رئیس قوه قضاییه مطرح كرد

اگر كسی تمكن مالی ندارد، مهریه تقسیط می شود

اگر كسی تمكن مالی ندارد، مهریه تقسیط می شود

به گزارش خاتون یار رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به دریافت گزارشاتی در خصوص استنکاف بعضی از افراد در پرداخت حق زوجه به باعث رأی دادگاه، اظهار داشت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در برابر همسرانشان استنکاف می کنند، برخورد کند.


به گزارش خاتون یار به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز (دوشنبه ۲۰ اردیبهشت) شورایعالی قوه قضاییه، ماه رمضان را فرصتی برای تعالی انسان دانست و اظهار داشت: ماه رمضان بستری برای توجه به حضرت حق و توجه به دیگران در پرتو این خداخواهی است که در تمام آموخته های رمضانی و عید فطر موج می زند و وداع با این ماه پر فضیلت برای مومنان و کسانی که حقیقت آنرا درک کردند دشوار است.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با محکومیت حمله تروریستی به یک مدرسه در افغانستان و ابراز همدردی با ملت، دولت این کشور و خانواده های قربانیان حادثه مذکور، عنوان کرد: جریان صهیونیستی - تکفیری با این جنایت هولناک نه تنها مردم ایران و افغانستان، بلکه ملت های منطقه را متاثر کرد.
رئیسی این اقدام تروریستی را عملیاتی سازمان یافته خواند و اضافه کرد: این حرکت از جنس جنایات صهیونیست هاست؛ با اینکه به دست ایادی آنها انجام شده و برای ما و ملت ها روشن می کند جریان صهیونیستی - تکفیری دشمنان قسم خورده اسلام هستند که نمی خواهند بگذارند آرامش در منطقه برقرار شود.
رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: همان جریان کودک کشی که در فلسطین و مسجدالاقصی با نمازگزاران برخورد می کند، کودکان و بچه های مدرسه ای و دختران بی گناه افغانستانی را هم در کابل به خاک و خون می کشد و ملتی را عزادار می کند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به مبحث تحول قضایی در بستر گام دوم اشاره نمود و مهم‎ترین اقدام برای تحقق تحول را رفع نقصها و معایب در انجام وظایف و مأموریت های یک سازمان اداری دانست.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: تحول در یک سازمان اداری یا یک بخش اجتناب‎ناپذیر است و اگر همه عناصر یک سازمان باید با نگاه تحولگرایانه کار نکنند، آن سازمان گرفتار رکود و ایستایی می شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: برای یک سازمان پویا، ایستایی و توقف و درجازدن خطرآفرین است و باید همواره در راه تحول و رشد و پویایی حرکت نماید و رفع نقصها را در دستور کارش قرار دهد و یک روز را هم بدون نگاه تحولی پشت سر نگذارد.
رئیس دستگاه قضا یکی از اجزا مهم تحول قضائی در دوره جدید را فناوری پایه بودن این طرح دانست و با تقدیر از عملکرد مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در راه اندازی ۳۰ سامانه الکترونیکی در یک سال قبل اظهار داشت: طبق برنامه همین تعداد سامانه الکترونیک هم تا آخر سال راه اندازی خواهد شد که گام مهمی در ایجاد تحول در قوه قضائیه است.
رئیسی اجرای طرح کاداستر (حد نگاری) را از دیگر اقدامات مهم دستگاه قضا در دوره تحول خواند و عنوان کرد: مسأله کاداستر همواره در کشور ما بعنوان یک مبحث مهم مطرح بوده، اما پارسال ۴ برابر دهه‎های گذشته در این خصوص کار شده است.
رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به گزارش های واصله در مورد اجرای طرح کاداستر در استان ها، تصریح کرد: عملکرد خوب همکاران سازمان ثبت به ما نوید می دهد با همتی که دارند و با تأمین اعتبار صورت گرفته در سالجاری، میتوان عقب ماندگی ها را جبران کرد و تا آخر سال جاری این کار به سرانجام برسد.
رئیسی با تقدیر از همکاران دستگاه قضا برای رسیدگی به پرونده های معوقه و به روزرسانی پرونده ها با وجود انتشار کرونا در کشور، عنوان کرد: گزارش هایی که در جریان سفرهای استانی یا به صورت مکتوب دریافت می نماییم نشانگر عزم و اراده همکاران ما در به روزرسانی پرونده هاست.
رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: نشاطی که همکاران ما در مجموعه دادگستری برای رسیدگی به پرونده های معوقه دارند نشان داده است فرآیند دادرسی در دادگاه های بدوی تا دیوان عالی کشور به سمت به روزشدن پرونده ها حرکت می کند و امیدواریم تا آخر سال جاری هیچ پرونده معوقه ای در مجموعه قضایی نداشته باشیم.
رئیسی اصلاح مجرمین را از دیگر اقدامات تحولی در قوه قضاییه عنوان نمود و با تقدیر از عملکرد سازمان زندان ها برای افزایش میزان اشتغال زندانیان از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد در سال گذشته، این اقدام را در کاهش فساد و ناهنجاری و بازاجتماعی شدن زندانیان مؤثر دانست.
رئیس قوه قضاییه بر همین مبنا تصریح کرد که رسیدن به چشم انداز ۸۰ درصدی اشتغالزایی برای زندانیان تا آخر سال جاری دور از دسترس نیست و تحقق یافتنی است.
رئیسی کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی به علت فعال تر شدن حوزه پیشگیری را از دیگر دستاوردهای دستگاه قضا در دوره تحول عنوان نمود و اظهار داشت: توجه به جلوگیری از جرم همکاری دولت را می طلبد و همه باید خویش را موظف به همکاری با دستگاه قضایی در این حوزه بدانند تا روز به روز نرخ جرم کاهش پیدا کند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه «هیچ بخشی را در کشور نمی شناسیم که مأموریت جلوگیری از وقوع جرم نداشته باشد»، متذکر شد: تمام تصمیمات و اقدامات مراجع تصمیم ساز و تصمیم گیر در حوزه های اقتصادی و اجتماعی باید معطوف به کاهش ناهنجاری های اقتصادی و صدمه های اجتماعی باشد.
رئیسی اظهار داشت: شرط موفقیت در تحول این است که مسؤلان و مدیران عالی در اجرای طرح های تحولی مباشرت کنند و هر جا تحول به وجود آمد، در گرو نقش آفرینی همه عناصر از مدیران عالی تا سایر ارکان و اجزای آن مجموعه بوده است.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه همه لوازم اجرای عدالت در اختیار دستگاه قضایی نیست و سایر اجزای حاکمیت هم در آن نقش دارند، خاطرنشان کرد: قوه قضاییه نماد اجرای عدالت است و نتیجه طرح های تحولی در این دستگاه باید باعث اجرای عدالت در جامعه و احساس اجرای عدالت از جانب مردم شود.
رئیسی همینطور ضمن اشاره به دریافت گزارشاتی در خصوص استنکاف بعضی از افراد در پرداخت حق زوجه به باعث رأی دادگاه، اظهار داشت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در برابر همسرانشان استنکاف می کنند، برخورد کند.
رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: اگر کسی تمکن مالی پرداخت مهریه را ندارد، بر مبنای چارچوب قانونی تقسیط صورت می گیرد، اما اگر کسی تمکن دارد و پرداخت نمی کند، باید با آن برخورد شود؛ چون که مهریه حق زوجه است و ما موظفیم کسانی که همسرانشان با قلدری حق آنها را نمی دهند و به عدلیه پناه آورده‎اند، در گرفتن حقشان یاری نماییم و نگذاریم حق او ضایع شود.
منبع:

1400/02/20
23:35:43
0.0 / 5
350
تگهای خبر: خانواده , دستگاه , دولت , رفتار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان