انتقاد شدید ابتكار از سیاستگذاری های در رابطه با حجاب

انتقاد شدید ابتكار از سیاستگذاری های در رابطه با حجاب

به گزارش خاتون یار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اظهار داشت: حجاب را تبدیل به تابو کردیم و آنرا بدون حق پرسش مطرح کردیم درحالی که رسانه های معاند و ضد دین همین مسئله را در دست گرفته و سوار آن شدند و ضد کشور استفاده کردند. ما نسبت به این مسائل اساسی غفلت کردیم.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست عرضه طرح تحقیقاتی با مبحث تحلیل روانشناختی- جامعه شناسی عفاف و حجاب در پژوهش های داخلی - مرور نظام مند و فراتحلیل، با اشاره به اینکه در بحث حجاب در کشور چندین متولی داریم، اظهار نمود: دستگاههای فرهنگی و حوزوی و... بودجه کلان به نام حجاب و عفاف دریافت نمودند و از گشت ارشاد تأثیر منفی گرفتند. مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی تمام دستگاه ها را مسئول کنترل حجاب در ادارات کرده است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ضمن اشاره به اهمیت عدم آزار افراد مطابق با تعالیم قرآنی و آزارهای روانی و سخت گیری های حجاب در کشور، خطاب به جوانان افزود: جوانان، ما نسبت به روح، روان و جان شما مسئولیت کافی نداشتیم و فقط به فکر ظاهر بودیم که اگر ظاهر جامعه درست شود همه چیز درست می شود و ازاین رو در بحث حجاب سخت گیری کردیم.
وی با تکیه بر اهمیت حفظ اخلاق، کرامت و عدم اذیت و رنج و آزار دیگران در سخت گیری حجاب، اظهار داشت: آزارگران باید مجازات شوند و نه دخترانی که از سر غفلت و بچگی و یا لجاجت حجابشان مورد مواخذه قرار می گیرد. مواخذه باید از آن کسی باشد که آزارگری کند و از زیبایی زن سو استفاده کند در حالیکه متاسفانه ما زن را هدف و مشکل و معضل هستی در خیلی رویکردها قرار دادیم.


با محدودیت و فشار و حذف تفکرات، مشکلات نسل جوانمان حل نمی گردد

ابتکار ضمن اشاره به پژوهش انجام شده تحت نظارت پژوهشکده زن و خانواده قم، افزود: این پژوهش نشان داده است ما احتیاج به بازبینی جدی در تمام رویکردهایمان داریم. نیازمند افراد و روحانیت مصلح هستیم تا بتواند اصلاح گری کند. ۴۰ سال دوم انقلاب است و ما به تعبیر مقام معظم رهبری در آستانه تمدن سازی بزرگ گام دوم انقلاب هستیم که اگر این اصلاح انجام نشود با افزایش فشار و محدودیت و حذف تفکرات و سوالات و با پاک کردن صورت مسئله مشکلات نسل جوان حل نمی گردد.
معاون امور زنان و خانواده این را هم اظهار داشت که من بعنوان فرزند انقلاب و کسی که به این مسائل آرمانی نگاه می کند و از زاویه مسئولیت اجرایی خود این نکته را می گویم که ما در حوزه نحوه سیاست گذاری فرهنگی باید بازبینی کلان داشته و از زاویه تعالیم قرآن و ارزشهای متعالی دینی به موضوعات بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: پرداختن تک بعدی و از موضع سخت افزاری به زنان، نگاه قرآن و سیره پیامبر و جامعه اسلامی نیست و در جامعه امروز ما این رویکرد، خوب جواب نداده است.


ورود به حریم خصوصی؛ همچون علل جوانان برای مهاجرت

ابتکار تصریح کرد: نظرسنجی کنید و ببینید یکی از علل مهاجرت دختران جوان از ایران چیست؟. بسیاری از این دختران می گویند احتیاج به آرامش داریم و این سخت گیری ها است که نسل جوان را به تنگ آورده و تمایل به مهاجرت را در جامعه افزایش داده است. قبل تر مهاجرت آسان و تمایل به آن کم بود اما حالا مهاجرت سخت و تمایل به آن با کمال شرمندگی و طبق تمام مطالعات، بالا رفته است که ورود به حریم خصوصی همچون دلایلی است که جوانان برای آن مطرح کرده اند. تا کجا باید به این سخت گیری ها ادامه دهیم تا جوانان احساس دلسردی کنند؟. جایی برای نفس کشیدن و فضایی به منظور زندگی ندارند. بسیاری از این سبک زندگی که ما به غلط و با تحکیم و فشار و بدون استدلال برای دختران مطرح کردیم را نمی توانند بپذیرند.جلوی سند آموزشهای جنسی به جوانان را گرفتند و گفتند همان سند ۲۰۳۰ است
ابتکار با یادآوری تهیه سندی برای آموزشهای جنسی به جوانان در سال ۹۳ و طرح آن در شورایعالی انقلاب فرهنگی، خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ این مطالعات با همکاری شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت، حوزه ها و... انجام شد. مطرح کردیم که حدود ۶۰۰ هزار سقط غیر قانونی در کشور و ارتباطات خارج از ازدواج و پر خطر داریم. در سال ۹۷ سند خوبی تهیه و در شورایعالی انقلاب فرهنگی چکش کاری شد که هنگام طرح آن در جلسه ای با حضور رئیس جمهوری، آقای حداد عادل همچون مدافعان آن بود و آقای حداد عادل گفت من مدرسه دخترانه دارم و می دانم اگر این آموزشها به دختران و پسران گفته نشود نابود می شود. حالا از راه اینترنت دارند نابود می شوند. این در حالی بود که در جلسه بعدی شورایعالی انقلاب فرهنگی دیدیم سند نیست. گفتند دستور رسیده این همان سند ۲۰۳۰ است درحالی که برگرفته از فرهنگ و اقتضائات خودمان بود. چرا جلوی این کار اساسی قفل شد و به اتمام رسید و رفت؟.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با انتقاد از این که چرا کسی جرات طرح این مسائل مهم را ندارد، اظهار داشت: هیچ کس جرات این را ندارد که مسائل را مطرح کند و چاره بیاندیشد. چرا هر اتفاق خوبی می افتد افترا زنی و جوی درست می کنیم؟. دنیای علمی و دنیای سیاست گذار باید از این مسائل مبرا باشد و سیاست گذار باید شجاع باشد. باید دید گرفتاری روابط نامشروع بین جوانان در جامعه به ظاهر اسلامی و با حجاب الزامی کجا است؟.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: با وجود سرمایه گذاری سنگین نظام آموزش عالی و مراکز پژوهشی در مبحث حجاب و سیاست های اجرایی، متاسفانه این سیاست ها طی سال های گذشته اعتنایی به پژوهش نداشته و در خیلی موارد سلیقه ای و به خواست فرد و نهادی خاص صورت گرفته است. به تازگی هم شورایعالی انقلاب فرهنگی سیاست های حجاب را بازبینی کرده و پارسال ابلاغ نمود. من در آنجا هم اشاره کردم که حقیقت های کف جامعه در این نوع سیاست گذاری ها دیده نمی گردد و ما نتایج این نوع سیاست گذاری ها را بر روح و روان زنان و دختران ندیده ایم.

وی افزود: متاسفانه شاهد برخوردهای سخت بودیم که خیلی مقاطع شدت یافت و باز کنترل شد. این دولت منتقد چنین نگاهی بود ولی چون از جاهای مختلف بر آن سیاست گذاری می شد و دولت تنها مجری است بنابراین اتفاقات خارج از اراده و خواست دولت رخ می داد. این نگاه یک سویه، بالا به پایین و تک بعدی به حجاب جوابگوی نسل جوان و دختران جوان نیست.
معاون رئیس جمهور اعتقاد دارد تا زمانی که نتوانیم نگاه جامع قرآن کریم بر روابط زن و مرد و حفظ کرامت و حرمت انسانی را دنبال و در عمل بیاوریم و بر آن مبنا سیاست گذاری نماییم، کماکان با مشکلات مورد اشاره مواجه خواهیم بود.

ابتکار با تکیه بر این ردپای پژوهش ها در سیاست گذاری های حجاب دیده نمی گردد و سلیقه ای عمل می شود، خاطرنشان کرد: به خوبی می بینیم که شورایعالی انقلاب فرهنگی با بسیاری از موارد خرافی برخورد و نگاه سخت افزاری را به سیاست های نرم تبدیل نموده اما باز هم هیچ خبری از استناد به پژوهش در سیاست گذاری ها نیست. نمی توان قانون حجاب الزامی را گذاشت و گفت تاثیرش بر روح و روان نسل جوان چیست؟. در کشورهای دیگر می بینیم که سیاست های دولت در تقابل با حجاب بوده و قانون ضد حجاب وضع کرده اند اما چرا دختران و زنان مسلمانشان علاقه دارند با آزادگی و مصرانه حجاب را انتخاب کنند؟.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: ما شاهد جدایی و فاصله گرفتن نسل جوان و یا حداقل شاهد چالشهای گوناگونی برای نسل جوان در این مورد هستیم. کجای کار ما در سیاست گذاری فرهنگی مشکل داشته و نگاه سطحی داشته ایم؟. ما فقط به مسئله پوشش در سیاست گذاری توجه کردیم و به اصل کرامت انسانی توجه نداریم در حالیکه مسئله اصلی سوره احزاب مسئله اذیت و آزار است چونکه قرآن از منظر امنیت انسانی به حجاب نگاه می کند تا این گونه محدوده جنسی از محدوده جنسیتی و اجتماعی انسانها تفکیک شود.

ابتکار در انتها با تکیه بر این که حرکت این معاونت در دولت دوازدهم پژوهش محور بوده است، اظهار داشت: در دولت دوازدهم بسیار تلاش کردیم به گفتگوی بین نسلی و تمرین گفتگوی بین نسلی از نظر الگوسازی قوام دهیم. در این راستا از راه وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و خود معاونت زنان برنامه هایی را اجرا کردیم تا در موضوعات مورد مناقشه و چالش برانگیز گفتگو نماییم و از منظر جوانان به این مسائل بپردازیم. اقداماتمان یا از راه پیمایش و ارزیابی وضعیت مطالبات و انتظارات و شرایط خاص جامعه و یا مبتنی بر فراتحلیل وضعیت و ارزیابی شرایط بر مبنای مطالعات موجود شکل گرفت.
منبع:

1400/04/22
20:31:42
0.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان