رصد آسیبهای اجتماعی محلات

رصد آسیبهای اجتماعی محلات

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه نیاز بود رصد صحیحی را نسبت به صدمه های اجتماعی در سطح کشور داشته باشیم که هم در سطح کشوری،  هم در سطح استانی و هم در سطح شهرستانی این کار در چارچوب پیمایشهای مختلف و همچنین مطالعات مختلف صورت گرفته اظهار داشت: جای خالی بررسی محله محور صدمه های اجتماعی و رصد محله محور آسیبهای اجتماعی خالی بود که با راه اندازی مراکز خدمات بهزیستی در سطح محلات در ۲۵۲۷ نقطه توانستیم به این مهم دست پیدا نماییم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در آئین افتتاح دبیرخانه رصد صدمه های اجتماعی و رونمایی از اطلس صدمه های اجتماعی، ضمن تبریک هفته بهزیستی بیان نمود: سازمان بهزیستی بعنوان سازمان تخصصی و حمایتی در حوزه افراد دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار، فرزندان دارای سرپرست غیرموثر و سالمندان فعال بوده است. همینطور تلاش کرده است درحوزه آسیبهای اجتماعی نقش خویش را ایفا کند.
وی افزود: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ویژه ایشان بر ۵ صدمه اصلی اجتماعی، سازمان هم هم و غم خویش را در جهت جلوگیری از وقوع این آسیبها و همینطور مدیریت و کنترل صدمه ها به کار گرفته است. نیاز بود که رصد صحیحی را نسبت به صدمه های اجتماعی در سطح کشور داشته باشیم که هم در سطح کشوری، هم در سطح استانی و هم در سطح شهرستانی این کار در چارچوب پیمایشهای مختلف و همینطور مطالعات مختلف صورت گرفته، انجام شد. جای خالی بررسی محله محور صدمه های اجتماعی و رصد محله محور آسیبهای اجتماعی خالی بود که با راه اندازی مراکز خدمات بهزیستی در سطح محلات در ۲۵۲۷ نقطه توانستیم به این مهم دست پیدا نماییم.
قبادی دانا خاطرنشان کرد: باتوجه به این که جنس صدمه و نوع صدمه و عوامل خطر و عوامل محافظت کننده صدمه در هر منطقه می تواند متفاوت باشد، اگر بتوانیم محله به محله و برپایه مدیریت مورد، صدمه های اجتماعی را تک به تک رصد و بتوانیم عوامل خطر و عوامل محافظت کننده آنرا احصا نماییم، می توانیم قدم مهمی را در این راستا برداریم اما علت ایجاد آسیبهای اجتماعی متنوع و متکثر است. علل مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می تواند سبب شود و طبیعتا در جلوگیری از صدمه های اجتماعی تمام دستگاه ها، نهادها و مجموعه ها دخیل و سهیم هستند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در ارتباط با بحث کنترل صدمه های اجتماعی اظهار نمود: سازمان بهزیستی باید مطابق قانون اقدام نماید و دستگاههای مختلفی در زمینه هایی که سازمان مسئول است باید همراهی و یاری کنند.
قبادی دانا اضافه کرد: در بحث کودکان کار و خیابان همکاران مدل مناسبی را برپایه صدمه شناسی فعالیت های گذشته طراحی کردند و در شهر تهران اجرا شده است. طبق آمار موجود از ۹۴۹ نفری که در سطح شهر تهران ساماندهی شدند، بیشتر از ۸۰ درصد آنها افغانستانی و بخش دیگر پاکستانی هستند.
وی در بخش دیگری اضافه کرد: برپایه اسکن عنبیه اطلاعات بیومتریکشان ثبت شده است.
قبادی اظهار داشت: در ارتباط با مبحث رصد علاوه بر مطالعات، پیمایش ها و فراتحلیل و همینطور برآورد جمعیت پنهان که در مطالعات مختلف انجام شده، سامانه های ثبتی مانند اورژانس ۱۲۳ و مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ که مشاوره روانشناسی مجانی را انجام می دهد که در سازمان بهزیستی وجود دارد می تواند اطلاعاتی ذی قیمتی را در ارتباط با مبحث رصد در اختیار قرار دهد. همینطور مراکز خدمات بهزیستی مثبت زندگی هم می تواند اطلاعات و رصد محله محور را هم انجام دهد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در کنار هم قرار گرفتن اطلاعات ثبتی نیروی انتظامی و مجموعه های پزشکی قانونی و سایر مجموعه هایی که در حوزه آسیبها فعال می باشند در کنار اطلاعات استخراج شده سازمان بهزیستی می تواند اطلاعات کاملی را برای فعالیت مناسب برای ما ایجاد نماید، اظهار داشت: طبیعتا اگر مساله کودک دارای اعتیاد بدون سرپرست در استانی مانند استان سیستان و بلوچستان از مسایل آسیبهای اجتماعی باشد امکان دارد این صدمه در استانی مانند استان یزد چندان مشکل نباشد و در اولویت قرار نگیرد، ازاین رو باتوجه به محدودیت منابع نیاز است که منابع بهینه صرف شود و اقدامات موثر باشد و بتوانیم بازخورد مناسبی را از اقداماتی که صورت می گیرد داشته باشیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود درباره رصد معلولیت ها هم بیان نمود: در ارتباط با مبحث پیگشیری از معلولیت ها، توانبخشی آنها و توانمندسازی خانواده ها و هر اقدام دیگری که قرار باشد در ارتباط با معلولیتها صورت گیرد، جای رصد وقوع معلولیتها خالی است که با آغاز به کار این دبیرخانه به صورت ملی در ستاد بهزیستی کشور و همزمان در دبیرخانه های استانی این امکان را می دهد که بتوانیم در ارتباط با معلولیت های مختلفی که پیش روی ماست، برآورد لازم را داشته باشیم.
وی افزود: به صورت مثال ناگهان می بینیم در روستایی در خراسان شمالی تعداد افراد نابینا افزوده می شود و خانواده های مختلف در آن روستا فرزند نابینا به دنیا می آورند. این مورد نیاز دارد که مداخلات موثری در آنجا صورت گیرد و مشاوره ژنتیک در آنجا صورت گیرد. بررسی سکانس ژنی در خانواده های مقیم در آن روستا صورت گیرد و بتوانیم هرچه سریعتر جلوی تولد افراد نابینای مکرر را با پیشگیری ها بگیریم.
وی ادامه داد: غربالگری شنوایی برای متولدین جدید در سطح کشور انجام می شود که هر سال حدود یک میلیون نفر مورد غربال شنوایی قرار می گیرند و اگر نیاز باشد ارجاع می شود و اقدامات موثر صورت می گیرد، این که ببینیم ترند ایجاد ناشنوایی در مناطق مختلف به چه صورت است یا در ارتباط با مبحث نابینایی و غربالگری تنبلی چشم که هرساله بین دو تا سه میلیون نفر کودکان بین سه تا ۶ ساله مورد بررسی قرار می گیرند که این کار در گذشته در مهدهای کودک انجام می شد و امسال در مراکز خدمات بهزیستی در نقاط مختلف شکل خواهد گرفت. استخراج این اطلاعات و آنالیز و تحلیل این اطلاعات می تواند کمک شایان توجهی را در پیشگیری و مداخله در ارتباط با معلولیت های مختلف انجام دهد.1400/04/29
12:25:53
0.0 / 5
201
تگهای خبر: پزشك , خانواده , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان