نكاتی كه در تزریق واكسن كرونا باید رعایت شود

نكاتی كه در تزریق واكسن كرونا باید رعایت شود

به گزارش خاتون یار، واکسیناسیون کرونا در کشور همچنان در گروه سالمندان ادامه دارد و بر همین مبنا هم باید اطلاعات کافی درباره علایم احتمالی و اقدامات لازم پس از تزریق واکسن اطلاعات کافی وجود داشته باشد.به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، در وهله اول توجه داشته باشید که تا پیش از تماس مرکز بهداشت محل سکونت تان، هیچ رجوع حضوری به مراکز نداشته باشید. در عین حال توجه داشته باشید که سایت Salamat.gov.ir برای ثبت نام گروه های سنی اعلام شده فعال است.

سعی کنید که با سالمندان به صورت علمی و شفاف درباره واکسن صحبت کنید و با زبان قابل فهم فواید واکسن را برایشان توضیح دهید. کسی را برای واکسیناسیون اجبار نکنید، بلکه با رضایت و سفارش درست، او را راهنمایی کنید.

همچنین حین رفتن به مراکز بهداشتی حتما اصول بهداشتی را جدی بگیرید؛ یعنی تجمع نکنید و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید. عجله نکنید و اجازه دهید تا فرآیند واکسیناسیون به درستی صورت گیرد. لباس گشاد و مناسب بپوشید تا واکسیناسیون به سادگی صورت گیرد. پیش از تزریق واکسن تمام سابقه پزشکی، حساسیت، بیماری های همراه و... را به مراقب سلامت و پزشک مستقر در محل بازگو کنید. اگر سفارش کردند که واکسن نزنید، به حرف شان اعتماد کنید.

در عین حال قبل و پس از تزریق واکسن برای کاهش علایم احتیاج به مصرف هیچ دارویی نیست. ازاین رو هیچ دارویی را بدون سفارش پزشک یا مراقب سلامت مصرف نکنید. حتما فردی سالمندان را تا پس از دریافت واکسن همراهی کند.

بعد از تزریق حتما ۲۰ دقیقه در فضای مناسب تخصیص داده شده بمانید و اگر علایم زود هنگامی داشتید به نیروهای بهداشتی گزارش دهید. در مورد مراقبت های بعد از تزریق هم اگر سوالی دارید از کارشناس محل واکسیناسیون بپرسید.

باید توجه کرد که پس از تزریق واکسن گرفتار علایم شدید، به سفارش پزشک یا مراقب سلامت محل تزریق واکسن، می توانید از تب بُرها و مسکن های ساده استفاده کنید. علایم ممکن پس از دریافت واکسن، شامل تب، درد محل تزریق، بدن درد، سردرد، لرز، درد چشم، تهوع و کوفتگی بدن است که البته طی ۴۸ ساعت رفع می شود. ازاین رو نگران نباشید. در صورت بروز علایم حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

باید بدانیم که فرد دریافت کننده واکسن کرونا پس از تزریق واکسن، ناقل بیماری نبوده و نیازی به قرنطینه ندارد. با این وجود به هیچ عنوان پس از تزریق واکسن کرونا، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، ماسک زدن و دوری از دورهمی ها را فراموش نکنید. باید توجه کرد که پس از تزریق دوم واکسن، برای ایجاد ایمنی زمان نیاز است.

اگر پس از تزریق واکسن، محل تزریق درد دارد با گذاشتن پارچه تمیز و خنک بر روی محل درد می توانید از مقدار درد آن بکاهید. اگر هم علایم شدید و نگران کننده حس کردید و زمان زیادی طول کشید حتما به پزشک رجوع کنید. هر چند که بروز این علایم نادر است.

بنابر اعلام جمعیت هلال احمر، در عین حال بدانید که بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است. فعلاً زمان مقایسه واکسن ها با یکدیگر نیست. همینطور واکسن های موجود مورد تایید است و فواید آن خیلی بیشتر از عوارض احتمالی نادر است. به اطلاعات غیر از نیروهای بهداشتی و پزشک توجه نکنید و اگر حائز شرایط تزریق واکسن هستید، تلاش کنید حتما واکسن را دریافت کنید.

منبع:

1400/04/04
13:54:51
0.0 / 5
299
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان