فاجعه پنداری و استرس بیماران كرونایی بعد از بهبودی

فاجعه پنداری و استرس بیماران كرونایی بعد از بهبودی

به گزارش خاتون یار یک روانشناس با اشاره به اینکه آثار روانشناختی مبتلا شدن به کووید ۱۹ طولانی مدت است، اظهار داشت: مطالعه بر روی ۹۷ نفر از بهبودیافتگان کووید ۱۹ در کشور نشان داد افرادی که این بیماری را شدیدتر تجربه کرده بودند، تا چند ماه بعد از بهبودی هم نشخوار ذهنی، احساس درماندگی و فاجعه پنداری ناشی از کووید ۱۹ را تجربه می کردند.


دکتر پیمان دوستی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: نگرانی های ابتدایی دوران پاندمی کرونا لزوما معطوف به سرویسهای مراقبت های بیمارستانی برای کنار آمدن با موجی از بیماران با علایم جسمانی بود و این امر کاملا طبیعی است، چون که بر حسب لزوم، با شروع پاندمی رسیدگی به بیماران بد حال نخستین اولویت است.

این روانشناس اضافه کرد: با این وجود مطالعات انجام شده بر روی بیماران و بهبودیافتگان بیماری کووید ۱۹ حاکی از آن بود که این افراد ابعاد روانشناختی ای مانند ترس، انکار، انگ، نگرانی درباره سلامت اعضای خانواده، نشخوار فکری و تغییر در خواب و رفتار را نشان می دهند.
دوستی افزود: سایر مطالعات انجام شده نشان داده است بهبودیافتگان این بیماری عواملی چون استرس، استرس بعد از سانحه، اضطراب، افسردگی و بی خوابی را تجربه می کنند. همینطور دیگر مطالعات انجام شده بر روی مبتلایان این بیماری هم نشان دهنده درک انزوای اجتماعی حاصل از مبتلا شدن به کووید ۱۹ و ترس از صدمه پذیر بودن است.

وی ضمن اشاره به انجام مطالعاتی بر روی بهبودیافتگان کووید ۱۹ در ایران، اظهار داشت: مطالعه من و همکارانم بر روی ۹۷ نفر از بهبودیافتگان این بیماری بود که به سه گروه آنها را تقسیم کردیم. گروه اول شامل افرادی بود که به شکل خفیف بیماری را تجربه کرده بودند، گروه دوم شامل افرادی بود که علایم تنفسی را تجربه کرده بودند اما شدت بیماری به حدی نبود که احتیاج به بستری و مراقبت های بیمارستانی پیدا کنند و گروه سوم شامل افرادی بود که مشکلات شدید تنفسی را تجربه می کردند و در بیمارستان بستری شده بودند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: یافته های ما نشان داد افرادی که این بیماری را شدیدتر تجربه کرده بودند تا چند ماه بعد از بهبودی هم نشخوار ذهنی، احساس درماندگی و فاجعه پنداری ناشی از بیماری را هم تجربه می کردند.
دوستی اضافه کرد: از طرفی بهبودیافتگان هر سه گروه صرف نظر از اینکه تا چه میزان بیماری را شدید تجربه کرده بودند، حتی چند ماه بعد از بهبودی هم استرس ادراک شده بالایی را تجربه می کردند و این استرس ادراک شده، بالاتر از میزان تعیین شده ابزار سنجش ما برای نقطه برش جمعیت عمومی بود.

منبع:

1400/01/31
19:49:22
0.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان