پیام شریعتمداری به مناسبت هفته بهزیستی؛

بهزیستی، صحنه گردان شایسته عرصه رفاه و سلامت اجتماعی ایرانیان است

بهزیستی، صحنه گردان شایسته عرصه رفاه و سلامت اجتماعی ایرانیان است

خاتون یار: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت هفته بهزیستی، بهزیستی را اصلی ترین نهاد دولتی متولی رفاه و سلامت اجتماعی کشور دانست که با ویترینی از وظایف و ماموریت های تخصصی در زمینه های اجتماعی، توانبخشی، پیشگیری و... علاوه بر پایبندی به وظیفه سنتی خود یعنی ارائه خدمات حمایتی به محرومین و مددجویان، صحنه گردان شایسته عرصه رفاه و سلامت اجتماعی ایرانیان است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در پیام خود آورده است: روزی که سازمان بهزیستی کشور بعنوان مولود انقلاب به همت شهید والا مقام دکتر محمد علی فیاض بخش و بر طبق اصول ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بمنظور برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت، ارزشیابی و تهیه هنجارها و استانداردهای خدماتی، توسعه دامنه اجرای برنامه های بهزیستی در حوزه حمایت خانواده های بی سرپرست و نیازمند، ارائه خدمات مختلف به کودکان، تدارک امکانات پیشگیری و توان بخشی حرفه ای و اجتماعی معلول جسمی و روانی، تجدید تربیت منحرفین اجتماعی، حمایت و نگهداری از کودکان و اطفال بی سرپرست و معلولین غیرقابل توانبخشی و سالمندان نیازمند، آموزش نیروی انسانی خدمات بهزیستی و توان بخشی، تامین موجبات تشویق، جلب مشارکت و فعالیت گروه های داوطلب و مؤسسات غیردولتی، به عنوان نهاد دولتی متولی رسیدگی به امور معلولین و محرومین تاسیس شد، بنا به شرایط حاکم و موجود همچون نابرابری اجتماعی، سطح پایین رفاه و سلامت اجتماعی، بروز و شیوع بیش از پیش معلولیت ها، فقر مطلق بخش عمده جامعه و... می طلبید تا محوریت فعالیت آن روز بهزیستی، ارائه خدمات حمایتی باشد.
وی در این پیام تاکید کرده است: همراه با دگرگونی های جامعه در سالیان متمادی گذشته، بهزیستی تک ماموریتی با پوست اندازی های مکرر، افزایش ماموریت ها و وظایف جدید تخصصی به چهل و یک سالگی رسید، اینک بهزیستی اصلی ترین نهاد دولتی متولی رفاه و سلامت اجتماعی کشور است که با ویترینی از وظایف و ماموریت های تخصصی در زمینه های اجتماعی، توانبخشی، پیشگیری و... علاوه بر پایبندی به وظیفه سنتی خود یعنی ارائه خدمات حمایتی به محرومین و مددجویان، صحنه گردان شایسته عرصه رفاه و سلامت اجتماعی ایرانیان است.
در بخش دیگری از این پیام آمده است: بهزیستی امروز با بهره مندی از تجارب باارزش چهار دهه فعالیت بی وقفه، تکیه بر سرمایه عظیم نیروی کارآمد و تخصصی خود، داشتن شبکه گسترده شرکای کاری، معتمد و متخصص، برخورداری از نعمت بزرگ اعتماد مردمی و داشتن جایگاه رفیع قانونی و بهره مندی از اسناد بالادستی، علاوه بر کوشش برای ارتقاء سطح رفاه و سلامت اجتماعی جامعه، با ارائه خدمات بهنگام و موثر تخصصی در حوزه‏ های گوناگون کاری همچون کنترل بروز و شیوع لطمه های اجتماعی بعنوان معضل مهم روز کشور و معلولیت ها، ساماندهی و توانبخشی لطمه دیدگان اجتماعی و افراد دارای معلولیت، اجرای موفق طرح و برنامه های گوناگون پیشگیرانه و آگاهی بخش و... در میدان کوشش برای کارآمدی و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حضور چشم گیر دارد.
شریعتمداری تصریح کرده است: از آنجائیکه شالوده سازمان بهزیستی بر پایه خیرخواهی، اخلاق مداری و انسان دوستی بنا شده است، آرمان بهزیستی نیز گذر از نهاد دولت محور به نهاد جامعه محور است، بدین جهت طی این سال ها تلاش نموده تا با حفظ کارهای اجتناب ناپذیر مرکز محور، با گسترش شبکه ارائه خدمات در منزل، حمایت های معیشتی و تخصصی از خانواده ها و بتازگی نیز با راه اندازی ۲هزار و ۵۲۷ مرکز خدمات بهزیستی تحت عنوان مراکز مثبت زندگی با بهره مندی از توان ۱۳هزار مددکاراجتماعی و پشتیبانی تخصصی ایشان، "بهزیستی خانواده محور" را نهادینه کند.
به گفته ی ایشان، بی شک باورهای عمیق دینی، اخلاقی و فرهنگی جامعه نوع دوست ایرانی و عمل به مسئولیت های اجتماعی همه دستگاه های دولتی و اجرائی و سایر قوا، بخش های غیر دولتی، صاحبان تمامی صنوف و تک تک شهروندان ایرانی پشتوانه عظیم بهزیستی برای نیل به مقصود است.
شریعتمداری تاکید کرده است: شفافیت در عمل، فساد ستیزی، شایسته سالاری، دانش محوری و پاسخگویی شایسته بهزیستی نیز تقویت کننده اعتماد و مشارکت بیشتر برای بهزیستی خواهد بود.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از این پیام آورده است: امروز بهزیستی با نگاه به آینده و محور قرار دادن بیانیه گام دوم انقلاب، سند چشم انداز و برنامه های توسعه کشور و اسناد بالادستی، آماده جهش بزرگ خود در عرصه کارهای تخصصی جامعه محور و خانواده محور است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شریعتمداری اشاره کرد: هفته بهزیستی فرصت مغتنمی است تا ضمن قدردانی از تمامی کارکنان سخت کوش این نهاد انقلابی و شبکه گسترده شرکای کاری آن که با همت مضاعف خود همزمان با ارائه خدمات و انجام وظایف قانونی خود، در روزهای سخت همه گیری بیماری کرونا، برگ زرینی از اقدامات مراقبتی پیرامون جامعه لطمه پذیر و پر خطر تحت حمایت خود بر جای نهاده اند، به هموطنان عزیزمان خصوصاً مخاطبان مستقیم بهزیستی اطمینان خاطر دهیم که مجموعه مددکاران گم نام عرصه رفاه و سلامت اجتماعی برای "به زیستن" شایسته ایرانیان بیش از پیش تلاش می کنند.
منبع:

1400/04/23
12:17:19
0.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان