ضرورت دسترس پذیری شهر برای آحاد جامعه كم توان

ضرورت دسترس پذیری شهر برای آحاد جامعه كم توان

به گزارش خاتون یار رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور اظهار نمود: یکی از کارهای اساسی که شورای شهر باید به آن بپردازد دسترس پذیری است. دسترس پذیری یکی موضوعات جدی است که در خیلی از کشورها حل شده اما در کشور ما هنوز گرفتار عقب ماندگی است.


ابراهیم کاظمی مومن سرایی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نقش شوراها در بحث مناسب سازی و فضای شهری بسیار مهم می باشد، اظهار نمود: در بعضی استان ها هستند افرادی که یک نفر از اعضای شورا وارد عرصه مناسب سازی در استان خود شده و با برنامه ریزی صحیحی شهردار را به خط و کارها را پیگیری کرده و در چند مرحله کارها را پیش می برند و مناسب سازی در حال انجام می باشد. به صورت مثال استان یزد نخستین شهر پایلوت مناسب سازی است و الان گزارش عرضه کرده و حرکت جدیدی انجام می دهند.
وی افزود: این مورد نشان داده است که اگر حتی یک نفر در شورای شهر بخواهد حرکتی انجام دهد میتوان کارهای بزرگی انجام داد؛ چه برسد به این که همه اعضا که می خواهند در حوزه شهری ورود کنند یکی از تفکراتشان این باشد که دسترس پذیری باید برای آحاد جامعه اتفاق بیفتد.
مومن سرایی با اشاره به اینکه مبحث مناسب سازی ویژه معلولان نیست و ویژه تمام آحاد جامعه کم توان (معلولان، جانبازان، سالمندان) است، اظهار داشت: باتوجه به شرایط کشور که جامعه وارد سن سالمندی می شود، نیاز است وضعیت مناسب سازی و دسترس پذیری را در شهر و کشور به صورت صحیحی ایجاد نماییم. حتی افراد سالمی مانند مادران آبستن و مادرانی که دارای فرزند کوچکی هستند، نیاز دارند در مقطعی، از مناسب سازی استفاده کنند و عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی ایجاب می کند که فضای شهری به صورتی مناسب سازی شود که همه افراد بتوانند از این فضاها استفاده کنند.
رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور؛ یکی از کارهای اساسی که شورای شهر باید به آن بپردازد را دسترس پذیری عنوان نمود و اضافه کرد: دسترس پذیری از موضوعات جدی است که در خیلی از کشورها حل شده اما در کشور ما گرفتار عقب ماندگی است.
وی خاطرنشان کرد: خیلی از اوقات افراد قانون را در حوزه شهرداری ها دور می زنند. خیلی از استان ها بودجه دقیق و مشخصی در حوزه مناسب سازی ندارند. در بعضی از استان ها، شهردار توانسته با شورا رایزنی کند و بودجه ای اختصاص دهد اما بعضی از استان ها اینطور نیستند.
مومن سرایی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه رئیس عالی شورای استان ها که از درون این شوراها انتخاب می شوند یکی از افراد اثرگذار در ستاد مناسب سازی کشور است که در جلسات حضور دارد و می تواند در جلسات ماهیانه و کمیسیون ها مبحث مناسب سازی را مطرح کند، اظهار داشت: شورایعالی استان ها به صورت ماهیانه جلسه و همینطور کمیسیون های مختلفی دارند. این کمیسیون ها می تواند در شورایعالی استان ها اتفاقات خوبی را رقم بزنند.
رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با اشاره به اینکه حوزه شهرداری و شورای شهر می تواند ۷۰ درصد مبحث مناسب سازی را در کشور برطرف کند، اظهار نمود: یکی از وظایف شهرداری هم سطح سازی و ایجاد مسیر ویژه نابینایان در پیاده روها است. پیاده روها باید هم سطح و بگونه ای باشند که همه افراد بتوانند به سادگی تردد کنند. دومین مبحث پروانه ساخت برای مجموعه هایی است که مناسب سازی را رعایت نکرده اند و آخر کار مطابق قانون نباید برای مجموعه هایی که مناسب سازی را رعایت نکردند، صادر شود.
وی بیان نمود: از طرفی، هم اکنون شهر تهران دارای ۱۲۰۰ بوستان است. اگر بوستان ها مورد بررسی قرار بگیرند شاید از این ۱۲۰۰ بوستان حدود ۱۰۰ بوستان مناسب سازی شده باشد. همینطور فروشگاه های شهروند که متعلق به شهرداری است، بازارهای میوه و تره بار، بوستان ها، آرامستان ها، پایانه ها و ایستگاه های اتوبوس و مترو به شهرداری ها باز می گردد. اگر متروها، ایستگاه های اتوبوس، پارک ها و بوستان ها مناسب سازی شده باشند شاید یک جانباز و معلول در خانه اش ننشیند و از فضاها استفاده کنند.
منبع:

1400/03/25
23:08:36
0.0 / 5
262
تگهای خبر: رفتار , فرزند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان