والدین در مقابل بد دهنی نوجوانان چه کنند؟

والدین در مقابل بد دهنی نوجوانان چه کنند؟

عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور با اشاره به استفاده از الفاظ زشت توسط نوجوانان 13 تا 16 ساله، درباره چگونگی واکنش والدین دربرابر نوجوانان بد دهن، اظهار داشت: والدین باید قاطعانه به نوجوان بگویند که حق به کار بردن الفاظ زشت در جمع خانواده و محیط خانوادگی را ندارد اما نسبت به استفاده نوجوان از الفاظ و کلمات بد در محیط دوستانه و با دوستان خود خیلی کنکاش نکنند و اجازه دهند این رفتار خود به خود از بین برود چونکه بطور کلی هرچه واکنش والدین نسبت به رفتارهای ناپسند نوجوان غیرمستقیم بوده و از برخوردهای تند اجتناب کنند، نتیجه بهتری می گیرند.


دکتر آسیه اناری در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که اغلب در اوایل و اواسط نوجوانی یعنی از ۱۳ تا ۱۶ سالگی، نوجوانان در معرض به کار بردن الفاظ بد و "بد دهنی" قرار دارند، اظهار نمود: نوجوانها تصور می کنند هرچه از الفاظ بدتری استفاده کنند در میان هم سالان خود محبوب تر هستند و درواقع استفاده از الفاظ بد و زشت را نشان دهنده بزرگ شدن و قدرت خود می دانند که هرچه نوجوان بزدگتر شود متوجه می شود که باید از ادبیات بهتری استفاده نماید و این امر به مرور زمان از بین می رود.
وی با اعلان اینکه نوجوانان به دنبال بزرگ شدن، محبوبیت بین هم سالان و گرفتن تایید از طرف هم سالان خود هستند، این امر را همچون دلیلهای به کار بردن الفاظ زشت توسط نوجوانان دانست و این را هم اظهار داشت که بد دهنی اغلب در اوایل و اواسط نوجوانی یعنی از ۱۳ تا ۱۶ سالگی مشاهده می شود و در صورتیکه والدین نسبت به این مساله واکنش درستی داشته باشند با اختتام نوجوانی استفاده از این الفاظ توسط نوجوان نیز کاهش پیدا می کند.
این روانشناس بالینی کودک و نوجوان معتقد می باشد که قسمتی از ریشه و علت بددهنی نوجوانان به محبوبیت گروه هم سالان باز می گردد. بطوریکه نوجوانها فکر می کنند هرچه از الفاظ بدتری استفاده کنند؛ محبوب تر، مقبول تر و مورد پذیرش گروه هم سالان قرار می گیرند و بدین جهت حتی اگر در خانواده در معرض الفاظ بد قرار نگیرند و والدین آنها همیشه ادب را رعایت نمایند اما در گروه هم سالان و گاهی در شبکه های مجازی و در گروه های مجازی که با دوستان خود دارند این الفاظ را می آموزند و از آنها استفاده می نمایند.
بگفته این روانشناس کودک و نوجوان، همچون علل دیگر به کار بردن الفاظ زشت توسط نوجوانان به فیلم، انیمیشن، بازی های کامپیوتری آنلاین و سریالی هایی باز می گردد که آنها می بینند. در حقیقت نوجوانان الفاظ رکیک را از این فضاها می آموزند در گروه هم سالان به کار می برند، مورد تایید هم سالان قرار می گیرند و همین مورد به مرور زمان منجر به عادت نوجوان و رفتار او می شود.
وی در عین حال تصریح کرد که امروزه به سبب پاندمی کووید ۱۹ و حضور بیشتر نوجوانان در منزل با خطر بزرگتری مواجه ایم و آن دور شدن بچه ها از "محیط اجتماعی" و افزایش فعالیت و حضور آنها در "محیط اجتماعی مجازی" است که اغلب نوجوانانی که از الفاظ بد استفاده می نمایند این الفاظ را از فضای مجازی آموخته اند.
این عضو هیئت رییسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، اشاره کرد: در حقیقت خطر آموختن الفاظ زشت در نوجوانی بیشتر بوسیله فیلم، سریال، فضای مجازی و گروه هم سالان است اما در کودکی بچه ها کاملا از والدین الگو گرفته و بدین جهت والدین باید مراقب الفاظی که خصوصاً در هنگام رانندگی و عصبانیت به کار می برند باشند. بچه ها آینه آنچه هستند که ما هستیم پس اگر ما از الفاظ زشت استفاده می نماییم فرزندانمان چندین برابر آنرا استفاده می کنند و از بدو تولد نسبت به این مساله باید هوشیار باشیم چونکه آموزش از بدو تولد شروع می شود.
این عضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام روانشناسی با اعلان اینکه اگر والدین در بدو تولد از کلمات نادرست استفاده و حریم گذاری را به بچه یاد ندهند، در حقیقت به فرزند این مجوز را می دهند که چندین برابر آنها از الفاظ رکیک استفاده نماید، افزود: خیلی از والدین مطرح می کنند که باوجود عدم به کاربردن آنها از الفاظ زشت در محیط خانه اما فرزندان از الفاظ رکیک استفاده می نمایند. در این شرایط والدین باید توجه نمایند که برخورد تند آنها با هر موضوعی همچون همین مساله در دوران نوجوانی منجر به تشدید آن مساله و پنهان کاری بیشتر نوجوان می شود و برخورد فیزیکی و تند و ناگهانی می تواند رفتار نوجوان را شدیدتر کند چونکه رگه های لجبازی در نوجوانی بسیار شدید می باشد. بدین سبب هرچه بصورت غیرمستقیم عواقب رفتار نوجوان را گوشزد کنند بهتر است.
این عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور در ادامه با تاکید بر اثر بسیار زیاد فضای مجازی بر یادگرفتن الفاظ زشت و به کاربردن آنها توسط نوجوان، سفارش کرد: والدین باید ساعات استفاده از موبایل برای نوجوان را کنترل کنند، به او اجازه دسترسی به اپلیکیشن های نامناسب با سن او را ندهند، برای مثال نوجوان می تواند از اپلیکیشن ارتباطی ساده ای مثل واتساپ استفاده کنند اما برنامه هایی مثل اینستاگرام و تیک تاک را برای پیش از سن ۱۶ سال سفارش نمی نماییم. در چنین شرایطی اگر نوجوان بیان کرد که تمام هم سالان او از چنین اپلیکیشن هایی استفاده می نمایند باید به او توضیح دهیم که این قانون خانوادگی ما است و باید رعایت شود و در صورت زیر پا گذاشتن آن تبعاتی در انتظار نوجوان خواهد بود.
اناری در انتهای سخنان خود با اشاره به پاندمی کووید ۱۹، اشاره کرد: مشغول کردن نوجوان در این ایام که اغلب ساعات در منزل حضور دارد، خیلی مشکل شده است. باید دقت کنیم در همین شرایط هم می توان با حفظ دستورالعمل های بهداشتی برای کارهای ساده ای نظیر پیاده روی برنامه ریزی کرد و نوجوان را از خانه بیرون برد. متاسفانه والدین اغلب فراموش می کنند وقت نوجوان را باید پر کنند و اگر نوجوان وقت خالی زیادی داشته باشد با رفتارهای منفی آنرا پر خواهدنمود. والدین باید بدون امر و نهی با نوجوان رابطه مثبت داشته باشند و قوانین مهمی نظیر ساعت خواب و ساعت استفاده از گوشی همراه را برای نوجوان مشخص کنند. فراموش نکنیم هرچقدر نوجوان کمتر در فضای مجازی بگردد و ما وقتش را با کارهای مناسب پر نماییم برای او بهتر است.1400/06/09
21:26:22
0.0 / 5
220
تگهای خبر: بازی , خانواده , رفتار , فرزند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان