مدیركل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو اعلام كرد

بازدید میدانی مسئولان وزارت بهداشت از انبارهای گمرک

بازدید میدانی مسئولان وزارت بهداشت از انبارهای گمرک

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن تشریح علل کمبود اقلام دارویی در رابطه با کرونا در پیک پنجم بیماری در کشور و شلوغی برخی داروخانه ها، در عین حال به اظهاراتی درباره دپوی اقلام دارویی در گمرک پاسخ داد.


دکتر سیدحیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در نشستی خبری درباره میزان مصرف داروهای مورد استفاده در درمان کرونا اظهار داشت: "رمدسیویر" را سال قبل پس از چند هفته اول شیوع بیماری و شروع مصرف این دارو در دنیا و تاییدیه ای که دریافت شد، مقدار کمی واردات داشتیم و بعد از آن بلافاصله کارخانجات داخلی تولید آنرا آغاز کردند و هم اکنون هشت تولید کننده رمدسیویر داریم در زمانی که پیک بیماری و افزایش مصرف را نداشته باشیم، بخشی از آن صادرات هم می شود.
افزایش مصرف و تجویز غیرمنطقی؛ علت کمبود سه داروی تجویزی در کروناوی اضافه کرد: مصرف این دارو در خردادماه به ۶۰۰ هزار عدد، تیرماه به یک میلیون و ۳۰۰ هزار عدد و مرداد ماه به ۲ میلیون و ۲۵۰هزار عدد رسید؛ به صورتی که در دو هفته اول مرداد ماه هشت برابر مصرف رمدسیویر که البته بخشی از آن تجویز غیرمنطقی را نشان داده است و بسیاری از بیمارانی که این دارو را دریافت نمودند شاید احتیاج به مصرف آن نداشتند؛ چونکه این دارو صرفاً در فاز ویروسی اثرگذار است؛ نه در ابتدای مثبت شدن تست بیماری و نه در انتهای فاز التهابی شدید، اثرگذاری ندارد. اما متاسفانه در این دوره دارد مصرف می شود.
محمدی درباره فاویپیراویر هم اظهار داشت: مصرف این دارو هم در مجموع شش ماه دوم سال ۹۹ به ۱۱ میلیون رسید؛ در صورتیکه مصرف همین دارودر تیر ماه سال جاری به ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار عدد رسید.
وی افزود: داروی دیگر توسیلیزومب است که در فاز التهابی شدید مصرف می شود و باید در همکاران پزشک در صورت عدم اثرگذاری کورتونهای دیگر، آنرا تجویز کنند اما متاسفانه هم اکنون در بسیاری از بیماران دارد تجویز می شود و مصرف آن غیرمنطقی است؛ به صورتی که مصرف آن در تیر ماه ۳۰ هزار عدد و در دو هفته اول مرداد به ۴۲هزار عدد افزایش یافت.
وی افزود: این افزایش پیشبینی نشده بیماری و تعداد زیادی که در شیوع بیماری بوجود آمد، غیرمنتظره بود؛ بنابراین افزایش هشت برابری را شاید نشود براحتی پیش بینی نمود. موجودی ما برای رمدسیویر حداقل شش ماه بود که متاسفانه کل رمدسیویر در تیرماه مصرف شد و البته در مردادماه بلافاصله تأمین شد و کمبودی به وجود نیامد. فاویپیراویر هم باوجود عدم اثراگذاری آن در بیماری و تایید کمیته های علمی مرتبط، اما با عنایت به تجویز برخی همکاران پزشک و نیاز جامعه موظف بودیم دارو را تأمین نماییم و این کار انجام شد.
محمدی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته برای واردات این داروها، اظهار داشت: بنابراین ناچار شدیم که با عنایت به کمبود، واردات داشته باشیم؛ اما بمحض رفع کمبود، واردات قطع و کماکان از تولید داخل استفاده می شود.
علت کمبود سرم تزریقیوی درباره کمبود سرم تزریقی هم اظهار داشت: پارسال تقاضای تعطیلی یکی از خطوط تولیدی سرم را جهت بهبود شرایط ساخت از جانب خود شرکت داشتیم؛ اما موافقت نکردیم چون تابستان بود و به علت گرمای هوا مصرف سرم بالا می رود. در نهایت از آبان ماه با تعطیلی این کارخانه موافقت کردیم اما با عنایت به شرایطی که داشت و برای دستگاه هایی احتیاج به واردات داشت، به صورت شفاهی توافق شد که از اسفندماه این اتفاق افتد. حسب وعده آن شرکت، شرایط ساخت باید اصلاح می شد و حساب کرده بودیم که تا پیش از تابستان این مشکل رفع گردد و آن تولید کننده که یک سوم تولید کشور را داشت، باید به خط تولید بازمی گشت.
محمدی اضافه کرد: در همین راستا به یکی از کارخانجات سرم اجازه داده بودیم که برای واردات اقدام نماید اما به علت مشکلاتی که در بحث بیماری کرونا برای کشور هند پیش آمد و این شرکت هم برای واردات از این کشور اقدام نموده بود، در نهایت به مشکل برخورد و پس از سه ماه اعلام نمود که نمی تواند واردات داشته باشد. در مجموع این بدعهدی ها برای وارد کننده و تولید کننده و همینطور همزمانی فصل گرما و بالا رفتن مصرف رمدسیویر در کشور، سبب شد که در زمینه سرم تزریقی گرفتار کمبود شویم. در این حوزه هم بلافاصله برای واردات اقدام شد و تا این لحظه یک و نیم سرم تزریقی توزیع شده و ۵۰۰هزار هم درحال شناسه گذاری است.
وی اظهار داشت: برنامه ریزی ما برای تأمین نیاز یک ماه کشور از راه واردات بوده که اگر نیاز کشور رفع گردد از تولید داخل استفاده می نماییم و اگر رفع نشود همچنان از واردات استفاده خواهیم کرد.
ماجرای دپوی اقلام دارویی در گمرکمحمدی همینطور درباره مباحث مطرح شده در زمینه دپوی برخی اقلام دارویی در گمرک اظهار داشت: گمرک مواردی را مجاز است ترخیص کند که مجوز از نهاد مربوطه دارد؛ یعنی نهادی که متصدی صدور مجوز است. یکی از مشکلاتی که گمرکات ما دارند ورود و دپوی اقلامی است که مجوز ندارند؛ به طوری تاجر می تواند کالا را بیاورد داخل گمرک پیاده کند اما هیچ مجوزی هم نگرفته باشد. این یکی از مشکلاتی است که ما بارها خدمت عزیزان در گمرکات عرض کردیم اما این مشکل از قبل باقی مانده است. ازاین رو در حوزه ما (در زمینه دارو و تجهیزات) برخی شرکتها کالاهایی می آورند و در گمرک پیاده می کنند که هیچ مجوزی از ورزارت بهداشت ندارند. طبیعتا ترخیص این کالاها می تواند سلامتی مردم را تهدید کند.
محمدی افزود: کالاهای رسوب کرده در گمرک هم چند دسته هستند؛ یک دسته از کالاها که در ارتباط با وزارت بهداشت نبود وما به همراه معاون فنی گمرک وارد انبارها شدیم و بخش زیادی از کالاهای رسوب کرده در ارتباط با داروهای دامی بود که وزارت جهاد کشاورزی باید تعیین تکلیف کند؛ این کالاها اقلامی نظیر بذر ذرت، چغدرقند، کشک و خیارشور و... بود که در بازدید میدانی مشاهده شد.
وی اضافه کرد: بخشی هم داروها و مواد اولیه دارویی بودند که از وزارت بهداشت مجوز نداشتند؛ یعنی برخی از بازرگانان اقلام دارویی و مواد اولیه را در حجم زیاد در گمرکات پیاده کرده بودند که مجوز نداشتند و گمرک از ما می خواست که آنرا ترخیص نماییم، وقتی کالایی مجوز ندارد و اصالت و سلامت آن بررسی نشده، طبیعتا ترخیص آن کار درستی نیست و سلامتی جامعه را به خطر می اندازد.
محمدی افزود: در بازدیدی که ما داشتیم مجموعا پنج قلم دارو بود؛ چهار قلم فاویپیراویر بود که مجوز داشت و البته کمتر از 24 ساعت هم بود که در گمرک بود و با دستور سرپرست محترم دادسرای جرایم اقتصادی ترخیص شد و ما هم موافق این ترخیص بودیم.
دارویی که مجوز ندارد، چطور در گمرک تخلیه شده است؟وی اضافه کرد: یک قلم هم دارویی بود که بدون مجوز ما آمده بود که باید تعیین تکلیف شود چطور بدون مجوز تخلیه شده است. در این حوزه تقاضا کردیم صاحب کالا با کمک همکاران ما نمونه برداری ها را انجام دهند و تولید کننده هم مکاتباتی با ما داشته باشد و بگوید دارو در چه وضعیتی است؛ چونکه گزارشات ما نشان می داد آن دارو در برهه های زمانی فراخوان (ریکال) شده و اجازه مصرف نداشته است. اگر این شبهات دارو برطرف شود می توانیم درباره مجوزش اظهار نظر نماییم.
گمرک نمی تواند کالای مجوزدار را متوقف کندمحمدی اظهار داشت: در مجموع جوسازی در مورد وجود دپوی تعداد زیادی دارو در گمرک درست نبود؛ حجم خیلی مختصری از موارد موجود در گمرک از داروهایی بود که مجوز ما را داشت و این درحالیست که با مجوز ما هر آنچه که در گمرک هست باید ترخیص شود. گمرک نمی تواند کالایی که مجوز ما را داشته باشد را متوقف و رسوب کند. کالایی که در گمرکات رسوب کرده و گمرکات محترم باید پاسخگو باشند کالاهایی است که یا مجوز وزارت بهداشت یا هر وزارتخونه تخصصی را ندارد و بدون مجوز در گمرکات رسوب کرده و باید صاحب کالا پاسخگو باشد.
ادامه داردمنبع:

1400/05/25
14:06:14
0.0 / 5
193
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان