سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس:

نباید با کسری بودجه وارد شروع سال شویم

نباید با کسری بودجه وارد شروع سال شویم

خاتون یار: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در 10 سال قبل یکی از با اهمیت ترین اتفاقاتی که رخ داده تشدید فشارها بر کشور ما بوده و به تبع آن ضعف در ساختارها و زیرساخت های اقتصاد کشور سبب شده بخش بیشتری از مردم به فقر مبتلا و با آن درگیر شوند. قسمتی از درآمدها و مشاغل از دست رفته خصوصاً در یک سال و نیمی که کرونا هم مزید بر علت شده این مسئله تشدید شده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مهدی طغیانی در دومین هم اندیشی ملی پیاده سازی راهکارهای مقابله با فقر اقتصادی اظهار نمود: در ۱۰ سال قبل یکی از با اهمیت ترین اتفاقاتی که رخ داده تشدید فشارها بر کشور ما بوده و به تبع آن ضعف در ساختارها و زیرساخت های اقتصاد کشور سبب شده بخش بیشتری از مردم به فقر مبتلا و با آن درگیر شوند. قسمتی از درآمدها و مشاغل از دست رفته خصوصاً در یک سال و نیمی که کرونا هم مزید بر علت شده این مسئله تشدید شده است.
وی با اعلان اینکه موتور فقرزایی در کشور به خاطر وجود زیرساخت های غلط در اقتصاد ما می تواند با هر فشاری و یا تشدید فشاری مجدد فعال شود و بخش بیشتری از مردم به فقر گرفتار شوند، تصریح کرد: به جهت اینکه ریشه این کار خشکانده و حل شود با اهمیت ترین کاری که باید صورت گیرد اصلاح ساختارهای اقتصاد کشور است.
طغیانی در بخش دیگری اظهار داشت: ما نظام مالیاتی کارآمد نداریم و بنا بر این درآمدهای دولت درآمدهای قابل قبول و پایداری نیست، پس زمانی که درآمدهای نفتی دولت که عملا جبران می کند، کم می شود. منبع مالیاتی پایدار نمی تواند به دولت کمک نماید که گرفتار مشکل نشود، پس کسری بودجه غیرقابل اجتناب است و همین کسری بودجه است که با تامین مالی بوسیله تورم به یکایک مردم تحمیل می شود.
وی افزود: افرادی درآمدهای ثابت و درآمدهای حاصل از کارگری و کارمندی دارند و برخی درآمدهای متغیر دارند و برخی بوسیله کمکهای حمایتی گذران زندگی می کنند؛ غیر از کسانی که درآمد متغیر دارند و با تورم درآمدشان جبران می شود، تمامی کسانی که درآمدهای ثابت دارند و از محل دستمزدهای محدود یا کمک های حمایتی گذران زندگی می کنند در این شرایط تورمی گرفتار مشکل می شوند و اگر این کمکها و دستمزد برای داشتن زندگی حداقلی کمکشان می کرد، پس از تشدید تورم عملا برایشان کفایت نمی کند و به شدت معیشت شان ضربه می خورد و این اتفاقی است که در ۱۰ سال اخیر به شکل جدی رخ داده و اگر کرونا بیاید و قسمتی از مشاغل را هم نابود کند می تواند ضربه محکمتر و میخ آخری باشد که بر تابوت فقر در کشور کوبیده می شود.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: برای حل این مسئله، باید اقتصاد و زیرساخت های اقتصادی کشور اصلاح گردد. یعنی کسری بودجه خصوصاً در حوزه کسری بودجه عملیاتی باید تدبیر شود و اساسا با کسری بودجه وارد شروع سال نشویم. این اتفاقاتی است که در این چند ساله رخ داده و به کرات دیدیم که به سبب کسری مجبوریم سراغ تامین مالی برویم و تورمی را به همه تحمیل نماییم.
وی اظهار نمود: تعدادی از سیاست ها، سیاست هایی که تلاش می نماییم بوسیله آن ضربه گیری نماییم، به ضد خودشان تبدیل می شوند؛ یعنی به توزیع رانت و نابرابری بیشتر بین مردم می انجامد بدون این که اثر خاصیتی داشته باشد؛ بطور مثال ارز ۴۲۰۰ تومانی را بعنوان ارز واردات کالاهای اساسی مطرح کردیم و نتیجه این سیاست این شد که عملا رانت عظیمی در کشور توزیع کردیم، کسانی از این رانت بهره های آنچنانی بردند و کسانی که می خواستیم ضربه پذیری شان را کم نماییم که تورم شدید حاصل از کرونا و تحریم زندگی شان را نابود نکند، کمترین بهره را بردند.
وی افزود: بطور مثال حالا ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی و ذرت و جوجه یک روزه و داروها می دهیم، آیا نتیجه آن به اینجا رسیده که افرادی که فقیر هستند بهره مند شوند؟ متاسفانه اینطور نیست. یعنی قیمت نهایی بعد از آن که در کل زنجیره تعداد قابل توجهی از آن بهره مند شدند آخر زنجیره نیز با قیمت بالایی به دست مصرف کننده واقعی رسیده و مردم و افرادی که برای او این هزینه را به کشور تحمیل کردیم بی بهره مانده است و این نتیجه سیاستگذاری غلط در زمینه فقرزدایی است. یعنی ما فکر می نماییم مقابله با فقر یا ضربه گیری سیاستها و نوسانات اقتصادی بوسیله دو قیمتی سازی و ایجاد رانت قابل جبران است.
طغیانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: غیر از بحث خاموش کردن موتور فقرزایی که کسری بودجه و افزایش و رشد سرسام آور نقدینگی است، تعدادی از سیاست ها نیز به سرانجام نرسیده و همین سیاست های غلط سبب شده نه فقط کمکی نبینیم، بلکه خسارت بار هم باشد.
منبع:

1400/05/26
16:34:11
0.0 / 5
173
تگهای خبر: دارو , دولت , رفتار , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان