تأثیر سامانه تصمیم در کاهش میزان طلاق ها

تأثیر سامانه تصمیم در کاهش میزان طلاق ها

به گزارش خاتون یار مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به تأثیر ˮسامانه تصمیمˮ در میزان طلاق ها در سرتاسر کشور اظهار داشت: مقایسه آمار سه ماهه اول سالجاری با سه ماهه سال قبل نشان داده است که به لحاظ میزان سازش زوجین تفاوت چندانی نداشتیم و حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد مراجعات به سازش رسیده و بازگشت به زندگی مشترک دارند.


بهزاد وحیدنیا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سامانه تصمیم سامانه مداخلات روانی و اجتماعی برای کاهش طلاق در سطح کشور است که با همکاری و مشارکت قوه قضاییه فعالیت می کند، اظهار داشت: در همه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر این سامانه به راه افتاده است و مراکز مشاوره سازمان بهزیستی برای نظارت واحدهای غربالگری و ارزیابی روانی و اجتماعی فعال می باشند.
وی اظهار نمود: این سامانه با هدف کنترل و کاهش طلاق از راه افزایش نفوذ خدمات روان شناختی و ارائه خدمات یکپارچه در سرتاسر کشور و همینطور درراستای اجرایی شدن تفاهمنامه همکاری مشترک با قوه قضاییه برای ارجاع متقاضیان طلاق به مراکز مشاوره و خدمات روان شناختی تحت نظارت سازمان بهزیستی، به راه افتاده است.
وحیدنیا ضمن اشاره به این که همه افرادی که به این سامانه وارد می شوند، مورد ارزیابی قرار می گیرند و برپایه نوع مساله و مکانی که افراد برای دریافت خدمات مشاوره ای انتخاب می کنند به مرکز مشاوره تخصصی حوزه خانواده ارجاع می شوند، اضافه کرد: در آنجا خدمات برپایه استاندارها، توسط مشاوران آموزش دیده و مجرب عرضه می شود و در نهایت سازش یا عدم سازش را به قوه قضاییه اعلام می کنند تا بقیه مراحل طی شود.
وحیدنیا اعلام نمود که سازمان بهزیستی علاوه بر راه اندازی سامانه تصمیم برای کاهش طلاق، ظرفیت هایی را هم بسیج کرده است تا کلینیک های مددکاری برای عرضه خدمات مددکاری اضطراری فعال شوند و افراد در صورت احتیاج به این کلینیک ها ارجاع شوند. همینطور اگر افراد دارای مشکلاتی از جنس مشکلات روانشناختی حاد یا مشکلات تخصصی که در سایر سطوح روانشناختی هستند به مراکز تخصصی ارجاع می شوند و خدمات تخصصی را دریافت می کنند.
وی مسیر درست تر تأمین خدمات را تمرکز بیشتر به اقدامات و مداخلات پیشگیرانه تر آموزش و روانشناختی در مراحل قبل، حین و پس از ازدواج عنوان نمود و اضافه کرد: پارسال ۵ استان در مورد مشاوره های سایر انواع دعاوی خانواده وارد چرخه خدمت شده اند و در تلاشیم تا اخر سالجاری ۱۲ استان دیگر به این چرخه اضافه شوند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور بیان نمود: از طرفی یاری برگ ها یا یارانه های مشاوره ای برای نیازمندان هم توسط بهزیستی احصا و پرداخت می شود تا این افراد هم بتوانند از خدمات تخصصی استفاده کنند.
ایشان در ادامه از تشکیل سامانه جامع دفتر خدمات مشاوره ای سازمان بهزیستی اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون سامانه جامع دفتر خدمات مشاوره ای سازمان بهزیستی شکل گرفته است که همه سوابق تخصصی مداخلات در همه حیطه ها ثبت می شود و امکان نظارت تخصصی دولت را بر خدمات فراهم می آورد که این مورد هم در توسعه خدمات کیفی موثر خواهد بود.
وحیدنیا در ادامه به تأثیر "سامانه تصمیم" در میزان طلاق ها در سرتاسر کشور اشاره نمود و اظهار داشت: مقایسه آمار سه ماهه اول سالجاری با سه ماهه سال قبل نشان داده است که به لحاظ میزان سازش زوجین تفاوت چندانی نداشتیم. البته حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد مراجعات به سازش رسیده است.
به نقل از ایشان، همینطور ۱۶۸ هزار و ۴۸ خدمت و جلسات مشاوره ای در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ عرضه شده است اما در مدت مشابه سال قبل ۱۰۱ هزار ۶۸۹ جلسه عرضه شده است. همینطور ۴۳ هزار و ۷۶۸ جلسه غربالگری هم برگزار شده که هزینه آن توسط دولت تأمین می شود.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به این که برنامه های نگهداری و مراقبتی پس از سازش یا حتی پس از طلاق و فرزندپروری، از موضوع هایی است که باید به شکل جدی به آن پرداخته شود و منابع لازم در این حوزه دیده شود. البته سازمان بهزیستی در برنامه جامع ارتقاء کیفیت زندگی خانوار پیشبینی هایی کرده است که امید است بتوانیم در تعاملات بین بخشی منابع لازم را برای پیش برد امر جذب نماییم.
منبع:

1400/05/09
21:33:33
0.0 / 5
190
تگهای خبر: خانواده , خدمات , دولت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان