودک در سه شیرخوارگاه شمیرانات، تهران و ری

پاییز سال گذشته فقط در شیرخوارگاه شبیر ۱۲۰ کودک نگهداری می شد

نصیری در پاسخ به این سؤال که هم اکنون چه تعداد فرزند فاقد سرپرست موثر در شیرخوارگاه ها وجود دارند؟ تصریح کرد: در مجموع تعداد فرزندانی که حالا در سه شیرخوارگاه شمیرانات، تهران و ری نگهداری می شوند، حدود ۱۲۰ کودک است و این در حالیست که پاییز سال قبل تنها در شیرخوارگاه شبیر ۱۲۰ کودک نگهداری می شدند.


وی علت کاهش تعداد کودکان فاقد سرپرست در مراکز نگهداری را ناشی از تسهیل فرآیند فرزندخواندگی، افزایش تعامل بین بخشی میان دستگاه قضایی و آمادگی خانواده های متقاضی برای پذیرش کودکانِ فاقد سرپرست موثر عنوان نمود.


آخرین فرزند شیرخوارگاه حضرت رقیه(س) هم امروز واگذار می شود

واگذاری ۷۰ کودک بیمار به خانواده های متقاضی در سال گذشته
مدیرکل بهزیستی استان تهران همینطور اعلام نمود که امروز، جمعه مقرر است آخرین فرزند شیرخوارگاه حضرت رقیه(س) به خانواده متقاضی واگذار شود، البته این به مفهوم تعطیلی شیرخوارگاه نیست.
وی در پاسخ به سوالی درمورد فرایند کودکان فاقد سرپرست موثر دارای بیماری خاص هم بیان نمود: سال قبل ۷۰ فرزند دارای شرایط خاص در استان تهران به خانواده ها واگذار شدند.
به قول مدیرکل بهزیستی استان تهران، به صورت کلی فرایند رسیدگی، تشکیل پرونده و رسیدن به امور واگذاری کودک بسیار تسهیل شده است، اما اگر خانواده های متقاضی فرزندخواندگی، متقاضی کودکان دارای معلولیت یا بیماری خاص باشند فرآیند این واگذاری حدود ۶۰ روز خواهد بود.


حضور ۴۴ کودک نیازمند درمان فاقد سرپرست موثر در مراکز نگهداری

به قول نصیری، برپایه آخرین آمارها، هم اکنون ۴۴ کودک نیازمند درمانِ فاقد سرپرست موثر در مراکز نگهداری وجود دارد و این درحالیست که طی روزهای آینده ۴ نفر از این کودکان به خانواده های متقاضی واگذار می شوند.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، متقاضیان سرپرستی کودکان دارای شرایط پیگیری درمان و یا دارای معلولیت در مراکز شبه خانواده بهزیستی علاوه بر سامانه فرزندخواندگی، می توانند در سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۲۳۱۱ ثبت اولیه اطلاعات را انجام دهند.
منبع:

1402/04/24
10:52:58
0.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان