نامه نگاری جهت اولویت واكسیناسیون درگرمخانه ها

نامه نگاری جهت اولویت واكسیناسیون درگرمخانه ها

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در ادامه درباب واکسیناسیون برای مددکاران گرمخانه ها و اینکه نامه نگاری ها در این خصوص به کجا رسیده است؟ اظهار داشت: درباب بحث واکسن از زمانی که هنوز بحث کووید ۱۹ مطرح نشده بود برای واکسن آنفلوآنزا با وزارت بهداشت و.. مکاتبات انجام دادیم و اظهار کردیم که وضعیت خاصی داریم. احساس می نماییم که هنوز سختی کار مددکاران به خوبی مشخص نشده است.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سید مالک حسینی در ویدیو کنفرانس خبری که ظهر امروز انجام شد درباب اجرای طرح زمستان گرم در حوزه های جذب و خدماتی که در گرمخانه ها ارائه شده اظهار نمود: درباب شناسایی و جذب لطمه دیدگان برمبنای آمار در سال ۹۹، ۸۹ هزار و ۶۸ نفر را از سطح شهر جذب کردیم. برخی از این افراد به گرمخانه ها و تعدادی به سامان سراها منتقل شدند.
وی اظهار داشت: البته در بین این ۸۹ هزار نفر اساسا تکرار زیاد است و ممکنست برخی چند دفعه جذب شده باشند.
وی افزود: از تعداد کل حدودا هزار و ۹۰۰ نفر خانم و سایر افراد آقا بودند. به نسبت سال قبل در جذب مردان ۳۴ درصد افزایش و در بانوان ۲۵ درصد کاهش داشتیم. در مجموع حدود ۳۲ درصد افزایش جذب افراد بی خانمان را داشتیم. تراکم جذب در زمستان بیشتر بود و حدودا از آبان ماه بیش از ۴۰ هزار نفر را جذب کرده ایم.
حسینی در ادامه درباب واکسیناسیون در مددکاران و اینکه نامه نگاری ها در این خصوص به کجا رسیده است؟ اظهار داشت: درباب بحث واکسن از زمانی که هنوز بحث کووید ۱۹ نشده بود درباب واکسن آنفلوانزا با وزارت بهداشت و.. مکاتبات انجام دادیم و اظهار کردیم که وضعیت خاصی داریم. احساس می نماییم که هنوز سختی کار مددکاران به خوبی مشخص نشده است.
وی اظهار داشت: زمانی که توزیع واکسن مطرح می شود متاسفانه مددکاران در اولویت قرار نمی گیرند. رایزنی های بسیاری در این خصوص داشتیم، قول هایی با نگاه مثبت نیز دریافت کردیم. به نظر من پس از کادر درمان مددکاران در اولویت هستند.
سید مالک حسینی اضافه کرد: به نظر بنده به حوزه مددکاران کم لطفی شده است. تا انتهای سال ۹۹، بیش از ۹۳ نفر از همکاران ما درگیر کرونا شدند و به نسبت تعداد افراد آمار بالایی بود. در این موج جدید بیش از ۳۰ فرد کرونائی مثبت داشتیم. از این تعداد برخی در گرمخانه ها و بعضی در سازمان خدمت رسانی می کنند.
وی اظهار داشت: تا به این لحظه ما هیچ پیغامی درباب نوبت واکسیناسیون مددکاران دریافت نکردیم.
حسینی درباب کرونا در گرمخانه ها اظهار داشت: تا اختتام ۹۹ موردی که بدحال گزارش شود نداشتیم، یک مورد در یکی از گرمخانه ها که البته زیرمجموعه ما به آن معنا نبود مشاهده شد و متاسفانه در چندروز گذشته دو مورد مثبت داشتیم، البته حدودا آن جا را قرنطینه کردیم. ما ایراد اساسی درباب قرنطینه داریم چونکه تعدادی از این افراد مصرف کننده مواد مخدر هستند.
وی ادامه داد: البته حال این دو نفر خوب است و مشکلی ندارند. در یکی از این سامان سراها نیز همین مشکل را داشتیم که شش مددکار و چهار مددجو مبتلا به کرونا شدند. البته اکنون از حالت بحرانی خارج شده است.
وی در پاسخ به یک سوال درباب آمار جمع آوری معتادان متجاهر نیز اظهار داشت: در مورد معتادان متجاهر هیچ ماموریتی نداریم. همکاری برای تامین وسیله نقلیه داشتیم که البته گشت های ما نبودند. به این مساله ورود نکردیم و نخواهیم کرد.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران درباب افزایش کارتن خواب ها به لحاظ دیدگاه اجتماعی اظهار داشت: بنظر می رسد که افزایش تعداد به شدت سال قبل نیست. بتازگی هم اخباری دیدیم که این عزیزان از سطح بزرگراه ها جمع آوری و جذب شدند که البته مراکز ماده ۱۶ هم فعال می باشند. بعد از شیوع ویروس کرونا حدودا تا اردیبهشت ماه و خرداد ماه به خاطر اجرای پروتکل ها تعطیل بودند. در آن دوره تنها مراکزی که تعطیل نشد گرمخانه ها و سامانسرا های شهرداری بود. در آن دوره حجم افرادی که اصطلاحا ماده ۱۶ اطلاق می شدند مواردی بودند که به ما مراجعه می کردند. الان این مراکز به نسبت کمتر شدند.
وی درباب خصوص همراه سرا ها و اینکه آنها غیر فعال شدند یا خیر ؟ اظهار داشت: آنها غیر فعال نشدند حتی در حال افزایش ظرفیت ها هستیم. خوشبختانه برای بودجه سال آتی نیز، ردیف بودجه پیش بینی شده و شورای شهر هم همکاری خوبی کرد. تا قبل از این همراه سراها ردیف بودجه نداشت ولی حالا حدودا ۶ میلیارد تومان برای آن دیده شده است که آنرا تقویت می کند.
وی ادامه داد: هیچ گزارشی درباب تعطیلی همراه سراها نداشتیم و همکاری خوبی با یک موسسه برای افزایش پذیرش ها داشتیم.
حسینی درباب اینکه آیا مقرر است گرمخانه ها به بخش خصوصی واگذار شود یا خیر؟ اظهار داشت: ما با مسئولیت اجتماعی نمی توانیم گرمخانه ها را اداره نماییم. الان هزینه هایی که داریم شامل غذا، پوشاک، مباحث بهداشتی و مراقبتی و هزینه نیروی انسانی استو اینها مواردی نیست که بتوان با مسئولیت اجتماعی آنرا اداره کرد. تکلیفی که برای نگهداشتن اجتماعی شهر هست را نمی توان به بخش غیر دولتی واگذار کرد. البته اجرا را شاید بشود اما اینکه صفر تا صد آنرا واگذار کرد نه عملی و نه منطقی است. اما از ظرفیت آن استفاده خواهیم کرد. هم اکنون درباب هر مددجو ۳۲ هزار تومان می دهیم و قسمتی از این از جانب مسئولیت اجتماعی تامین و کمک می شود.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران درباره رایزنی با بخش خصوصی برای تامین واکسن اظهار داشت: درباب واکسن اگر قرار باشد کاری صورت گیرد متولی آن شهر سالم می باشد. با دوستان بخش خصوصی مذاکره داشتیم که در زمینه مسئولیت اجتماعی آنرا تامین نماییم اما آنچه که می بینید این است که بخش خصوصی هنوز نتوانسته چیزی وارد کند و اگر وارد شود باید در این خصوص مذاکره نماییم. امیدوارم طی آخرین رایزنی هایی که داشتیم همکاران من در اولویت قرار گیرند.
وی ادامه داد: درباب واکسیناسیون مددجو ها نیز درخواست دادیم که بستگی به تصمیم گیری ها دارد.

وی درباب گرمخانه های سیار اظهار داشت: کاهش دما می تواند سبب نارسایی های جسمی و.. شود. بطور کلی حدودا نزدیک به ۶ هزار نفر در هر شب، را خدمات دادیم که آمار چشمگیری است. امسال وارد دومین سالی می شویم که مرگ ناشی از سرما یا عواقب ناشی از سرما نداشتیم و این اتفاق ارزشمندی است.
وی ادامه داد: هیچ شخصی اگر در تهران بی سرپناه بماند و خودش داوطلب باشد امکان ندارد که بدون مکان بماند و خدمات دریافت نکنیم.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران درباره راه اندازی سامانه ای برای ساماندهی کارگران فصلی و تعداد آنها اظهار نمود: برمبنای آخرین آمار هایی که ما داریم. تا قبل از این ۱۲ هزار نفر آمار با شناسه شخصی داشتیم، هر ساله بحث بر این بود که مکان هایی برای ساماندهی این عزیزان در نظر گرفته شود، اما این چاره کار نبود.
وی ادامه داد: از فروردین امسال این طرح اجرا شد و با یک پلت فرم که خدمات در منزل می دهند هماهنگ کردیم و فعلا نخستین مرکز در منطقه ۱۱ به راه افتاده است. روال کار اینطور است که افرادی که در بانک اطلاعاتی ما هستند با آنها تماس گرفته می شود که آنها در این خصوص تخصص دارند یا مدرک دارند که خود به خود جذب می شوند، آن هایی که نه تخصص و نه مدرک دارند هماهنگی آن انجام می شود که مدرک بگیرند. با این کار در افق چند سال آینده نباید کارگر فصلی داشته باشیم چونکه به محض اینکه موردی باشد با تلفن وی تماس گرفته می شود.

وی ادامه داد: فاز اول ما بر ۳ هزار نفر بوده است. البته این مقدار هم نیاز به فرهنگ سازی دارد که اهتمام داریم آنها را در این خصوص مدیریت نماییم. در این ایام حدودا ۱۱۹ نفر از کارگران فصلی که از کار افتاده شدند را بسته حمایتی دادیم.
سید مالک حسینی درباب پذیرش مددجویان در گرمخانه ها در وضعیت کرونا اظهار داشت: همچنان در عمده مراکز خود که امکانش هست روزی سه بار ضدعفونی سطوح را داریم و ماده های شوینده و.. توزیع می شود. همچنان جلسات آموزشی بصورت گروهی انجام می شود. همه آن چیزی که باید برای مراقبت از یک فرد باشد فراهم گشته است. قبل از این نیز گفته شده که دو یا سه زیرساخت از گرمخانه ها چالش جدی تری دارند که با شهرداران مناطق آن مکاتبه کردیم تا درباب فضای جایگزین اقدام نمایند. اتاق های قرنطینه هم همچنان فعال است.

وی در باره پویش ۱+۱ اظهار داشت: فلسفه این پویش که از یلدای سال ۹۹ شروع شده این است که خانواده تهرانی حامی یک نیازمند باشد. سال قبل با کارکنان شهرداری تهران این را شروع کردیم. همکاران عزیز من در شهرداری تهران بیش از ۴۰۰۰ نفر بطور داوطلبانه مبالغ را کمک کردند که بیش از ۱۲۹ میلیون تومان از این طریق جمع آوری شد. یک کار دیگر آن بود که با پلت فرم هفت هشتاد و خیریه همت انجام شد که بیش از ۱۶۴ میلیون تومان از آن محل جمع آوری شد.
وی درباب اقدامی که با فروشگاه شهروند انجام شد اظهار داشت: اقدام دیگری نیز با همکاری شهروند انجام شد که بصورت بارکد صورت گرفت. شهروندان می توانستند بارکدهای اهدای کمک را از فروشگاه های شهروند خریداری کنند.
وی ادامه داد: کمک هایی که انجام می شود از دو قالب سامانه سمات و خود سازمان از منابعی که در اختیار داشته انجام می شود. مجموعا هزار و ۲۰۰ سبد کالا را خود سازمان توزیع کرده است و یکسری نیز واسطه توزیع بودند. مجموعا سعی کردیم که آلام افراد نیازمند را کاهش دهیم.
وی اظهار داشت: از نیمه ماه مبارک رمضان به دنبال این هستیم که اقدام دیگری را هم انجام دهیم که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
ایشان سپس در پاسخ به گسترش یافتن پاتوق های فردی در تهران و اینکه آیا برنامه ای برای شناسایی و ساماندهی آنها وجود دارد، اظهار داشت: ماده ۱۶ موفق نبوده است و شاهد مثال من مصاحبه مقامات ستاد مبارزه با مواد مخدر است که ۸۰ تا ۹۰ درصد به چرخه اعتیاد برمی گردند. اگر همین هزینه در راه درست خود با رویکرد کاهش لطمه قرار گیرد به نظر بنده اتفاقات بهتری رخ می دهد. تا به امروز چندین و چند سال است ماده ۱۶ را تجربه می نماییم. باید اجازه داد روش های دیگر تجربه شود تا ببینیم چه خروجی دریافت می نماییم.

وی افزود: زمانی که یک معتاد ماده ۱۶ دستگیر می شود همان امرار معاشی که داشتند مختل می شود. اینکه بدانیم یک روشی که جواب نمی دهد را تکرار نماییم این پدیده ها بیشتر می شود، یا باید قانون اصلاح گردد و یا مشخص شود مجری اصلی ساماندهی مبارزه با مواد مخدر کدام دستگاه است.

حسینی درباب اقدامی که امکان دارد برای معتادان خانمی که فرزند دارند و شب ها به همراه آنها هستند صورت گیرد، اظهار نمود: متاسفانه کودکان شاهد اتفاقات تلخی هستند. تا زمانی که قانون به این خانم اجازه می دهد فرزند خودرا به همراه داشته باشد بهزیستی هم نمی تواند مداخله کند. به غیر از اینکه قانون اعلام نماید که این افراد نمی توانند فرزندان خودرا به همراه داشته باشند.
به گفته ی ایشان، تا قاضی حکم ندهد که مادری صلاحیت نگهداری از فرزند ندارد نمی توان اقدامی انجام داد. ما آمادگی داریم که با همکاری بهزیستی چه بوسیله گشت های فوریت اجتماعی و چه بوسیله دیگر آنها را به اتاق های مادر و کودک منتقل نماییم. متاسفانه این در حوزه وظایف و اختیارات ما نیست، اما با این وجود این آمادگی را داریم تا از عزیزان قوه قضاییه هم درخواست نماییم.
وی درباب فنس کشی در محدوده گرمخانه اظهار داشت: موضوع فنس کشی به هیچ وجه مورد تایید ما نیست. بسیاری مکان ها درخواست مردمی داریم، اما باید بپذیریم که با پدیده ای بعنوان فرد داری اعتیاد مواجه هستیم. در حقیقت فرد با فنس محدود نمی گردد. تا جایی که بتوانیم پای این مساله هستیم که این اتفاق نیفتد، دلیل آن هم این است که با پس زدن آن به سمت حاشیه موضوع ابعاد خطرناک تری پیدا می کنند.
مدیر عامل سازمان رفاه شهرداری تهران درباره کل تعداد واکسن های مورد نیاز برای واکسیناسیون کووید۱۹ اظهار داشت: مجموع نیروهای سازمان بیش از ۶۰۰ نفر است. یعنی اگر بخواهیم کل سازمان خدمات اجتماعی را واکسینه نماییم به ۱۲۰۰ دُز نیاز داریم. افرادی که خیلی مستقیم درگیر هستند حدود ۴۰۹ نفر هستند اما حدودا ۸۰ درصد همکاران ما درگیر کرونا شدند. بواسطه رفت و آمد به گرمخانه ها زمینه انتقال ناخودآگاه وجود دارد. پس مجموعا بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دُز واکسن اگر دریافت نماییم سازمانی که شهر را خدمت می دهد ایمن می شود.
وی درباب واکسیناسیون آنفلوآنزا در سال ۹۹ نیز اظهار داشت: با وجود انجام تمام پیگیری ها به نتیجه ای نرسیدیم. البته یکی از علوم پزشکی ها در خاور شهر تعدادی را برای یکی از مراکز فرستاد که توانستیم ۷۰ دُز بعد از پیک دریافت نماییم.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های شهرداری درباب آمار بودجه امسال اظهار نمود: بودجه سال قبل سازمان مجموعا برمبنای بودجه ای که مصوب شد ۱۳۰ میلیارد شامل هزینه ای و سرمایه ای بود. خوشبختانه امسال افزایش چشمگیری داشتیم و ۱۹۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که افزایش حدود ۴۰ درصدی داشته است. البته نیاز ما بیشتر از این بود اما باید تشکر ویژه داشته باشم از شورای شهر و از دفتر شهردار که نگاه ویژه ای به سازمان داشتند. این بودجه که در دوره مدیریت شهری به حدود ۱۰۰ میلیارد رسیده است سال ۹۸ که افتخار داشتم در خدمت همکاران باشیم حدود ۷۴ یا ۷۵ میلیارد تومان بود. در بودجه سال ۹۹ کد پروژه هایی داشتیم که توانستیم در سال ۱۴۰۰ آنها را توسعه دهیم. این کمکی بود که عزیزان در اداره شهرداری همکاری خوبی با ما داشتند.
ایشان سپس درباب اینکه آیا آمار یا برخوردی با پدران معتاد که با فرزند به گرمخانه ها مراجعه می کنند دارید؟ اظهار داشت: مراجعه پدر و فرزند بصورت محدود داریم. نخستین بار زمستان پارینه مراجعه ای داشتیم که آقایی با دختر خانم و پسری رویت شد.
وی ادامه داد: فرد دارای اعتیاد بود و شب داخل ماشین می خوابید. این انگیزه شد که نخستین اتاق پدر و کودک را تجهیز نماییم. شاید به تعداد انگشتان یک دست مراجعه پدر و کودک نداشتیم.
وی درباب اینکه آیا خاموشی ها در سطح شهر دردسر ساز بوده است یا خیر؟ اظهار داشت: وقتی یک پارکینگ که درخت دارد و فضای سبز دارد تاریک و خاموش می شود تبدیل به فضای بی دفاع می شود. به تعداد پارک های خاموش پایتخت با فضای بی دفاع مواجه هستیم. برای همین زمان که خاموشی ها انجام می شد همکاران بنده این پارک ها را که وضعیت خاصی بودند را بررسی می کردند و باید تمام درختان و شمشادها را بررسی می کردند.
وی اظهار داشت: ما یک مسئله ای که داریم و اتفاقی که می افتاد این است که فرد مصرف کننده زمانی که از پاتوق مصرف خود باز میگردد اگر گرفتار سرمای شدید بشود و دوزی که مصرف کرده تمام بشود طبیعتاً بین راه در یک گوشه ای می افتد. این ها کار همکاران را سخت می کند که البته باتوجه به تجربه مسیر را بررسی می کنند اما بعنوان مثال خاموشی پارک ها و سطح شهر معضل کار همکاران بنده را بسیار زیاد کرده است.1400/02/07
11:15:39
0.0 / 5
353
تگهای خبر: آموزشی , پزشك , خانواده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان