نشانه های درگیری ریه در بیماران كرونائی

نشانه های درگیری ریه در بیماران كرونائی

خاتون یار: دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر این که همه واکسن های کرونا موثر و کارامد هستند، تزریق واکسن برای افراد دارای آلرژی را بلامانع خواند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر عابدینی فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره کاهش آمار بیماران کرونائی اظهار داشت: اکنون در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

به گفته وی گرچه تختهای بستری کرونا همچنان اشغال است اما به نظر می آید تعداد بیماران رو به کاهش است و مطمئنا همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه های پر خطر به کنترل بیماری کمک می نماید.


نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی
دکتر عابدینی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد افراد بیماری کرونا را به طور خفیف تجربه می کنند و درگیری ریوی ندار ند اظهار داشت: در سایر افراد جامعه به سبب دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت، فشارخون، ضعف سیستم ایمنی ممکنست شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.
وی اضافه کرد: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون ویروس متفاوت می باشد و ممکنست روز سوم و یا هفته دوم بیماری مشخص می شود.
این فوق تخصص ریه اشاره کرد: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر آغاز می شود و حتی روز چهارم نیز دیده می شود.
وی شروع علائم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیش از چهار روز یا تب مجدد بعد از چند روز بهبودی، افت اکسیژن را از نشانه های در گیری ریه ذکر کرد.
دکتر عابدینی بر طبق مطالعات بین المللی و تجربیات یاد آور شد: در ویروس انگلیسی درگیری ریوی شدیدتر است و مردم به طور خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند. خاصیت سرایت پذیری ویروس آنقدر زیاد است.
این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا شروع آبشار سایتوکینین اشاره نمود که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می شود و بی قراری، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس، درد قفسه سینه را از نشانه های آن برشمرد.
به گفته ی ایشان، نکته مهم تشخیص فوری این فاز التهابی و درمان آنست.
دکتر عابدینی درباب اینکه ریه بیمار کرونائی چه زمانی به حالت نرمال برمیگردد اظهار داشت: این مساله به شدت درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی در وی بستگی دارد اما انتظار داریم که فرد سه تا شش ماه پس از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برگردد.
وی اشاره کرد: هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در شروع ان صورت گیرد لطمه های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود.
وی سیاه شدن لبها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از نشانه های افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا سفارش کرد در صورت مشاهده این وضعیت به مرکز درمانی جهت بررسی وضعیت ریه ها و اندازه گیری میزان اکسیژن خونشان مراجعه کنند.
به گفنه این فوق تخصص ریه افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛در نوع خفیف و متوسط بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته بعد از بهبودی کامل می تواند واکسن دریافت کند.
وی تصریح کرد کسی که واکسن دریافت کرده ناقل بیماری نیست. برای اینکه باتوجه به اینکه واکسنها از یک بخش پروتئینی ویروس یا ویروس کشته شده تولید شده اند نمیتواند بیماری را منتقل کند.
وی اضافه کرد: واکسنها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می شوند. با تزریق واکسن که حاوی قسمتی از ویروس یا ویروس کشته شده است شرایطی را ایجاد می نماییم که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع کند. بدین سبب در صورت مواجهه با ویروس اصلی میتواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.


کدام واکسن بهتر است؟
دکتر عابدینی با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی در خصوص اینکه واکسنی بهتر است که در دسترس قرار دارد اظهار داشت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می شود موثر و خوب است.
وی با اشاره به اینکه هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد اضافه کرد: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد به وجود می آورد و ممکنست میزان ایمنی کمتری نیز بوجود آورد.
به گفته وی واکسن های حاوی قسمتی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند و ممکنست فرد گرفتار تب لرز و علائم شبیه کرونا در ۲۴ ساعت اول شود اما ایمنی زایی ان نیز بیشتر است.
وی در ادامه به هموطنان سفارش کرد: بهترین واکسن همان است که در دسترس شما قرار دارد بدین سبب واکسیناسیون خودرا انجام دهید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بیماران سرپایی در صورت مبتلاشدن به بیماری کرونا میتوانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنند و لازم نیست به متخصص مراجعه داشته باشند اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص مراجعه کنند.

تزریق واکسن برای افراد دارای آلرژی؛ بلامانع

وی درباب عوارض واکسنها عنوان کرد: برخی افراد هیچ عارضه ای حتی تب معمولی را بعد از واکسیناسیون تجربه نمی کنند اما در بعضی افراد نیز شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این مساله بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آنها به واکسن متفاوت می باشد.
وی داروی اومالیزوم را نوعی انتی IGE برشمرد که در مبتلایان به اسم و کهیر مورد استفاده قرار می گیرد و برای اثربخشی بیشتر واکسن سفارش کرد که این قبیل داروها نباید دو هفته قبل و پس از تزریق واکسن مصرف شوند و بعد از واکسیناسیون نیز بهتر است برای درمان اسم مقاوم نهایتا از پردنیزلون ۵ میلی یا ۷.۵ میلی استفاده گردد.
این فوق تخصص ریه تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع عنوان نمود و اظهار داشت: این افراد حساسیت خودرا هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت اعلام نموده و حداقل نیم ساعت بعد از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتمالی تحت مراقبت قرار گیرند.
به گفته دکتر عابدینی. منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به cll وجود ندارند اما نظر پزشک معالجشان مهمست.
براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی درباب رفع اشکال کم اشتهایی بیماران کرونائی بعد از بهبودی اظهار داشت: اگر بعد از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند می توانند از ترکیبات روی یا شربت های اشتها اور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده کنند. اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها مواجهند حتما باید به پزشک مراجعه کنند برای اینکه ممکنست گرفتار درگیری ریه شده باشند.
دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید ۱۹ در خاتمه سخنان خود اشاره کرد: بیماری کووید درحال حاضر مسئله مهمی در تمام دنیا است و ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، سلامتی اقتصادی، رفاهی و فرهنگی را درگیر کرده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی فراهم نمی گردد.
منبع:

1400/02/24
12:56:45
0.0 / 5
519
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان