چند نکته در رابطه با طرح کالابرگ الکترونیک

چند نکته در رابطه با طرح کالابرگ الکترونیک

به گزارش خاتون یار، مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک از روز گذشته شنبه، سیزدهم خردادماه، به صورت سراسری آغاز شد؛ در مرحله اول خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مشمول طرح شده اند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، هدف از اجرای این طرح، حمایت دولت از اقشار کم درآمد بیان شده و در مرحله اول یارانه اعتباری خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت که در ادامه به جزئیات آن اشاره می شود:
- فقط خانوارهایی که در دهک ۱ تا ۳ قراردارند و مبلغ یارانه دریافتی آنها به ازای هر نفر ۴۰۰.۰۰۰ تومان است، مشمول افزایش ۲۰ درصدی اعتبار خرید هستند. این اعتبار زمانی قابل استفاده می باشد که خانوار حداقل ۷۰ درصد یارانه نقدی خویش را به صورت کالابرگ الکترونیک از ۱۱ گروه کالایی خرید کند. به عبارتی شرط استفاده از این افزایش اعتبار، خرید بیشتر از ۷۰ درصد یارانه معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر است.
- همینطور خانوارها می توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده نمایند. استفاده از این طرح برای همه مشمولان، اختیاری است. ضمن آنکه در این طرح کارت جدیدی صادر نمی شود و همه کارتهای بانکی به نام سرپرست خانوار قابل استفاده می باشد.
- شیر کم چرب بطری، پنیر، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات(ماست پرچرب پگاه) قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی است. شش فروشگاه زنجیره ای بزرگ در این طرح مشارکت دارند و در شهرها و روستاهای کوچک هم برای فروشندگان بارکدخوان نصب می شود تا دسترسی مردم و امکان بهره مندی عمومی از کالابرگ الکترونیکی فراهم گردد.
- همه خانوارهای مشمول طرح می توانند با نصب برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و یا شماره گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی مانده اعتبار خود آگاه شوند. سایر خانوارهای دهک های اول تا سوم در مرحله بعدی طرح، زیر پوشش قرار خواهند گرفت که زمان اجرای مراحل بعدی، اطلاع رسانی خواهد شد.
در این باره بیشتر بخوانید:
تغییرات جدید «کالا برگ» برای سه دهک درآمدی از شنبه/ مددجویان مشمول افزایش مشروط ۲۰ درصدی یارانه

در همین راستا، سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دو روز گذشته، با تشریح اهداف اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک اظهار نمود: اجرای طرح ملّی کالابرگ الکترونیک مصوبه مجلس شورای اسلامی و در جهت سیاست های عدالت بخش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: از سال قبل و با تکمیل سامانه شبکه ملی اعتبار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک آغاز و در اسفندماه ۱۴۰۱ هم به صورت سراسری به مرحله اجرا درآمد. به دنبال تأکیدات رئیس جمهور و به منظور تأمین سبد تغذیه خانوارهای کم درآمد، تأمین منابع مالی افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه کالابرگ در دستور کار دولت قرار گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اجرای سراسری و فراگیر طرح کالابرگ الکترونیکی به مهار تورم و ثبات بازار کمک می نماید اظهار نمود: اجرای اثربخش این طرح نیازمند همراهی و هماهنگی گسترده در تمامی استانهای کشور است. در اولین مرحله و به منظور پشتیبانی از خانوارهای زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه از ۱۳ خردادماه برای آنان اعمال می شود و می توانند به شرط استفاده بیشتر از ۷۰ درصدی از سبد ۱۱ قلم کالای طرح کالابرگ، مشمول این افزایش شوند.

مرتضوی اظهار داشت: دولت در ادامه برای کل خانوارهای دهک های اول تا سوم این افزایش را اعمال می کند و تلاش دارد برای سایر دهک ها هم این طرح را عملیاتی کند.

وی بر اطلاع رسانی متمرکز و گسترده به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) برای برخورداری از این طرح و افزایش اعتبار یارانه تاکید کرد و اضافه کرد: دولت برنامه ریزی گسترده ای برای تنظیم بازار، رشد تولید و مهار تورّم داشته و اجرای طرح کالابرگ در همین راستا است.

منبع:

1402/03/15
19:17:51
0.0 / 5
236
تگهای خبر: تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان