مدیركل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد

آخرین قیمت تست كرونا در كشور

آخرین قیمت تست كرونا در كشور

به گزارش خاتون یار مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت اقدامات انجام شده جهت افزایش ظرفیت تست در آزمایشگاه ها در موج چهارم کرونا را شرح داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر سیامک سمیعی_مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت در نشست خبری با خبرنگاران، گفت در موج چهارم کرونا همه شاهد بودیم که با سایر موج ها از نظر ارتفاع تفاوت داشت و این موج پس از یک تغییرات ژنتیکی که در ویروس اتفاق افتاده بود و با دیدن دیدن چنین رخدادی احتمال بروز موج های شدیدتر هم وجود دارد و باید خودرا برای موج های شدیدتر هم آماده نماییم. عدم توفیق در قطع زنجیره ویروس موجب چنین پدیده ای می شود. برای ما آزمایشگاهی ها مهم بود که پاسخ متناسب به این مساله بدهیم و این مساله به این برمی گشت که چقدر ذخیره راهبردی و آمادگی داریم و درسی که از موج چهارم گرفتیم چه بود و چطور می خواهد در کارهای ما موثر باشد.
وی اضافه کرد: فعالیت چند ماه وزارت بهداشت به ویژه حوزه هماهنگی بین المللی و سازمان جهانی بهداشت سبب شد ما بتوانیم در ماه های گذشته ظرفیت آزمایشگاهی کشور را افزایش دهیم و از ۲۵ هزار تست در روز به ۵۸ هزار تست در روز رسیدیم. بدین سبب ظرفیت اسمی خیلی خوبی است و در این برنامه وابسته به گنجینه نیروی انسانی وابسته هستیم. چیزی که در مواقع بحران ما را با سختی مواجه می کند تامین زیرساخت است و تامین دستگاهها در این میان باتوجه به شرایط تحریم دشوار است و در حال تجربه نبرد و جنگ هستیم. ما باید نیروی انسانی کافی داشته باشیم تا در موج ها فعال باشیم، همکاران آزمایشگاهی بار سنگینی در موج چهارم به دوش کشیدند و از آنها ممنونیم که در چنین شرایط سختی همچنان به استانداردها متعهد هستند و نمی گذارند کیفیت خدمات کم شود.
وی اضافه کرد: ما در استفاده از آزمایش آنتی ژن ویروس عامل کرونا موفق تر از قبل بودیم و تولید کنندگان کیفیت را افزایش داده و تولیدات را زیاد کردند. هرچند در این موج در تامین مراکزی که از تست آنتی ژن استفاده می کردند مشکل داشتیم اما این مسئله حل شد. همکاران ما در قالب برنامه طرح شهید سلیمانی در ۵ مرحله بر موضوعات خاصی تمرکز کردند و آزمایش هوشمند هدف اصلی آنان بود. همکاران من در حوزه توسعه مدیریت شبکه تیم های گوناگون مراقبت در منزل و ردیابی تماس داشتند و ما در شرایطی قرار گرفتیم که در فاز آخر تعداد تست هایمان از ۱۱۰ هزارتست در روز فراتر رفت و در بعضی مراکز بیش از ۶۰ درصد تست ها، تست سریع بود و این هم نقطه اوج خوبی بود و برنامه ریزی شده تا از این تست در نقاط زیادی استفاده شود، اما چون رفت و آمد مردم در مدیربت بیماری باید تحت ضوابط خاصی باشد معذوراتی داریم.
سمیعی اظهار داشت: در مورد آزمایش تشخیص مولکولی و آنتی ژن کووید۱۹ و توسعه آن بسیار خوشبین هستم و می توانیم خودرا برای فازهای بعدی و مثلا اگر برنامه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها وجود داشته باشد، آماده نماییم و مانند مراکز گسترده واکسیناسیون، مراکز آزمایش وسیع در کشور ایجاد نماییم و حتی کسانی که علایم بیماری ندارند و بیمار نیستند را تحت پوشش آزمایش هایی قرار دهیم که خیلی گران نیستند تا مردم با اطمینان به فعالیت روزمره بازگردند.
وی اضافه کرد: آزمایش دیگری که در طول این مدت به آزمایش های ما افزوده شد، آزمایش تعیین تغییرات ژنتیکی ویروس می باشد. ویروس های جهش یافته در کشور کاملا رصد می شوند ۳ مرکز آزمایشگاه مرجع کشوری کووید۱۹ در انستیتو پاستور، آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا در دانشگاه تهران و آزمایشگاه ژنتیک دانشگاه علوم توانبخشی در کشور داریم که مسئول اصلی شناسایی جهش ها هستند. فراخوانی در چند روز گذشته صادر شد و از دانشگاه ها خواسته شده تا اگر امکان همکاری با این پروژه را برای شناسایی تغییرات ژنتیکی ویروس دارند اعلام کنند تا بتوانیم اطلاعات بیشتری از تغییرات ویروس داشته باشیم. آنچه که موجب تغییر در ژنوم ویروس می شود، زنجیره انتقال است. در حقیقت این بستری است که ویروس در آن تغییر می کند و این تغییرات می تواند موجب تغییر بالینی ویروس هم شود.
وی افزود: اگر موجی از بیماری رخ دهد این امکان وجود دارد که بعد از آن با تغییر ژنتیکی ویروس روبرو شویم و تیم های فنی ما وظیفه دارند این تغییرات را رصد کنند تا اثر تهدیدات را کاهش دهند.
سمیعی اظهار داشت: تغییرات ژنتیکی حتی می تواند در تشخیص ویروس هم تغییر بوجود آورد. خوشبختانه تمام کیت هایی که در ایران استفاده می شود برای بیش از یک ناحیه مشخص از ویروس ساخته شدند و امکان ارتقا کیت وجود دارد.
وی با اشاره به همزمانی موج چهارم با شروع واکسیناسیون کرونا، اظهار نمود: اگر زنجیره انتقال قطع نشود در حین انجام واکسیناسیون ممکنست شاهد وضعیت خاصی باشیم که واکسن ها در مقابل موتاسیون ها پاسخگو نباشند و ایمنی با واکسن پاسخگو نباشد. کشوری مانند انگلستان که واکسیناسیون را زود شروع کرد همچنان با ورود تغییرات جدید نگران واکسیناسیون هستند. تا این لحظه واکسن های کرونا باتوجه به جهش های جدید با شکست مواجه نشده است و این یک نقطه قوت است بدین سبب به همین علت است که سفارش می شود نخستین واکسنی که در اختیارتان قرار گرفت را مصرف کنید برای اینکه موجب کاهش مرگ و میر خواهد شد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره انجام تست کرونا در مطب ها، اظهار داشت: ما در برنامه ریزی های این کار مشارکت داشتیم و نقش ما در آموزش و اطمینان از عملکرد کیت ها و بررسی نقاط ضعف در اجرای چنین پروژه ای بود. در حقیقت الان معاونت بهداشت و قرارگاه تصمیم گرفتند وقتی فردی به بخش خصوصی مراجعه می کند، مطب ها را تجهیز به تست های تشخیصی کنند. تجهیز مطب ها به تست کرونا کار سختی است، یعنی خود پژشک ممکنست وقت نکند تست را ستاندن کند و شاید باید کسی این کار را برایش انجام دهد؛ هرچند که لازم است تا خود پزشک آموزش های لازم را ببیند. به کمک نظام پزشکی این برنامه نوشته شد و برای پزشکی که می خواهد این کار را در مطب انجام دهد تعرفه تعیین کردند و یک تعرفه حدود ۱۰۰ هزار تومان تعیین شد.
وی اضافه کرد: تمام برنامه ریزی ها برای آموزش افراد و سایر برنامه ها انجام شد اما حالا نمی دانم در چه مرحله ای است. اما شاید ماجرای موج چهارم و شروع واکسیناسیون اندکی سبب شده باشد تا برنامه به کندی جلو برود.
وی اضافه کرد: از زمان شروع اپیدمی کرونا در کشور نزدیک ۴۰۰ آزمایشگاه تشخیص طبی کرونا در بخش دولتی و خصوصی داریم که کار بزرگی انجام دادند، تا حالا حدود ۱۹ میلیون تست کرونا انجام داده اند و جای قدردانی دارد. بخش خصوصی از آذر ماه تا حالا در سامانه خود نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تست وارد کرده است. پس بخش خصوصی به خوبی فعال است. انجام تست در مطب ها سبب می شود میزان تردد فرد مشکوک به بیماری کم شود. البته کسانی که در مراجعه به مطب ها، کرونا مثبت شناسایی می شوند بوسیله مراقبین سلامت ردیابی می شوند.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص برنامه وزارت بهداشت برای بسط ستاندن تست کووید۱۹ در مراکز تجمعی، پارک ها و...، بیان کرد: برنامه ریزی ما اخد تست در ابعاد وسیع است اما ستاندن تست در پارک و ورزشگاه هماهنگی سختی دارد اما تلاش می نماییم تا به این هدف برسیم تا حتی واحدهای سیار هم داشته باشیم. ما در حال توسعه ظرفیت آزمایشگاهی هستیم تا به خوبی خوشه های بیماری را شناسایی نماییم. الان هرکس به بخش خصوصی مراجعه کند، امکان ستاندن تست مولکولی وجود دارد. اما چون مقداری گران است می خواهیم با ایجاد این مراکز هزینه را برای مردم کاهش دهیم.
سمیعی افزود: مراکز وسیع نمونه گیری را برای افراد علامت دار و بیمار قرار ندادیم، برای اینکه تکلیف آنها مشخص است و به آنها می گوییم به مراکز منتخب کووید مراجعه کنند. مراکز تجمعی برای افرادی است که مجبور هستند بنابر اعلام محل کار به شکل دوره ای تست بدهند. کسی نمی تواند بگوید نیاز به تست دارد اما در بخش دولتی یا خصوصی از انجام تست محروم باشد. هنر بزرگ دولت این بود که در زمینه گسترش تست ها به خوبی پشتیبانی شدیم و تجهیزات کافی به دستمان رسید. با این اتفاق خوب انگیزه گرفتیم تا برای سایر بیماریها از این روش استفاده نمائیم.
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، اظهار داشت: درمورد ویروس انگلیسی، انستیتو پاستور ایران در چندین آزمایشگاه خود کیت هایی داشت که بتواند ویروس جهش یافته را شناسایی کند برای اینکه برخی تغییرات تنها با آزمایش PCR قابل تشخیص نیست و نیاز به تعیین توالی ویروس وجود دارد.
وی اظهار داشت: دستورالعملی برای ارسال نمونه های مختلف مناطق در وضعیت خاص به آزمایشگاه های مرجع را داشتیم تا جهش ها را شناسایی کنند. در کسی که دو بار به بیماری مبتلا می شود رصد شرایط اهمیت بالایی دارد. کیت های تشخیصی بسته به نوع جهش متفاوت می باشد، بعد از بروز جهش بهترین کار شناسایی ویروس تعیین توالی است. تعیین توالی هر تغییری در ژنوم ویروس را مشخص می کند. البته تعیین موتاسیون ها تغییری در وضعیت فرد ایجاد نمی کند فقط می تواد تصویر جدید و شفافی از اپیدمیولوژی بیماری عرضه نماید و در عین حال در مورد مسئله واکسیناسیون اگر ببینیم جهشی سبب ایجاد مقاومت در مقابل واکسن می شود باید اقدامات مراقبتی را گسترش دهیم و راه را برای ما روشن تر می کند.
وی درباره فروش تست منفی کرونا نیز اظهار داشت: با اهمیت ترین شکایتی که از این مجموعه ها مطرح شده از جانب خود مسئولان فنی آزمایشگاه ها بوده در خصوص این که تعدادی از کارکنان آنها جواب تست منفی فروخته اند و این کارکنان را اخراج کرده اند. گاهی در بعضی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام افرادی تبلیغ می کنند که تست منفی یا مثبت کرونا می فروشند اما مسئولان فنی آزمایشگاه ها خودشان با این مسائل برخورد کرده اند برای اینکه نمی خواهند اعتبار آزمایشگاه آنها زیر سوال برود. با اهمیت ترین جایی که افراد به دنبال جواب تست منفی هستند برای مسافران پروازها به ویژه پروازهای خارجی است که میلیون ها هزینه دارد. برای شرکت های هواپیمایی مهم این نیست که جواب تست درست باشد. مهم این است که تست منفی باشد و با توجه به این که افراد هزینه زیادی را برای پروازهای خارجی پرداخت می کنند اگر یکی از همراهان آنها تست مثبت داشته باشد، تکلیف آنها هم نامعلوم می شود. بدین سبب به دنبال خرید جواب تست منفی هستند. نخستین مشکل ما درمورد دو تیم فوتبال بود که قصد بازی با یکدیکر را داشتند و مدام نتایج آزمایشگاهی را زیر سوال می بردند.
وی اضافه کرد: نظارت و مدیریت این مساله برای وزارت بهداشت دشوار است. اگر در موارد جواب تست اشکال داشته باشد با تکرار آزمایش می توان مشکل را حل کرد اما چون برای مسافران پروازها زمان زیادی نداریم، حل این چالش مشکل است.
وی درباره هزینه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی اظهار داشت: هزینه تست کرونا کم شد و در بخش دولتی حدود ۲۵۰ هزار تومان و در بخش خصوصی حدود ۳۵۰ هزار تومان است. البته وزیر بهداشت دستور دادند در بخش دولتی برای موارد و افراد مشکوکی که از سیستم وزارت بهداشت به آزمایشگاه های دولتی ارجاع می شوند، هزینه تست گرفته نشود و آزمایشگاه های وزارت بهداشت برمبنای دستور وزیر عمل می کنند.
مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درباب امکان توزیع و فروش تست های سریع در داروخانه ها اظهار داشت: در این مورد چند چالش وجود دارد. اول این که نمونه گرفتن برای افراد عادی کار سختی است برای اینکه سواپ نمونه گیری باید به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه با قسمت انتهایی بینی نزدیک حلق تماس داشته باشد تا به ترشحات آغشته شود و البته در مورد تست سریع باید میزان درگیری ویروس بیشتر باشد تا نتیجه دقیق باشد. اگر این مسائل رعایت شود پس از ۲۰ دقیقه با روشن شدن قسمت قرمز کیت نتیجه معلوم می شود. اما، مساله دیگر این است که اگر فردی متوجه بیماری خود شد با نتیجه تست چه کار می کند؟ بدین سبب فعلا توزیع این کیت ها در داروخانه ها در دستور کار نیست؛ برای اینکه مطمئن نیستیم که هزینه آن بر دوش مردم به نفع آنها باشد. فعلا از کیت های تشخیص فوری در مراکز بهداشتی درمانی استفاده می شود و ورود این تست ها موجب شد میزان تست های روزانه کرونا در کشور بیشتر شود که کمک بزرگی برای بسط آزمایش کرونا در کشور بود.
منبع:

1400/03/02
21:52:29
0.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان