درخواست بهزیستی برای واكسیناسیون ۵۵۰۰۰ معلول بستری در منازل

درخواست بهزیستی برای واكسیناسیون ۵۵۰۰۰ معلول بستری در منازل

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به موضوع واکسیناسیون کرونا اظهار نمود: در کنار این که از وزارت بهداشت برای کمک به واکسیناسیون مراکز تشکر می نماییم اما این انتقاد را داریم و می خواهیم که این امکان را برای مددجویانی که در خانه ها هستند نیز فراهم آورند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در برنامه ای تلویزیونی با اشاره به اینکه کرونا شرایط سختی را برای ما ایجاد کرد، اظهار داشت: از آغاز انتشار ویروس در ووهان چین، کمیته جلوگیری از بیماری کرونا در سازمان بهزیستی شکل گرفت و پروتکل ها به مراکز شبانه روزی اعلام گردید. باتوجه به این که سالمندان از هایریسک ترین افراد بودند؛ رفت و آمدها محدود و پروتکلهای بهداشتی اجرا شد و سامانه ثبت مبتلاشدن و درمان و فوتی ها شکل گرفت.
وی با اشاره به اینکه با شروع واکسیناسیون در کشور، مراکز شبانه روزی در اولویت یک قرار گرفتند، اظهار داشت: از زمان شروع واکسیناسیون ۹۵ هزار دوز واکسن در مراکز شبانه روزی تلقیح شده و حدود ۸۰ درصد افراد مقیم در مراکز شبانه روزی توانبخشی واکسن کرونا را دریافت نمودند و حدود ۷۰ درصد از کسانی که دوز اول را دریافت نمودند، دوز دوم را نیز دریافت نمودند که این کار ادامه دارد. این مورد سبب شده که در قیاس با چهار ماه اول سال ۹۹، در چهار ماه ابتدای سال ۱۴۰۰، ۸۳ درصد فوتی ها کاهش و ۹۱ درصد مبتلاشدن در مراکز شبانه روزی کاهش پیدا کند که شرایط نسبتا بهتری را فراهم نموده است.
قبادی دانا اضافه کرد: در مجموع باتوجه به این که حدود ۸۵۰۰ نفر از این افراد طی ۱.۵ سال مبتلا شدند، حدود ۵۰۰ نفر فوت کردند، اما حدودا بیشتر از ۷۵۰۰ نفر از آنها درمان شدند. نگرانی که حالا داریم در ارتباط با افراد دارای معلولیتی که در خانه هستند، است. از ماه ها قبل نامه نگاری هایی با وزارت بهداشت انجام شد و در کمیته های وزارت بهداشت حضور داشتیم. در کنار این که از وزارت بهداشت برای کمک به واکسیناسیون مراکز تشکر می نماییم اما این انتقاد را داریم و می خواهیم که این امکان را برای مددجویان که در خانه ها هستند، فراهم گردد.
رییس سازمان بهزیستی کشور اظهار نمود: از یک میلیون و ۵۵۰ هزار فرد دارای معلولیت و ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار و خانواده های آنها که زیر پوشش هستند، حدود ۵۵ هزار معلول شدید و خیلی شدید وابسته به بستر و دارای ضایعه نخاعی داریم که در خانه ها هستند و درخواست داریم تا این امکان فراهم گردد که برای آنها تلقیح واکسن صورت گیرد. امید است پیگیری ها به نتیجه برسد.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، قبادی دانا در ادامه در پاسخ به این سؤال که در دوره ای که در سازمان بهزیستی بودید، خدمات سازمان چه ارتقایی پیدا کرد؟ خاطرنشان کرد: امروز چهل و یکمین سالروز تاسیس سازمان بهزیستی توسط شهید دکتر فیاض بخش است و یاد و خاطره ایشان را گرامی می داریم. خدمات شایان توجهی انجام شده است، اما نیازهای جامعه هدف سازمان بسیار زیاد است، البته سازمان به دنبال بهتر زندگی کردن همه مردم است، اما اقشار خاصی مانند معلولان، سالمندان، زنان و کودکان که دارای نیازهای خاصی هستند امکان دارد در معرض خطر بیشتری باشند.
وی افزود: در این سال ها تلاش شده است تحولی در سازمان بهزیستی ایجاد نماییم. اهتمام کرده ایم به فرمایش مقام معظم رهبری کار فوق العاده ای را انجام دهیم. شعار امسال ما؛ بهزیستی در گام دوم انقلاب هوشمندسازی، محله محوری و ارتقا سلامت اجتماعی در بستر خانواده است. تاکید ویژه ای را بر خانواده داشتیم و تمام سیاست های ما بر محور توانمندسازی خانواده برای رفع مشکلات جامعه هدف بوده است.
رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما این بوده که از کمک های مختلف مردم استفاده و فعالیتهای اجتماع محور و محله محور را ترویج دهیم، به موضوع هوشمندسازی فعالیت ها اشاره نمود و اظهار داشت: امروز ۴۰ سامانه الکترونیکی در سازمان بهزیستی است. تمام پرداخت ها به صورت الکترونیکی است. دیگر چیزی مانند کارت هدیه که مسئله و مشکل بود به صورت کل حداقل در این ۲.۵ سال که شاهد و ناظر بودم جمع شده و هرگونه خدمت و حمایتی روی کارت بانکی افراد با کد ملی مشخص انجام می شود و این سبب شده شفاف سازی خوبی صورت گیرد و اعتماد بودجه ریزان، دستگاههای حاکمیتی و مردم را بیشتر جلب نماییم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه بودجه سازمان بهزیستی در این دو الی سه سال افزایش قابل توجهی را در زمینه های مختلف پیدا کرده است، اضافه کرد: به صورت مثال در بحث مستمری مددجویان شاهد افزایش جهش خوبی بودیم. به صورت مثال اگر در سال ۹۲، مستمری مددجو ۵۳ هزار تومان تا ۱۰۰ هزارتومان برپایه بعد خانوار بوده، حالا به ۳۵۰ هزارتومان تا یک میلیون و ۱۰۰ هزارتومان افزوده شده است و امسال توانستیم به هدف برنامه ششم در پرداخت مستمری برسیم. در ماده ۷۹ قانون برنامه ششم آمده است میزان مستمری باید ۲۰ درصد حداقل دستمزد هرسال باشد. در سالهای مختلف ۱۲ درصد و ۱۴ درصد بوده و امسال به ۱۹ درصد حداقل دستمزد رسیده است. در این سالها حداقل دستمزد ۵ برابر شده است درحالیکه میزان مستمری ها ۸ تا ۱۱ برابر شده است.
او همینطور اظهار داشت: افراد دارای معلولیت نخاعی در ۲.۵ سال قبل مبلغ ۲۰۰ هزارتومان به خانواده هایشان پرداخت می شد که از آنها نگهداری کنند و ۲۰ هزار خانواده زیر پوشش خدمات حق پرستاری بودند. امروز توانستیم پوشش را افزایش دهیم؛ ۲۷ هزار معلول ضایعه نخاعی موجود را زیر پوشش قرار دهیم و از معلولان ضایعه نخاعی فردی پشت نوبت نمانده است و اگر به معلولان شدید و خیلی شدید وابسته به بستر را هم اضافه نماییم، در مجموع به ۵۵ هزار نفر مبلغ یک میلیون تومان بابت حق پرستاری بر روی کارت بانکی آنها شارژ می شود. این مبلغ تا ماه گذشته ۶۱۰ هزارتومان بود که در بودجه ۱۴۰۰ به همت سازمان برنامه و دولت و تصویب نمایندگان، افزایش خوبی را شاهد بودیم که شرایط بهتری را می تواند ایجاد نماید.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه فعالیت سازمان در محله ها نیز با مراکز خدمات بهزیستی شکل گرفت، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: طبق ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در ۱۳ بند این امکان را داریم که فعالیتهای اجرایی سازمان را در چارچوب فعالیت موسسات خیریه و غیردولتی به مردم واگذار نماییم. در بند ۴ مراکز خدمات بهزیستی وجود داشت که مغفول واقع شده بود. البته در گذشته مجتمع های خدمات بهزیستی بود که در حوزه ‍ های روستایی فعالیت می کرد.
وی ادامه داد: دیدیم که باید این خدمات به داخل محله ها و منازل برود و آنچه که در آمار و ارقام می گوییم و در طبقه دهم سازمان تصمیم می گیریم، در محله ها و در میدان خودرا نشان دهد.
قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: با حضور در محلات، ۲۵۲۷ مرکز خدمات بهزیستی با عنوان مثبت زندگی طی یک فراخوانی که اعلام عمومی شده شکل گرفته است.1400/04/24
12:12:59
0.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان