درخواست ابتكار برای رفع مشكلات پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه تسهیلات زنان سرپرست خانوار

درخواست ابتكار برای رفع مشكلات پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه تسهیلات زنان سرپرست خانوار

خاتون یار: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ضمن اشاره به ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در مورد پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه زنان سرپرست خانوار برای دریافت تسهیلات بانکی، اظهار داشت: تقاضا دارم مشکلات در ارتباط با بحث پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه و پرداخت تسهیلات برای زنان سرپرست خانوار حل شود. عملا بخشنامه آن ابلاغ گردیده اما دستورالعمل اجرایی برای آن تعیین نشده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست همکاری مشترک نهادهای دولتی درگیر در طرح توانمندسازی اقتصادی بانوان کارآفرین کشور از راه دسترسی به تسهیلات ارزانقیمت که با حضور نمایندگانی از وزارت ارتباطات، صندوق توسعه، بانک توسعه، وزارت جهاد و وزارت کار برگزار شد، اظهار نمود: در جهت پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات زنان سرپرست خانوار سعی کردیم. حتی دیدم پیامکی در خصوص پرداخت وام هفت میلیونی با سهام عدالت ارسال شده بود اما عملا دستورالعمل اجرایی برای آن وجود ندارد.
معاون امور زنان و خانواده افزود: پرداخت وام هفت میلیونی با سهام عدالت برای کسب وکارهای روستایی و حتی شهری کمک خوبی است اما عملا هنوز محقق نشده و باید مشکلات آنرا حل کرد چونکه بحث سهام عدالت و دریافت تسهیلات با آن بحث مهمی برای بخشی از جامعه مخاطب ما است.
ابتکار با اشاره به اینکه امروزه خیلی از دختران و زنان روستایی تحصیلات دانشگاهی دارند، اظهار داشت: در زمینه توان افزایی اقتصادی زنان روستایی باید چابک حرکت نماییم. این عرصه وجود دارد که خیلی از زنان روستایی آمادگی فعالیت در کسب و کار متکی به فناوری نو و فناوری اطلاعات را دارند.
وی ضمن اشاره به طرح توان افزایی زنان کارآفرین در بازارهای مجازی که توسط این معاونت درحال اجراست، خاطرنشان کرد: ما این طرح را از مبحث عدالت جنسیتی که یکی از محورهایش توان افزایی اقتصادی زنان است آغاز کردیم. عدالت جنسیتی بخشی از نظام برنامه ریزی ما است و الان ۳۱ استان کشور برای تحقق ۱۷۶ شاخص عدالت جنسیتی در هشت محور برنامه نتیجه محور دارند که یکی از آن محورها توان افزایی اقتصادی زنان است.
به گفته ابتکار، برنامه های نتیجه محور شاخصهای عدالت جنسیتی بر مبنای الگوسازی و عرضه مدل های موفق برای زنان سرپرست خانوار و... طراحی شده که نتایج خوبی هم داشته است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ضمن اشاره به اجرای طرح "ارتقاء تاب آوری اجتماعی" در ۱۱۰۰ نقطه پر صدمه اجتماعی، تصریح کرد: مطابق با این طرح جامعه محلی به خودباوری برای تغییر می رسد. یک تقاضایی در ذهن جامعه محلی و اراده ای شکل می گیرد که باید تغییری در روستاها، حاشیه شهرها و محله ها و... ایجاد شود تا برای رسیدن به تاب آوری و عبور از صدمه ها کسب و کار و فعالیت اقتصادی خویش را راه بیاندازند.
وی افزود: بعد از ایجاد این اراده برای تغییر شبکه های تعاونی، صندوق های خرد روستایی، تشکل ها و... کار را برعهده می گیرند. اینها نسبت به مسائل اولیه بانکی و بیمه و مالیات آگاهی ضعیفی دارند و ازاین رو مهم می باشد در تمام این عرصه ها به آنها دسترسی دهیم.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اعتقاد دارد که اینترنت فرصت فوق العاده ای برای زنان فعال در عرصه کسب و کار ایجاد کرد و نهایتا زنان باید این به بازارهای مجازی، دریافت تسهیلات، حمایت و منابع اتصال پیدا کنند.
ابتکار ضمن اشاره به اقدامات معاونت امور زنان در جهت استاندارد سازی محصولات زنان روستایی و تولید محصولات سالم گواهی شده روستایی، اظهار داشت: زنان روستایی در این امر پیشگام شدند. بازار امروز نیازمند محصولات سالم می باشد. استاندارد سازی محصولات کشاورزی زنان روستایی بسیار روزآمد است و از فناوری و دانش روز استفاده می نماید. رویکرد آن سلامت محور و محیط زیستی و مطابق با تقاضای بازار مدرن شهری امروز ما است.
منبع:

1400/04/01
21:04:29
0.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان