سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با خاتون یار

واردات واكسن كرونا ادامه پیدا می كند

واردات واكسن كرونا ادامه پیدا می كند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار داشت: تامین بیشتر قریب به اتفاق واکسن های خارجی و حتی انتقال تکنولوژی های لازم برای تولید واکسن در داخل با ورود مستقیم وزارت امور خارجه و حتی در مواردی، شخص وزیر امور خارجه، انجام شده و همکاران ما از نخستین تا آخرین مراحل و حتی کمک به تامین منابع ارزی و ریالی از داخل کشور به وزارت بهداشت کمک کرده اند.


سعید خطیب زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباب نقش وزارت خارجه در تسهیل و تامین واکسن کرونا و همین طور اظهارات گاهی متناقض منابع و دستگاه های مختلف در مورد واردات واکسن و همین طور واکسیناسیون دیپلماتهای خارجی مقیم کشورمان اظهار نمود: لازم می دانم ابتدا تولید واکسن ملی کرونا و صدور مجوز مصرف اضطراری دومین واکسن ایرانی را به ملت، جامعه علمی، دانشمندان جوان و افتخار آفرین و ایثارگران حوزه سلامت تبریک بگویم.

سیاست ابلاغی دولت، واردات واکسن تا عرضه کافی واکسن تولید داخل بوده و هست
سخنگوی وزارت امور در ادامه اضافه کرد: سیاست ابلاغی دولت، واردات واکسن تا عرضه کافی واکسن تولید داخل بوده و هست. البته باتوجه به کمبود شدید واکسن در بازار جهانی که همچون به سبب احتکار غیر انسانی آن توسط کشورهای غربی می باشد، تامین واکسن از خارج کار خیلی مشکل و پیچیده ای است، به ویژه این که ما با ویروس تحریم هم روبرو می باشیم.

مجوز اوفک مقابل مردم ایران تدوین شده و قابل استفاده نیست
خطیب زاده اظهار نمود: صدور دومین مجوز اوفک دراین زمینه نشان داد که ادعای آمریکا در مورد عدم تحریم تجارت بشردوستانه و مشخصا واکسن، یک دروغ آشکار بود. البته حتی این حرکت جدید هم نمایشی است و باز هم دروغ می گویند چون این مجوز اوفک هم عملا به شکلی در امتداد تروریسم اقتصادی و بهداشتی مقابل مردم ایران تدوین شده که قابل استفاده نباشد.

وزارت خارجه نقش اول در تامین واکسن خارجی و انتقال تکنولوژی تولید واکسن داخلی داشت
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نقش وزارت خارجه در تامین واکسن خارجی و همین طور انتقال تکنولوژی های لازم در عرصه تولید واکسن تاکید کرد: مسئولین امر و آگاهان این حوزه به خوبی می دانند که وزارت امور خارجه از همان روزهای ابتدایی این فراگیری جهانی، ماموریت ویژه ای را برای خود و کلیه سفارتخانه هایش در سراسر دنیا تعریف کرد و در همین چارچوب نقش اول و بی بدیلی را در تامین واکسن خارجی و همین طور انتقال تکنولوژی های ضروری برای تولید واکسن در داخل داشته و این تلاش شبانه روزی با جدیت و قوت همچنان دارد.
خطیب زاده در پاسخ به این پرسش که در این صورت چرا وزارت امور خارجه به تشریح اقدامات خود نپرداخته است، گفت: اصولا وزارت امورخارجه در مورد نقش خود در موضوعات مختلف حاکمیتی سیاست صحبت حداقلی و تلاش حداکثری را داشته و دارد. سکوت ما در این خصوص، یک سیاست در قالب منافع عالی مردم است، چون معتقدیم این کار بنا به اقتضائات تحریمی باید در سکوت انجام بشود، پس همیشه دیگران را هم دعوت به عدم صحبت درباب جزییاتی کرده ایم که تنها مانع به ثمر رسیدن اقدامات گسترده دستگاه دیپلماسی می شوند. در همین چارچوب نظر ما این بوده و هست که کمک نماییم این دوران سخت با حداقل فشار ممکن بر مردم بگذرد و پس سفارش همیشه ما به همه عزیزان این بوده که اجازه بدهند وزارت بهداشت بعنوان نهاد مرجع، اخبار لازم را آن هم در قالب ملاحظات و بدون ورود به جزئیات غیر ضرور اعلام نماید. ممکنست نهادهای دیگر بعنوان کارگزار در بخش هایی از چرخه سلامت در داخل ورود پیدا کنند اما قاعدتا ارائه خدمات به مدلول صلاحیت اعلام اخبار نباید تلقی بشود.
خطیب زاده در ادامه اضافه کرد: از آن رو که سوال کردید، مختصرا عرض می کنم که تامین بیشتر قریب به اتفاق واکسن های خارجی و حتی انتقال تکنولوژی های لازم برای تولید واکسن در داخل با ورود مستقیم وزارت امور خارجه و حتی در مواردی، شخص وزیر امورخارجه، انجام شده و همکاران ما از نخستین تا آخرین مراحل و حتی کمک به تامین منابع ارزی و ریالی از داخل کشور به وزارت بهداشت کمک کرده اند که ان شاءالله روزی فراخواهد رسید تا ملت بزرگ ایران در جریان جزییات این اقدامات قرار گیرند و بدانند فرزندانشان در دستگاه دیپلماسی در این ایام چه مجاهدت هایی داشته اند.

ان شاءالله واردات قابل توجه واکسن در هفته های آتی ادامه پیدا می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: الان هم خرسندم که اعلام کنم با تلاش همکاران در دو هفته گذشته واردات قابل توجه و مستمری انجام شده و ان شاءالله این وضع در هفته های آتی هم ادامه پیدا می کند. برای استمرار این روند، با وزارت بهداشت هماهنگ هستیم تا برمبنای نیازی که اعلام می کنند، به کوشش برای تامین واکسن از خارج ادامه بدهیم. البته باید اظهار داشت که این کار بار سنگین مالی و ارزی دارد و پس لازم است از نقش بانک مرکزی نیز قدردانی شود.

در مورد واکسیناسیون دیپلمات های خارجی مقیم ایران منتظر تصمیم وزارت بهداشت هستیم
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در مورد واکسیناسیون دیپلمات های خارجی مقیم کشورمان نیز اظهار نمود: ضرورت واکسیناسیون دیپلمات های خارجی درحال فعالیت در ایران را به وزارت بهداشت منعکس کردیم و منتظر تصمیم آنها هستیم.

شخص وزیر خارجه به رغم ضرورت های قطعی کاری، هنوز واکسن دریافت نکرده است
خطیب زاده اظهار داشت: وزارت امور خارجه به رغم نقش تعیین کننده در تامین واکسن، تلاش نموده کمترین فشار را حتی برای تامین نیازهای اجتناب ناپذیر خودش وارد کند؛ به شکلی که حتی شخص وزیرخارجه به رغم ضرورت های قطعی کاری، هنوز واکسن دریافت نکرده است و اتفاقا بنا بر این نتوانست در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برای موضوع فلسطین در نیویورک شرکت نماید.
وی اضافه کرد: البته دیپلمات های مقیم از ما بعنوان دولت میزبان انتظار دارند، ضمن این که همکاران اعزامی ما به ماموریت های ثابت و موقت هم ناچارند گواهی تزریق واکسن برای دریافت روادید ارائه کنند، که نیازمند توجه جدی همکاران در ستاد عالی کرونا می باشد.
منبع:

1400/04/10
22:51:11
0.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان