اینجا مقرر است ماهیگیری یاد بدهند

اینجا مقرر است ماهیگیری یاد بدهند

به گزارش خاتون یار مرکزی اینجا زندگی اصلا راحت نیست، مثل بالا رفتن از یک سربالایی تند است، نه فقط به خاطر شیبی که خانه های قوطی کبریتی را روی آن ساخته اند و زمستان ها بالا از رفتن آن داستان دارد...


اینجا زندگی دشوار می باشد به خاطر سفره هایی که بعضی شب ها خالی است، به خاطر دخترانی که منبع درآمدند و مادرانشان شب ها آنان را با چشم های بی روح به مقصدی که زمانی آزاردهنده بود و حالا به خلائی سرد تبدیل گشته بدرقه می کنند، به خاطر دست هایی که قرار بود پینه کار بسته باشند، اما بسته های کوچک مواد مخدر را از این جیب به آن جیب می کنند، به خاطر مدرسه ای که دیگر رویای کودکان نیست، و به هزار و یک خاطر و خاطره تلخ دیگر.
حالا دفتر تسهیلگری مقرر است زندگی سخت در این محله های حاشیه نشین را راحتتر کند، یعنی کمک نماید که خودشان زندگی شان را راحتتر کنند، در واقع دفتر تسهیلگری مقرر است به این روان های آزرده راه سخت آرامش را نشان بدهد، برای همین کارش دشوار می باشد، چون رسیدن به آرامش در این محله ها در گرو گذر از دریای طوفانی عادت و منفعت است، باید بتوانی اعتماد این ذهن های بی اعتماد را به دست بیاوری تا بعد راهی به سمت آرامش نشان شان بدهی که آنهم کار راحتی نیست به خصوص در این زمانه و این روزگار ناسازگار، اما آنها می گویند کمر همت را بسته اند تا به این مردم ماهی گیری بیاموزند، چه آن ماهی که باید برای سیر کردن شکم گرفته شود و چه آن ماهی که باید در حوضچه آرامش شنا کند.
و طی این مسیر بدون همراهی این مردمان ممکن نیست، نکته ای که مددکار اجتماعی دفتر تسهیلگری کوی امام سجاد(ع) اراک بر آن تاکید می کند و می گوید: ایجاد بستر هموار برای رجوع مخاطب و همکاری وی با دفتر تسهیلگری(درواقع جلب مشارکت) و اعتمادسازی، یکی از اصلی ترین اقدامات دفتر تسهیلگری است چون که در غیر این صورت پروژه ها در محل استقرار این گونه دفاتر با شکست مواجه خواهند شد.
سختی های مشارکت گرفتن در مناطق صدمه پذیر
عارفه عباسی فرد در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: مشارکت گرفتن در جامعه محلی که درگیر صدمه های اجتماعی است سخت بوده و مهارت های زیادی را می طلبد.
وی در مورد مشارکت یکی از کسبه محلی بعنوان همیار محلی با دفتر تسهیلگری اظهار داشت: یکی از کسبه بعنوان معتمد محله که قدرت تحلیل بالایی در ارتباط با محله دارد، کمک زیادی برای شناسایی و بهبود وضعیت افراد و محله به دفتر می کند و ما هم این ارتباط را با ظرافت کاری حفظ نموده و از این همکاری استقبال می نماییم. تابحال از جانب این شخص چهار معتاد برای ترک اعتیاد و بهبود معرفی شده اند که این همکاری ها برای ما پرارزش است.
عباسی فرد افزود: تمایل افراد به مشارکت و بهبود در زمینه های مختلف متفاوت می باشد، برخی افراد احتیاج به فاکتورهایی برای جذب دارند، البته برخی هم که تمایل بالایی به بهبود و ارتقای زندگی دارند مشارکت بالایی هم با دفتر انجام می دهند، که این افراد بیشتر ساکنان قدیمی محله هستند و گاها احساس تعلق خاطر به محله در آنها دیده می­شود، موضوعی که در ساکنان مهاجر که به صورت فصلی بین روستای خود و محله در حال رفت و آمد هستند کمتر دیده می­شود.
گام اول، اعتمادسازی بر اساس صداقت
وی قدم اول برای جذب همکاری در این محله ها را اعتمادسازی بر اساس صداقت دانست و تصریح کرد: ایجاد بستر هموار برای رجوع مخاطب و همکاری وی با دفتر(درواقع جلب مشارکت) یکی از اصلی ترین اقدامات دفتر تسهیلگری است چون که در غیر این صورت پروژه های ما در محله با شکست مواجه خواهد شد.
عباسی فرد تسهیلگر را فردی معرفی نمود که بتواند در ارتباط گیری خود با افراد یک بستر خوب را فراهم نموده و از راه فعالیت­های مشارکتی آنان را توانمند کرده و مسیر رسیدن به وضعیت مطلوب را تسهیل کند.
وی بیان نمود: عملکرد در این مناطق باید بگونه ای باشد که تا حد امکان به تضاد منافع با افراد محله برخورد نکنیم به صورت مثال در بعضی خانواده ها کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که این خانواده ها به جهت اینکه نیروی کار خویش را از دست ندهند اجازه تحصیل به کودک خویش را نمی دهند که در این خصوص باید از ابزارهای مناسب برای بازگرداندن کودک به چرخه تحصیل بهره برد تا بتوان به نتایج مطلوب دست پیدا کرد. صحبت دستوری در این رابطه ثمر بخش نبوده و همه چیز باید با تعامل و همکاری پیش رود و این مهم یکی از سختی های کار تسهیلگری است.
فعالیت نیروی انتظامی در سکونتگاه های غیررسمی افزایش یابد
مریم مقدسی، کارشناس اقتصادی این دفتر تسهیلگری که به همت جهاد دانشگاهی استان مرکزی و تحت نظارت دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی در کوی امام سجاد( باغ خلج) اراک راه اندازی شده هم اظهار نمود: افراد زیادی در این گونه مناطق در حوزه توزیع مواد مخدر اشتغال دارند و برخی حتی به صورت خانوادگی در این حرفه فعالیت می نمایند، در گذشته یک کانکس نیروی انتظامی در این محله مستقر بوده، ولی متاسفانه چندسالی است که جمع آوری شده، اما دفتر مجدد در تلاش است که این کانکس باردیگر در محله مستقر شود.
این کارشناس اقتصادی رتبه دوم اشتغال این محله را در ارتباط با کارگران فصلی دانست و اظهار داشت: این کارگران نیمی از سال بیکار هستند. دفتر تسهیلگری در حوزه اشتغال هم اقداماتی را انجام می­ دهد به طوری ­که افراد جویای کار را به کاریابی ها و برخی شرکت ها که تقاضای نیروی کار دارند معرفی می کند. مشاغل کاذب همچون خرید و فروش ضایعات هم در این محله به وفور دیده می شود و منزل اغلب ساکنین مملو از زباله و ضایعات است که البته مهارت خاصی در تفکیک زباله ها هم دارند که باز هم دفتر به دنبال ایجاد راهی مناسب برای بهبود این شرایط است.
مقدسی اضافه کرد: اغلب بانوان این محله در حرفه قالیبافی مهارت خاصی دارند، در این راستا به دنبال طرحی هستیم که بر مبنای آن برخی بانوان که امکان حضور در کارگاه قالیبافی را ندارند، در خانه این کار را انجام دهند که پیشنهاد این کار به خیریه ها و آستان قدس رضوی و... داده شده، همینطور برخی در حوزه پخت فتیر، بسته بندی و خیاطی و... مهارت دارند که در این رابطه هم طرحی به دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری عرضه شده است. در مورد کارگاه های مهارت محور مانند قالیبافی، خیاطی، کیف دوزی، تولید چیپس میوه، تاسیسات و... تفاهمنامه ای با مرکز فنی و حرفه ای کوی سجادیه منعقد شده که افراد علاقمند به این مرکز معرفی و با گذراندن دوره آموزشی گواهینامه مهارت دریافت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: مهدکودک یکی از نیازهای افراد این محله است تا بانوان بتوانند در کارگاه های اشتغال مشغول فعالیت شوند. پایگاه سلامت، پارک و کتابخانه هم از دیگر نیازهای اهالی این محله است.
مقدسی افزود: متاسفانه یکی از صدمه های اجتماعی محله های حاشیه نشین خانه های فساد است، متاسفانه برخی خانواده ها به جهت ضعف درآمدی و به منظور تأمین درآمد خانواده، از دختران خود برای کسب درآمد خانواده استفاده می نمایند و اصلا هم نوع کار برای آنها تفاوتی ندارد، البته برخی هم هستند که اصلا به سمت این کارها نمی روند. این شغل ها آنچنان درآمد بالایی دارد که خانواده اصلا حاضر نیست این کار را با شغل کم درآمد در مشاغل دیگر عوض کند.
دفتر تسهیلگری مرکز خیریه نیست!
کارشناس حقوقی این دفتر هم اضافه کرد: تصور بعضی از اهالی منطقه بر این است که دفتر تسهیلگری یک نهاد خیریه است و توقع دارند با رفتن به دفتر بسته حمایتی دریافت نمایند این در حالیست که دفتر کار تسهیلگری انجام می دهد یعنی به جای این که ماهی به دست آنها بدهیم، ماهی گیری یادشان می دهیم.
سیدمصطفی میریعقوبی افزود: باید بتوانیم این ذهنیت را اصلاح نماییم تا مردم ضمن آشنایی با وظایف دفتر، در پیشبرد امور هم یاریگر دفتر باشند و با مشارکت شان جهت بهبود وضعیت محله به نوبه خودشانه اقدام مثبتی را به سرانجام برسانند.
میریعقوبی در ادامه اظهار داشت: یکی از دغدغه ای اصلی دفتر در حوزه حقوقی نامشخص بودن وضعیت مالکیت املاک و اراضی منطقه باغ خلج است که متاسفانه مشکلات عدیده ای را بوجود آورده است. در این راستا تعاملات خوبی با شهرداری منطقه ۳ اراک و اداره راه و شهرسازی استان مرکزی صورت گرفت که امیدواریم باتوجه به قدرت اجرایی که این دستگاه ها دارند با جدت بیشتری یاریگر ما تسهیلگران باشند.
مشکلات هویتی و اقامتی اتباع خارجی
کارشناس حقوقی دفتر همینطور اظهار نمود: یکی از مشکلاتی که در سکونتگاه های غیر رسمی وجود دارد و باوجود اهمیت آن بسیاری از سوی مسؤلان مورد توجه قرار نگرفته مشکلات اتباع و افاغنه ساکن در منطقه است که با عنایت به بررسی های میدانی مشخص شد اسناد هویتی و اقامتی اتباع یکی از بنیادی ترین معضلات آنهاست که بر این اساس جلسه ای با مدیر کل اموراتباع و مهاجرین استانداری مرکزی برگزار و مشکلات اتباع ساکن در منطقه برای او تشریح و قول مساعد دال بر حل این مشکلات از وی گرفته شد، در آینده نزدیک طرح های مشترکی در حوزه اتباع روی ریل خدمت خواهد افتاد.
میریعقوبی بیان نمود: در کنار امر مشاوره حقوقی، نظر به این که بعضی مراجعین احتیاج به وکیل دادگستری دارند و توانایی پرداخت حق الوکاله را ندارند جهت وکالت معاضدتی مکاتباتی دادگستری و کانون وکلا صورت گرفته است.
کارشناس حقوقی دفتر در انتها اظهار داشت: جهت حل مشکلات منطقه باغ خلج احتیاج به همکاری و یاری تمام دستگاه ها داریم.1400/02/26
13:47:54
0.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان