۳۳ درصد جوانان علاقه ای به ازدواج ندارند

۳۳ درصد جوانان علاقه ای به ازدواج ندارند

به گزارش خاتون یار مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه بر مبنای نتایج افکار سنجی صورت گرفته بر روی جامعه آماری، ۶۰ درصد جوانان به لزوم ازدواج تاکید دارند، اظهار داشت: ۳۰ درصد جوانان نداشتن شغل را از علل تاخیر در ازدواج عنوان کرده اند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اعظم کریمی اظهار کرد: برپایه نظرسنجی های انجام شده بر روی جوانان در آستانه ازدواج، ۳۳ درصد جوانان حتی با وجود پیدا شدن فرد مناسب و فراهم بودن شرایط اقتصادی علاقه ای به ازدواج ندارند.
وی افزود: ۳۴. ۹ درصد از جوانان بالا بودن هزینه های ازدواج، ۳۰ درصد جوانان نداشتن شغل، ۲۶. ۳ درصد جوانان هم ترس از ازدواج ناموفق را از علل تاخیر در ازدواج عنوان کرده اند.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با تکیه بر این که با اینکه مسکن، اشتغال و معیشت بایدهای لازم برای یک ازدواج و تشکیل خانواده است ولی نباید از ابعاد فرهنگی و اجتماعی ازدواج غافل شد اضافه کرد: سرباززدن جوانان از ازدواج و تغییر فرهنگی شتابان برای ازدواج، تغییر ذائقه جوانان، عدم بلوغ بموقع، نداشتن شناخت کافی، سنگ اندازی های خانواده ها از دیگر چالش های پیش روی ازدواج جوانان است.
کریمی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، در پاسخ به چرایی اجرا نشدن قانون تسهیل ازدواج مصوب سال ۸۴، اضافه کرد: این قانون به سبب تشکیل نشدن صندوق اندوخته جوانان که در واقع منابع دستگاه ها برای اجرای مفاد دیگر این قانون از این صندوق تأمین می شد، اجرایی نشده است.
وی اضافه کرد: با پیگیری نمایندگان مجلس و وزارت ورزش و جوانان پس از۱۵ سال، وزارت اقتصاد متقاعد شد که باید این صندق را تشکیل دهد و در نهایت در ۱۹ اسفند ماه ۹۹ پیش نویس صندوق اندوخته جوانان برای تصویب در دولت آماده شد و با تصویب اساسنامه صندوق عملا پیشبینی منابع اجرایی قانون اتفاق می افتد و دستگاه ها ملزم به اجرای قانون تسهیل ازدواج می شوند.
کریمی بر لزوم توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی ازدواج تصریح کرد و اظهار داشت: یکی از علل کاهش ازدواج، افزایش آمار طلاق است که این افزایش آمار سبب می شود جوانان از ترس طلاق برای ازدواج اقدام نکنند.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: در سال ۹۸ تعداد ۵۳۳ هزار و ۱۶۵ مورد ازدواج در کشور ثبت شده است که در سال ۹۹ این رقم به ۵۵۶ هزار و ۶۹۹ مورد بالا رفته که این افزایش ۵ درصدی به سبب کرونا و حذف مراسم ها و کم شدن هزینه های ازدواج رقم خورده است.
وی با تکیه بر این که مبحث جوانان موضوعی فرادستگاهی است و مبحث ازدواج به مراتب از آن با اهمیت تر است اظهار داشت: حوزه جوانان نیازمند استقلال است تا به همه ابعاد و نیازهای آن پرداخته شود و ما هم در وزارت ورزش و جوانان همواره خواستار استقلال حوزه جوانان بوده ایم.
منبع:

1400/03/31
23:09:58
0.0 / 5
215
تگهای خبر: خانواده , دستگاه , دولت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان