نسخه الكترونیك، اجبار قانونی می باشد

نسخه الكترونیك، اجبار قانونی می باشد

به گزارش خاتون یار عضو هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه نسخه الکترونیک یک اجبار قانونی می باشد و همه ما موظف هستیم به این اجبار پایبند باشیم اظهار داشت: حالا برنامه حذف دفترچه های بیمه و نسخه الکترونیک به خوبی جلو می رود. سازمان های بیمه گر پایه دیگر هم همراهی خویش را شروع کرده اند و سازمان بیمه سلامت هم به تازگی اعلام نمود از ماه آینده و طی سه ماه دفترچه هایش را حذف خواهد نمود.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی همتی در نشست نگاهی به راهبردها و دستاوردهای سازمان تأمین اجتماعی در حوزه سلامت و نسخه الکترونیک که با همکاری موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی و مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد مروری بر پیشینه و اقدامات انجام شده در زمینه نسخه الکترونیک پرداخت و اظهار داشت: حرکت قطاری که به آرامی شروع شده بود با سرعت بیشتری پیش رفته و در حال نزدیک شدن به ایستگاه های پایانی است.
وی ادامه داد: نسخه الکترونیک یک اجبار قانونی می باشد و همه ما موظف هستیم به این اجبار پایبند باشیم. حداقل در دو بند از برنامه ششم توسعه، این امر به سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت تکلیف شده است. در برنامه بودجه سال ۹۸ هم به صورت مشخص به این مورد پرداخته شده و در تبصره سال ۹۹ هم مجدد تاکید قرار گرفت که باید در جهت دولت الکترونیک به تدریج به سمت پرونده الکترونیک سلامت برویم که مقدمه آن نسخه الکترونیک است.
عضو هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی در نسخه الکترونیک پیشرو بوده و مقدمات اجرای طرح را از هشت سال قبل آغاز و بتدریج زیرساخت ها را تقویت و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری را آماده کرده بود اظهار داشت: از زمستان سال ۹۵ تمام بیمارستان های ملکی سازمان نسخه الکترونیک تولید می کردند و عملا دفترچه را از بیمارستان های تأمین اجتماعی حذف کرده بودیم که البته بنا به علل و موانعی که وجود داشت عنوانش را «حذف دفترچه در بیمارستان های ملکی» گذاشتیم و به آن «نسخه الکترونیک» نگفتیم.
همتی افزود: در ۷۰ بیمارستان بیشتر از ۹۹ درصد نسخ الکترونیکی تولید می شد. به تدریج هم دانش فنی را توسعه دادیم و هم آمادگی خویش را برای توسعه در مراکز طرف قرارداد اعلام کردیم. در مراکز ملکی کار ساده تر بود چونکه عوامل لازم در اختیار سازمان بود. آن زمان ۶۵۰۰ پزشک با سازمان همکاری می کردند که همه پای کار آمدند و طرح به سرعت گسترش یافت. در همان سال ۹۵ پایلوت نسخه الکترونیک در مراکز طرف قرارداد را هم در استان یزد آغاز کردیم. مرحوم نوربخش این کار را انجام داد.
وی ضمن اشاره به اینکه عمده مراکز طرف قرارداد ما بیمارستانهای دولتی هستند که شمار آنها در سال ۹۵ به بیشتر از ۸۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی می رسید اظهار داشت: اما خب کار را نتوانستیم با آنها جلو ببریم و با مراکز خصوصی و داروخانه ها آغاز کردیم. موانع کار کم نبوده است و از برخی که خواسته بودیم با ما همراهی کنند و از تولیت نظام سلامت هم بودند خودشان مانع می شدند. در نهایت رئیس جمهور ورود کرد، جلساتی تشکیل و هیئت دولت تکلیف کرد که نسخه الکترونیک اجرایی شود. اجبار قانونی هم وجود داشت و نهایت این کار از سال قبل آغاز شد.
عضو هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات ریاست جمهوری پای کار آمد و کار را به شکل جدی تری پیگیری کرد. خوشبختانه سرعت کار هم بسیار بیشتر شده و الان به خوبی جلو می رود. در وزارت بهداشت هم همکاران به خوبی پای کار آمده اند و سازمانهای بیمه گر پایه دیگر هم همراهی خویش را شروع کرده اند. سازمان بیمه سلامت به تازگی اعلام نمود از ماه آینده و طی سه ماه دفترچه هایش را حذف خواهد نمود. ما هم که از اسفند دیگر کلا دفترچه بیمه صادر نمی نماییم و میتوان اظهار داشت که دفترچه بیمه به تاریخ پیوست.
همتی ضمن اشاره به همراهی خوب پزشکان در این طرح اظهار داشت: باآنکه موانعی داشتیم، اما مزایای نسخه الکترونیک به قدری روشن است که نیازی نیست درباره آن سخن بگوییم؛ فقط یک مزیت این است که خط خوردگی ها و اشتباه ها در نوشتن نسخ دیگر وجود ندارد و تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیران سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت توسط اطلاعات حاصله به شکل دقیقتری صورت می گیرد. دیگر در فضای مبهم و مه آلود حرکت نمی نماییم و اطلاعات ما مغشوش و غیرمطمئن نیست.
وی ادامه داد: از جانب برخی شنیده شد که تأمین اجتماعی برای کاهش هزینه ها دیگر دفترچه تولید نمی نماید. حقیقت این است که هزینه صدور دفترچه یک درصد بارمالی سازمان هم نیست. باآنکه همین اقدام هم برای کشور مفید می باشد و سبب می شود درختان کمتری قطع شوند اما مزایایی بیشتری دارد و ما در سازمان به این مورد فکر نکردیم که منافعی از صرفه جویی چاپ دفترچه به دست بیارویم بلکه منافع بزرگتری را برای مردم و کشور قائلیم. صرفه جویی سازمانها در جایی است که باید در خرید راهبردی و عرضه خدمات درمانی مداخله کرده و از تکرار آزمایشات غیرضروری جلوگیری نمایند. این اطلاعات چون در سیستم جمع آوری می شوند لازم نیست بیمار چندمرتبه عکس و سی تی انجام بدهد.
عضو هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی اضافه کر: خوشبختانه پزشکان با این طرح همراه شدند و کمترین دغدغه را درباره پزشکان داشتیم. حالا در همه زمینه ها آماده شنیدن نظرات هستیم. مرتب بازخورد گرفته و اصلاحات را انجام می دهیم.
منبع:

1400/01/31
14:15:55
0.0 / 5
421
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان