کاهش میزان نرخ باروری جهان ادامه دارد

کاهش میزان نرخ باروری جهان ادامه دارد

خاتون یار: خراسان رضوی در صورتیکه نرخ رشد جمعیت کاهشی شده، جهان همچنان مقرر است تا آخر سال 2022 از جمعیت هشت میلیارد نفر عبور کند.به راستی چند نفر در دنیا زندگی می کنند؟ چند نفر در سال می میرند و چند نوزاد متولد می شود؟ این ها سوالات کلیدی است که برای درک دنیای اطراف خود به پاسخ آن نیاز داریم.

ویفروم گزارش کرد سازمان ملل هر ۲ سال یک دفعه بروزرسانی چشم انداز جمعیت جهان را منتشر می کند که آخرین انتشار آن قرار بود در سال ۲۰۲۱ باشد اما به علت همه گیری بیماری کووید ۱۹ این مورد به تعویق افتاد و در روز جهانی جمعیت منتشر گردید. بر طبق این آمار جمعیت جهان در انتهای سال ۲۰۲۲ از هشت میلیارد نفر عبور خواهد نمود. بطور کلی از سال ۱۹۷۵ هر ۱۲ سال یک میلیارد نفر به جهان اضافه شده است.

در حالی که این نرخ رشد مطلق مشابه دهه های گذشته است، نرخ رشد همچنان به کاهش خود ادامه می دهد. از سال ۲۰۱۹ نرخ رشد جمعیت جهان به زیر یک درصد کاسته شده که کمتر از نصف نرخ اوج رشد آن یعنی ۲.۳ درصد در دهه ۱۹۶۰ است.

با ادامه کاهش نرخ باروری جهانی این نرخ همچنان به کاهش خود ادامه خواهد داد. همه گیری ویروس کرونا تاثیر قابل توجهی بر روند جمعیت و مهاجرت جهانی داشته است. سازمان ملل در آخرین مجموعه داده جمعیت جهان خود تخمین می زند که در سال ۲۰۲۰ حدودا پنج میلیون مرگ ومیر اضافه ثبت شده و در سال ۲۰۲۱ این رقم ۱۰ میلیون اعلام شده است. اکونومیست تخمین خودرا از مرگ ومیر بیش از ۱۷.۶ میلیون نفر عنوان کرده و سازمان بهداشت جهانی ۱۴.۹ میلیون مرگ اضافی را تخمین زده است.

پیش بینی می شود جمعیت جهان در سال ۲۰۸۶ به اوج خود در حدود ۱۰.۴ میلیارد نفر برسد.

سازمان ملل پیش بینی می کند جمعیت جهان پیش از اختتام قرن به اوج خود خواهد رسید و دلیلهای مختلفی برای این اوج گیری وجود دارد. یکی این که سازمان ملل انتظار دارد نرخ باروری در کشورهای کم درآمد در مقایسه با تجدید نظرهای قبلی سریع تر کاهش پیدا کند. همین طور انتظار می رود در نیمه دوم قرن بازگشت کمتری در نرخ باروری در کشورهای پردرآمد وجود داشته باشد.

نرخ باروری جهان به ۲.۳ تولد برای هر زن کاسته شده است. یک عامل کلیدی تعیین کننده نرخ جمعیت جهان میانگین تعداد فرزندانی است که زنان در طول زندگی خود دارند. نرخ باروری در دهه های اخیر در سراسر جهان به سرعت نزولی بوده است. این در شرایطی است که در سال ۱۹۵۰ زنان بطور متوسط حدود پنج زایمان داشتند. از آن زمان نرخ باروری بیش از نصف شده که در سال ۲۰۲۱ این رقم جهانی ۲.۳ تولد به ازای هر زن بود.

اکثر مردم جهان حالا در کشورهایی زندگی می کنند که نرخ باروری در آن پایین است. سازمان ملل گزارش کرده دوسوم مردم در کشورهایی زندگی می کنند که نرخ باروری آن کمتر از ۲.۱ تولد برای هر زن است. در بعضی از کشورهای پردرآمد مانند کره جنوبی، ژاپن، اسپانیا یا ایتالیا این میزان تولد به ازای هر زن ۱.۳ تولد است.

انتظار می رود سال آینده هند بعنوان پرجمعیت ترین کشور جهان جای چین را بگیرد. چین برای چندین دهه پرجمعیت ترین کشور جهان بود و الان بیش از ۱.۴ میلیارد نفر در آن زندگی می کنند. با این وجود نرخ رشد جمعیت آن به دنبال کاهش سریع نرخ باروری در دهه های ۱۹۷۰ و ۸۰ بطور قابل توجهی کاسته شده است.

نرخ باروری در هند از ۵.۷ تولد برای هر زن در سال ۱۹۵۰ به ۲ تولد در هر زن کاسته شده است. با این وجود سرعت این کاهش کمتر بوده است. بنابراین هند به زودی چین را بعنوان پرجمعیت ترین کشور جهان پشت سر می گذارد و سازمان ملل انتظار دارد این اتفاق در سال ۲۰۲۳ رخ دهد.

منبع:

1401/05/03
21:47:18
0.0 / 5
208
تگهای خبر: بیمار , بیماری , زنان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان