موافقت دولت با تشدید مجازات قاتلانی كه قصاص نمی شوند

موافقت دولت با تشدید مجازات قاتلانی كه قصاص نمی شوند

خاتون یار: هیات دولت در جلسه روز یکشنبه به ریاست حسن روحانی با پیشنهاد لایحه اصلاح ماده (612) قانون مجازات اسلامی درباب تشدید مجازات مرتکبان قتل عمد که به هر علت قصاص نمی شوند، موافقت نمود.به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، اعضای هیات دولت در ابتدای این جلسه درگذشت مهندس ترکان، مدیر توانمند و خدمتگزار جمهوری اسلامی را تسلیت گفتند.

در ادامه، لایحه اصلاح ماده (۶۱۲) قانون مجازات اسلامی با هدف حفظ امنیت حریم خانواده و پشتیبانی از اخلاق گرایی در برخورد با قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند و ضرورت سختگیری در مقابله با اقدام مقابل عدالت قضایی و نیز برقراری حمایت های خاص قانونی در مورد قتل افراد لطمه پذیر نظیر اطفال، زنان حامله و بیماران روانی و بمنظور افزایش میزان بازدارندگی مجازات قتل عمدی، به تصویب هیات وزیران رسید.

به سبب اصلاحیه فوق، هرکس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود، به حبس تعزیری درجه چهار محکوم می شود.

چنانچه ولی قهری یا قیم مرتکب قتل افراد تحت سرپرست یا همسر خود شوند و دارای فرزند صغیر نیز باشند، دادگاه می تواند در اعمال حقوق مربوط به ملاقات، حضانت، ولایت، قیمومت، وصایت و سرپرستی آنها محدودیت بوجود آورد.

در تمامی موارد ارتکاب قتل مندرج در این ماده، بازداشت موقت متهم تا حداقل یک سال الزامی است و مجازات مربوط نیز تا پیش از سپری کردن حداقل یک چهارم حبس تعیین شده توسط دادگاه، مشمول هیچ یک از نهادهای ارفاقی مذکور در قانون مجازات اسلامی نمی‏ شود و مبداء زمان برخورداری از نهادهای مذکور بعد از اجرای یک چهارم مجازات تعیین شده محاسبه می شود.

گزارش وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش درباب «ساماندهی پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی»

در ادامه جلسه هیات دولت، وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش گزارشی درباب «ساماندهی پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» به هیات وزیران ارائه دادند.

وزارتخانه های مذکور در گزارش خود، ضمن تشریح نقاط ضعف و قوت سیستم سنجش و پذیرش دانشجو در کشور و بررسی و مقایسه این سیستم در ایران و سایر کشورهای جهان، پیشنهادها و راهکارهای خودرا برای ساماندهی سیستم پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در کشور ارائه دادند و آمادگی خودرا برای عملی کردن این پیشنهادها اعلام نمودند.

اختصاص اعتبار برای مدیریت خشکسالی با اولویت تامین فوری آب آشامیدنی شهری در سطح کشور

با توجه به کاهش چشم گیر ریزش های جوی در سال آبی جاری نسبت به میانگین دوره های مشابه گذشته و بمنظور جلوگیری از بروز بحران های اجتماعی، هیات وزیران با اختصاص اعتبار تا مبلغ ۳۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای به دستگاه های اجرائی ذیربط موافقت نمود.

از این میزان اعتبار، تا مبلغ ۳۱ هزار میلیارد ریال بمنظور مدیریت خشکسالی با اولویت تامین فوری آب آشامیدنی شهری در سطح کشور و تا مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بمنظور پروژه تکمیل طرح های تامین آب اضطراری و نیز تا مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه ای از محل ماده (۱۷) قانون مدیریت بحران کشور بمنظور آبرسانی سیار عشایری و روستایی در سطح کشور اختصاص می یابد.

تعیین جریمه تخلف از تعهدات دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی بهره بردار از باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز

هیات وزیران به سبب تکلیف مقرر در ماده واحده قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات، به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اجازه داد دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات بهره بردار از باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز را در قبال عدم انجام تعهد ترافیک، تا سه برابر نرخ مؤثر دیتا جریمه کند.

بر این اساس، بابت عدم انجام تعهد ترافیک دیتای عمده فروشی سالیانه به ازای هر ۱۰ مگاهرتز طیف دریافتی، در سال دوم ۴۰ پتابایت، سال سوم ۶۰ پتابایت و سال چهارم تا سال دهم (هر سال) ۹۰ پتابایت جریمه تعیین شد.

لایحه موافقنامه بین دولت های ایران و کرواسی در زمینه همکاری متقابل در امور گمرکی

با موافقت هیات وزیران، پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی درباب موافقتنامه بین دولت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کرواسی در خصوص کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی، تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده شد.

موافقتنامه مذکور بمنظور اجرای صحیح قانون گمرکی و جلوگیری، تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی منعقد شده است.

منبع:

1400/02/28
14:15:25
0.0 / 5
334
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان