حدود ۱۰ میلیون سرپرست خانوار فاقد بیمه و مستمری

حدود ۱۰ میلیون سرپرست خانوار فاقد بیمه و مستمری

مدیرکل دفتر بیمه های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: باوجود تلاشهای انجام شده، حدود ۹ میلیون و ۸۶۰ هزار سرپرست خانوار در کشور ما فاقد پوشش بیمه و مستمری هستند که این آمار دهک یک تا ۱۰ جمعیت ۱۵ سال به بالا را شامل می شود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اسماعیل گرجی پور در برنامه افتتاحیه همایش "ایران ۱۴: رفاه و تأمین اجتماعی" که به صورت مجازی و به همت موسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد، اظهار نمود: حدود هفت میلیون و ۸۰۰ هزار سرپرست خانوار هم زیر پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند و این به این معناست که ۴۰ درصد جمعیت سرپرست خانوار ما زیر پوشش نظام مستمری نیستند.
او همینطور این را هم اظهار داشت که اگر جمعیت در سن کار را ۱۵ تا ۵۵ سال در نظر بگیریم حدود چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فاقد بیمه مستمری هستند.
گرجی پور افزود: محاسبات نشان میدهد قریب به اتفاق صندوق های بیمه های اجتماعی به لحاظ تعادل مالی در بلندمدت ناپایدار هستند. این بیمه ها عملا امروزه از تعادل خارج شده و به نظر بنده حداقل باید با یک ماده واحده به پارامترهای قانون سال ۵۴ تأمین اجتماعی بازگشت. امروزه بالاترین نرخ جایگزینی بیمه ای را بدون کیفیت لازم داریم. نرخ جایگزینی که در سال های قبل در حدود ۷۵ بوده حالا به ۱۰۴ رسیده و انگیزه بازنشستگی برای گرفتن پول بیشتر بالا رفته است.
به قول وی برای بهینه یابی باید از سه بعد پایداری مالی، اجتماعی و اقتصادی به مسائل توجه کرد.
مدیرکل دفتر بیمه های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه تبعیض زیادی در حوزه نظام تأمین اجتماعی وجود دارد، اظهار داشت: اگر بخواهیم از این در هم ریختگی نظری خارج شویم نیازمند فهم و استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه هستیم که هنوز ایجاد نشده است. این در هم ریختگی نظری و به تبعش درهم ریختگی منابع باید حل شود. دردناک است خیلی از سرپرستان خانوار کشور زیر پوشش نظام مستمری نیستند و باید جدی تر دراین زمینه قدم برداشت.1400/03/04
22:12:12
0.0 / 5
249
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان