برچسب باند ظلم در حق كودكان كار است

برچسب باند ظلم در حق كودكان كار است

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی، اظهار داشت: برچسب ˮباندˮ ظلم در حق کودکان است. بالغ بر ۸۵ درصد از این کودکان، کودکان کار در خیابان هستند و این برچسب نامیمون در شان بچه ها نیست.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سید حسن موسوی چلک در برنامه ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک که به صورت زنده از اینستاگرام پخش گردید، ضمن اشاره به قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان، اظهار نمود: قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان را نقطه عطفی در قانون گذاری اجتماعی ایران می دانم. هرچند تصویب این قانون گام بزرگی بود اما نباید به این قانون قانع شویم چونکه شاید در نیاز سنجی ها به موارد جدی تر هم برسیم.
وی افزود: روح قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان، مددکاری اجتماعی است و اگر مددکار اجتماعی تشخیص دهد فردی در معرض آزار است دیگر نیازی به حکم قضائی ندارد.
چلک اضافه کرد: مطابق با این قانون شناسایی تا توانمندسازی موارد مشمول حمایت بر عهده اورژانس اجتماعی و مددکاران اجتماعی اورژانس اجتماعی یا همان فوریت های اجتماعی و محوریت کار با مددکاری اجتماعی است.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با اشاره به اینکه تصویب قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان بعد از ۱۶ سال هوشمندی نبود، اظهار داشت: نهایتا با تمام هزینه هایی که برای این قانون پرداخت گردید بعد از ۱۶ سال به تصویب رسید و در این راه قانون پشتیبانی از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب سال ۹۲ به کمک تصویب قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان آمد.
چلک در ادامه ضمن اشاره به ماده شش این قانون اظهارکرد: طبق این ماده وزارت رفاه باید آئین نامه اجرایی قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان را بنویسد. برای آن ۵۰ جلسه برگزار شد و در وزارت تعاون تغییرات جزئی پیدا کرد. همینطور جلساتی در کمیسیون فرهنگی دولت برایش برگزار گردید. دوم خرداد هم آخرین جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی آن برگزار شد.
وی ادامه داد: آئین نامه این قانون الان نوشته شده که محوریت آن با مددکاری اجتماعی است و پیشبینی می شود در همین دولت ابلاغ شود. این قانون محصول چند دهه تجربه سازمانهای غیر دولتی، دولتی، کارشناسان، دانشگاهیان و محصول یک مطالعه و هم گرایی خوب است.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با تکیه بر اهمیت سازمانهای غیر دولتی در پشتیبانی از کودکان کار اظهار داشت: اگر سازمانهای غیر دولتی نبودند حساسیت ما در حوزه کودکان تا این میزان بالا نمی رفت چونکه نگاهی سیاسی و... در حوزه کودکان داشتیم. انصافا در این عرصه غیر دولتی ها بیشتر از دولتی ها پای کار بودند. سازمانهای غیر دولتی به باوری رسیده اند و حضور آنها بود که سبب شد به کودکان توجه بیشتری نماییم.
وی با تکیه بر این که به سیستم نظارتی قوی برای نظارت بر اجرای این قانون نیازمندیم، اظهار داشت: قرار شد مرجع ملی ناظر بر این قانون باشد. هم اکنون واقعا حاکمیت دغدغه کار برای کودکان را دارد. کودک محور تدوین این قانون است. این قانون در نهادینه کردن اورژانس اجتماعی و پاسخگویی سازمانها در این عرصه و درگیر کردن رویکرد اجتماعی قوه قضائیه در این حوزه اثر گذار است. مبحث کودکان تبدیل به دغدغه جدی در کشور شده که نمی توان به آن برچسب سیاسی زد.
چلک خاطرنشان کرد: قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان برای تحقق حقوق شهروندی کودکان فرصتی است که حتی اگر آئین نامه آن ابلاغ نشود بخشهای عمده این قانون قابلیت اجرا دارد.
وی اعتقاد دارد که نیازمند "مطالبه گری سالم" و "دیده بانی سالم" در حوزه قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان هستیم چونکه نباید این قانون تضعیف و اگر نیازمند اصلاح و یا تسهیل گری است به آن توجه گردد و تمام موافقت ها و مخالفت ها باید در جهت منافع کودک باشد.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با اشاره به اینکه "NGO هراسی" در حوزه کودکان کار و هر حوزه دیگر باعث کاهش سرمایه های اجتماعی می شود، افزود: نباید مطالبه گری را محدود به سازمانهای غیر دولتی کرد. این مطالبه گری باید آگاهانه رخ دهد چونکه کسی حق ندارد از راه کودکان کار تجارت کند. NGO ها با تشکیل خود نشان داده اند مسئولیت پذیر هستند و حاکمیت باید مطالبه گری آنها را به رسمیت بشناسد.
چلک در انتهای سخنان خود اظهار داشت: NGOها بهترین گزینه برای ترویج گفتگوی اجتماعی در جهت تحقق حقوق شهروندی هستند. نگاه قیم مآبانه به NGOها بزرگترین خیانت است چونکه منجر به کاهش سرمایه اجتماعی می شود.
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، در بخش دیگر این برنامه قاسم حسنی، مدیر عامل انجمن پشتیبانی از کودکان کار، اظهار نمود: توجه به کودکان جدی ترین و بنیادی ترین کار یک جامعه برای رسیدن به سرمنزل مقصود است. هرگونه درگیر کردن کودک در فعالیت اقتصادی که سبب محرومیت آنها از حقوق حقه شده که به صورت معمول با صدمه و بهره کشی همراه می باشد، کار کودک شمرده می شود.
وی افزود: ازاین رو کار کودک با سعادتمندی یک جامعه در تضاد است و در جامعه ای که شاهد کار کودکان به شکل عام هستیم در واقع گروه های مختلف اجتماعی آن جامعه در تنگنا و نابه سامانی قرار دارند چونکه وضعیت کودکان کشور آینه تمام نمای جمعیت کشور است.
به نقل از ایشان، امکان ریزش تحصیلی در بچه های کار بالاست و ازاین رو این انجمن در صدد است متناسب با شان و کرامت بچه ها از آنها حمایت کرده و در عین حال گداپروری نکند.
حسنی اضافه کرد: محور آموزش ما صرفاً به سواد آموزی محدود نمی گردد بلکه به توانمندسازی و افزایش عزت نفس بچه ها می پردازیم. در محور فعالیتهای ترویجی هم می دانیم که بچه ها را باید از چرخه تمام صدمه ها دور نماییم. آرمان بلندی است. می دانیم تا زمانی که سیاست های کلان اجتماعی، دولتی و حاکمیتی منطبق با اولویت بخشی به حقوق کودکان نشود و تا زمانی که اصلاحات بنیادین در ساختار قدرت و ثروت اتفاق نیفتد؛ باز هم چرخه کار کودک مثل یک بیماری مزمن ادامه دارد و آخر دادن به آن نیازمند اراده ملی است.
به قول مدیر عامل انجمن پشتیبانی از کودکان کار، بعضی از کودکان کاری که در ابتدای تاسیس این انجمن تحت حمایت قرار گرفتند حالا مدارج فوق لیسانس را می گذرانند و برخی در دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند. بسیاری هم مستقیما بعد از آشنایی با انجمن و آموزش در آنجا برادران و خواهران خویش را از چرخه کار خارج کردند و این امر اثربخشی فعالیتهای انجمن را نشان داده است.
وی تصریح کرد: در ابتدا با واژه "کودکان کار خیابانی" مواجهه بودیم اما به این علت که در فرهنگ ما "خیابانی" معادل "ولگردی" است و این واژه بچه ها را اذیت می کرد؛ این عبارت را به "کودکان کار خیابان" و بعد از تاسیس انجمن به "کودکان کار" تغییر دادیم چونکه بخش اعظم کار کودکان دیده نمی گردد و در خیابانها نیست.
در بخش دیگر این برنامه، مریم نوابی نژاد فعال اجتماعی، با اشاره به اینکه تا 10 سال قبل تعداد کودکان کار در حدود 2.5 میلیون برآورد شده بود، خاطرنشان کرد: همچون چالشهای ما در حوزه کودکان کار این است که حتی آمار درستی در حیطه کودکان کار نداریم و این سخت ترین مبارزه ما است. اینها هیچ بانی اصلی در بدنه دولت ندارند.
وی افزود: بطور قطع آمار این کودکان بالای سه میلیون نفر است و دائما درحال هم افزایی است. چونکه فقر، فقر می زاید و از این جهت آمار کودکان کار در حال افزایش می باشد.
نوابی نژاد در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این سؤال که چرا گاها انعکاس وضعیت کودکان کار در رسانه ها و فیلمها نادرست شکل می گیرد و تصوری بوجود آمده است که این کودکان، کودکان کار نیستند، اظهار داشت: ما در خیلی از حوزه ها آموزش ندیده ایم و از صاحب نظران کمک نمی گیریم و گاها دلمان می خواهد با پرداختن به این موضوعات خویش را بولد (مطرح) نماییم و همین می شود که گاها با یک سریال تمام باورهای مردم بهم می ریزد. رسیدگی به این موارد بانی می خواهد.
وی ادامه داد: فعالیت و باور انجمن هایی نظیر انجمن پشتیبانی از کودکان کار است که نشان داده است میتوان تغییراتی در حوزه کودکان کار انجام داد و کار رسانه هم این است که در همین راستا فرهنگسازی کند.1400/03/20
22:53:01
0.0 / 5
229
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خواهر , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان