با تصویب كمیسیون قضایی:

مراحل دادرسی برای به اجرا گذاشتن مهریه حذف شد

مراحل دادرسی برای به اجرا گذاشتن مهریه حذف شد

طراح طرح اصلاح قانون مهریه اظهار داشت: با مصوبه کمیسیون قضایی مجلس مراحل دادرسی برای به اجرا گذاشتن مهریه حذف شده و زنان بدون طی این مراحل می توانند مهریه خودرا به اجرا بگذارند.


ابوالفضل ابوترابی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: کار تصویب طرح اصلاح قانون مهریه در کمیسیون قضایی به انتها رسیده و بعد از جمع بندی در نوبت رسیدگی درس هم قرار گرفته است.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی و طراح طرح اصلاح قانون مهریه اضافه کرد: این طرح سی و ششمین دستور کار صحن است اما بنا داریم تا با جمع آوری امضا درخواست رسیدگی خارج از دستور این طرح را داشته باشیم.
ابوترابی گفت: بر طبق این مصوبه مراحل دادرسی برای به اجرا گذاشتن مهریه حذف شده و زنان می توانند با مراجعه به بخش اجراییات دادگاه خانواده مهریه خودرا به اجرا گذارند و تنها زمانی موضوع وارد مراحل دادرسی می شود که مرد مدعی باشد که مهریه را پرداخت کرده است.
وی اضافه کرد: بر این اساس بعد از به اجرا گذاشتن مهریه اگر مرد تمکن مالی داشته باشد دارایی های وی توقیف و بعنوان مهریه در اختیار همسر وی قرارداده می شود و در صورتیکه تمکن مالی نداشته باشد مهریه قسط بندی می شود.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: بر طبق این مصوبه چنانچه مرد مدعی شود که مهریه را پرداخت کرده و بخواهد سند مربوط به آنرا ارائه کند آن وقت کار آنها وارد پروسه دادرسی و رسیدگی قضایی می شود.
ابوترابی اشاره کرد: در این مصوبه و بمنظور جلوگیری از ثبت مهریه های سنگین، بنا شده تا از زوج هایی که مهریه های سنگین ثبت می کنند حق ثبت گرفته شود.
وی اضافه کرد: بر طبق این مصوبه کمیسیون قضایی برای مهریه های تا سقف ۱۴ سکه حق ثبتی در نظر گرفته نشده و از مهریه های بین ۱۴ تا ۱۰۰ سکه چهار دهم درصد قیمت سکه ها بعنوان حق ثبت در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق این مصوبه مهریه های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه مشمول پرداخت ۲ درصد حق ثبت می شوند و مهریه های ۲۰۰ سکه به بالا مشمول پرداخت ۱۵درصد حق ثبت می شوند و زوج ها باید ۱۵درصد قیمت سکه ها را بعنوان حق ثبت پرداخت کنند.
ابوترابی اشاره کرد: بر طبق این مصوبه کمیسیون قضایی حق ثبت مهریه از دو طرف هر یک به میزان ۵۰ درصد گرفتن می شود و وجه حاصل از آن به صندوقی به نام صندوق تهیه جهیزیه برای افراد نیازمند که در بودجه سالانه برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته می شود، واریز خواهد شد.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: با مصوبه کمیسیون قضایی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون مهریه، حبس زدایی و قضازدایی انجام شده و مردها دیگر به خاطر مهریه حبس نمی شوند و بانوان نیز برای به اجرا گذاشتن مهریه خود دیگر مجبور به درنوردیدن مراحل دادرسی نیستند.

1401/02/31
21:30:57
0.0 / 5
204
تگهای خبر: خانواده , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان