جمعیت جهان تا سال 2100 چه میزان خواهد بود؟

جمعیت جهان تا سال 2100 چه میزان خواهد بود؟

به گزارش خاتون یار، خراسان رضوی طبق گزارش سازمان ملل متحد در مورد چشم انداز جمعیت جهان در سال ۲۰۲۲ تعداد افراد روی زمین در هفته گذشته از هشت میلیارد نفر گذشت اما آیا امکان دسترسی برابر به فرصت برای همه وجود دارد؟به نقل از ویفروم، رشد جمعیت جهانی گواهی بر پیشرفت گونه انسان هاست. نتایج بررسی ها نشان داده است با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی جهانی و امید به زندگی و برابری، پیشرفت به اندازه کافی به صورت مساوی توزیع نشده است.

جورج پیرگوس از جامعه فارغ التحصیلان رهبر جوان جهانی به بررسی این مورد می پردازد که چطور می توان از راه استانداردهای کار منصفانه، سرمایه گذاری روی زنان و دختران، تنوع در تحقیقات، رعایت اصول راهنمای اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد و موارد دیگر به فرصت برابر برای همه دست یافت.

کیت رابرتز، مدافع حقوق بشر، اعتقاد دارد یکی از طریق حل ها سرمایه گذاری بیشتر روی فرصت برای زنان است.

وقتی روی فرصت های یک زن سرمایه گذاری می کنید، او می تواند به مدرسه برود؛ شغلی پیدا کند؛ خانواده اش را تغذیه و توانمند کند و چرخه فقر شدید را بشکند. البته دسترسی دختران و زنان به بهداشت باروری و آموزش امری کلیدی است.

سونیا مدینا، محقق این بررسی، اضافه کرد: هم پوشانی بحران هایی مانند بحران آب و هوا و ناامنی غذایی، نابرابری ها را در سرتاسر جهان تشدید می کند و تهدیدی دائمی برای کودکان است. ازاین رو یک رویکرد به هم پیوسته برای این مسائل مورد نیاز است.

در طول تاریخ هر یک میلیارد نفر جدید سریع تر از یک میلیارد قبلی اضافه شده اند. همانطور که نمودارها نشان می دهد، مدتی طول کشید تا انسان ها به نخستین نقطه عطف با جمعیت یک میلیارد نفری در سال ۱۸۰۳ برسند. این امر تا حد زیادی با پیشرفت های بسیار شروع شده در جریان انقلاب صنعتی دوم در سالهای ۱۷۰۰ تسهیل شد. از آن زمان افزایش نرخ باروری و پیشرفت های مداوم در پزشکی و کشاورزی به جمعیت جهان اجازه داده که به سرعت افزایش یابد اما به علت تغییر جمعیت شناسی و کاهش نرخ باروری، مدتی نرخ رشد کند را ثبت کرده است.

تقریبا نیمی از مردم جهان در هفت کشور زندگی می کنند. در سال ۲۰۱۵ نیمی از جمعیت جهان تنها در ۶ کشور متمرکز بودند اما رشد اخیر جمعیت در سایر کشورها این رتبه بندی را تغییر داده است؛ ازاین رو کشورهایی مانند چین با ۱.۴۲۶ میلیارد، هند با ۱.۴۱۲ میلیارد، ایالات متحده آمریکا با ۳۳۷ میلیون و اندونزی با ۲۷۵ میلیون در مجموع کمتر از نیمی از جمعیت جهان امروز را در خود جای داده اند و این کشورها تا سال ۲۰۳۰ پرجمعیت ترین کشورهای جهان خواهند بود.

جمعیت هند در سال ۲۰۳۰ از ۱.۴۱۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۲ به ۱.۵۱۵ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت که طبق آخرین نتایج سازمان ملل متحد در سال ۲۰۳۰ به پرجمعیت ترین کشور جهان تبدیل می شود. هم اکنون چین درست جلوتر از هند با بیشترین جمعیت جهان قرار دارد اما این ۲ کشور به صورت قابل توجهی از بقیه جلوتر هستند و هیچ کشور دیگری در دهه آینده از ۳۶۰ میلیون نفر فراتر نخواهد رفت.

پرجمعیت ترین کشورها در سال ۲۰۳۰ شامل هند، چین، امریکا، اندونزی، پاکستان، نیجریه، برزیل، بنگلادش، اتیوپی و روسیه خواهند بود. با نگاهی فراتر از سال ۲۰۳۰ تغییرات مهم دیگر شامل اینست که پیشبینی می شود سهم جمعیت بالای ۶۵ سال جهان تا پایان قرن رشد کند؛ در حالیکه انتظار می رود سهم زیر ۲۵ سال کاهش پیدا کند.

علی رغم پیشبینی سازمان ملل در خصوص این که ۱۰.۹ میلیارد نفر تا سال ۲۱۰۰ در این سیاره ساکن خواهند شد اما همه موافق این مورد نیستند. محققان دانشگاه واشنگتن این تخمین ها را به چالش می کشند و بیان می کنند که تا سال ۲۱۰۰ جمعیت جهان بین ۶.۳ تا ۸.۸ میلیارد نفر خواهد بود.

سناریوی پایه تحقیقات آنها که در مجله The Lancet به تفصیل شرح داده شده، این فرضیه را مطرح می کند که جمعیت جهان در سال ۲۰۶۴ با ۹.۷ میلیارد نفر به اوج خود خواهد رسید.

منبع:

1401/09/04
13:37:02
0.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان