شرایط برخورداری كارفرمایان از بخشودگی جرائم بیمه ای بعلاوه نحوه محاسبه جرایم

شرایط برخورداری كارفرمایان از بخشودگی جرائم بیمه ای بعلاوه نحوه محاسبه جرایم

به گزارش خاتون یار سازمان تأمین اجتماعی به منظور پشتیبانی از کارفرمایان کارگاه های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف شامل حقیقی و یاحقوقی، دولتی و غیردولتی کشور، طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان را در سال ۱۴۰۰ اجرا می کند و تولیدکنندگان جهت استفاده از مزایای این طرح تا ۳۱ تیرماه فرصت دارند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، مهرداد قریب، معاون بیمه ای این سازمان به پرسش های پرتکرار در این حوزه پاسخ داده است:
دلیل اجرای طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان از جانب سازمان تأمین اجتماعی چیست؟

با عنایت به نامگذاری سال۱۴۰۰ بعنوان سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها از جانب مقام معظم رهبری و به منظور مساعدت با کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی، مقابله با تحریم های ظالمانه، مشکلات ناشی از شیوع کرونا و بند (ث) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، این سازمان نسبت به اجرای بخشودگی جرائم، آن بخش از بدهی کارفرمایان که لغایت اسفند ماه ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده است اقدام نمود.
کارفرمایان متقاضی این طرح چگونه باید اقدام کنند؟

کارفرمایان باید درخواست خویش را از راه سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی به نشانیeservices.tamin.ir حداکثر لغایت ۳۱‏‏/۰۴‏‏/۱۴۰۰ ثبت کنند. سفارش می نماییم برای سهولت کار درخواست خویش را به روزهای پایانی مهلت ذکر شده موکول نکنند.

واحدهای اجرایی این سازمان حداکثر ظرف مدت ۷ روز از تاریخ ثبت درخواست کارفرما، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست ثبت شده را از راه صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام خواهند کرد. درصورتیکه کارفرما حداکثر ظرف مدت۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای (دفعتا) بدهی و یا ترتیب پرداخت (تقسیط) اقدام نکند، این امر به منزله انصراف کارفرما تلقی خواهد شد.
نحوه محاسبه بخشودگی جرائم در صورت تقسیط بدهی( اصل حق بیمه و بیکاری) چگونه است؟

در صورتیکه برای پرداخت بدهی تعداد اقساط ماهیانه ۱۲ ماه انتخاب گردد کارفرما از صد درصد بخشودگی جرائم برخوردار می شود در صورتیکه در ۱۸ ماه قسط بدهی خویش را پرداخت کند از ۸۵ درصد بخشودگی جرائم استفاده می نماید و در صورتیکه تعداد را اقساط را ۲۴، ۳۰ و ۳۶ ماه انتخاب نماید به ترتیب از ۷۵ درصد، ۶۰ درصد و ۵۰ درصد بخشودگی بهره مند می شود.
چنانچه کارفرما قسط ها را سرموعد مقرر پرداخت نکند، وضعیت بدهی چگونه محاسبه می شود؟

درصورتیکه هریک از اقساط بدهی های تقسیط شده در سررسید مقرر پرداخت نشود بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی مطالبه و مجدداً قابل تقسیط نخواهند بود.
شرایط شمول برای کارفرمایان متقاضی طرح بخشودگی جرائم بیمه ای چیست؟

۱- حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر اساس فهرست بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و ارسال فهرست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام نمایند.

۲- کارگاه هایی که بر اساس فهرست بهمن ماه ۱۳۹۸ داری تعدیل بیمه شدگان باشند، پس از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آنها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط، از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد.

۳- کارگاه هایی که در بهمن ماه ۱۳۹۸ فاقد فهرست و پرداخت حق بیمه و یا در سال ۱۳۹۹ بوجود آمده باشند، فهرست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹را دارا باشد، مبنای تعیین نیروی انسانی آنها قرار خواهد گرفت.

۴- کارگاه هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد باردیگر آغاز به فعالیت نموده و فهرست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خویش را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان فهرست ارسالی در یکسال منتهی به پیش از آخرین فهرست قبل از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.

۵- در صورتی که در طول دوران تقسیط(در مواردی که تقسیط بیشتر از یک سال است) نسبت به کاهش سطح اشتغال مقرر در بندهای فوق اقدام گردد، بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی از تاریخ تبدیل به حال محاسبه، مطالبه و مجدداً قابل تقسیط نخواهند بود.
آیا تسهیلات ویژه ای جهت کارگاه های صدمه دیده از بیماری کرونا پیشبینی شده است ؟

بله. برای مشاغل و کسب و کارهای صدمه دیده از بیماری کرونا که فعالیت آنها منطبق با لیست اعلام شده از جانب کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا می باشد، شرط حفظ سطح اشتغال نیروی انسانی برپایه فهرست بهمن ماه ۱۳۹۸ برداشته شده است و برای آنها الزامی نخواهد بود.

آیا کارفرمایان دارای قراردادهای پیمانکاری هم می توانند از مزایای قانون مزبور بهره مند شوند؟

تمامی کارفرمایان کارگاههای مشمول این قانون درصورت درخواست بهره مندی از بخشودگی جرائم جهت ردیفهای پیمان دارای بدهی قطعی لغایت اسفند ۱۳۹۹چنانچه درخواست خود راجهت دفتر مرکزی و یا کارگاه که فهرست حق بیمه ارسال می نمایند (صرف نظر از وجود بدهی قطعی ) در سامانه ثبت نمایند، در صورت احراز شرایط، متعاقبا درخواست خویش را جهت ردیف پیمان دارای بدهی قطعی مورد نظر لغایت اسفند ۹۹ به صورت جداگانه در مهلت مقرر ثبت نمایند، می توانند از مزایای قانون مورد اشاره استفاده و برخوردار شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی او در آخر تصریح کرد که از کارفرمایان مجدداً درخواست می کنم که ثبت تقاضای خویش را به روزهای پایانی مهلت مذکور که منجر به بار ترافیکی در سیستم های مکانیزه می شود و همینطور پیشگیری از مواجه شدن با قطعی برق که این روزها با گرم شدن هوا شدت یافته است، موکول نکنند. همینطور لازم به یادآوری است که کارفرمایانی که تعداد بیمه شدگان آنها به دلیل بازنشستگی و یا فوت تقلیل یافته باشد، این مورد مانع بهره مندی آنان از مزایای قانون بخشودگی جرائم به علت کاهش سطح اشتغال نمی گردد.
منبع:

1400/04/19
18:49:56
0.0 / 5
209
تگهای خبر: service , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان