دلیل موفقیت برخی كشورها در مهار كووید19

دلیل موفقیت برخی كشورها در مهار كووید19

به گزارش خاتون یار معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: آخرین آمارها نشان داده است که ۸۶ درصد واکسن های تولیدی کووید ۱۹ در دنیا را کمتر از ۱۰ کشور جهان استفاده می نمایند که عموما همین کشورهای سرمایه دار هستند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دکتر سید جعفر حسین، نماینده جدید سازمان جهانی بهداشت در ایران ملاقات و گفتگو کرد.
دکتر علیرضا رئیسی در این دیدار اظهار داشت: کووید ۱۹ به دنیا نشان داد که نظام بهداشت و حوزه سلامت دنیا نباید استاتیک عمل کند بلکه باید در مقابل چنین معضلاتی قدرت دینامیک بالایی داشته باشد تا بتواند مراقب بیماری های نوپدید باشد.
وی ادامه داد: حتی طرح هایی که در ارتباط با سیستم های نظام بهداشت و پاسخ به حوادث در دنیا تدوین شده بود در پاندمی کووید۱۹ خیلی کارآمد نبود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تکیه بر اینکه نقش سازمان جهانی بهداشت در هماهنگی نظام های سلامت دنیا احتیاج به بازتعریف دارد، افزود: نظامات پیشرفته CDC و NHS آمریکا و انگلیس هم در مقابل این پاندمی کم آوردند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: عدالت در سلامت هم در دنیا احتیاج به بازتعریف دارد. چونکه در این حوزه خیلی پایبندی به عدالت دیده نمی گردد. پاندمی کووید ۱۹ همینطور به ما نشان داد در بحث الکترونیکی کردن خدمات سلامت باید قدم های بلندتری در دنیا برداریم.
رئیسی اظهار داشت: کرونا باوجود بدی های زیادی که داشت یکسری نکات ویژه ای هم داشت. یکی از نکات قابل توجه این پاندمی فروریختن اعتماد به نفس کاذبی بود که بر مبنای نظریه های علمی در دنیا بنا شده بود.
وی ضمن اشاره به اینکه ارزیابی مدیریت نظام های سلامت در دنیا نشان می دهد، کووید۱۹ سبب شد که همه از نقطه سرخط شروع و همه با هم یک مسابقه جدید را آغاز کنند، بیان داشت: به این مفهوم که در این پاندمی الزاما وضعیت کشورهای سرمایه دار موفق تر از کشورهای کمتر برخوردار نبود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: آخرین آمارها نشان داده است که ۸۶ درصد واکسن های تولیدی کووید ۱۹ در دنیا را کمتر از ۱۰ کشور جهان استفاده می نمایند که عموما همین کشورهای سرمایه دار هستند.
رئیسی اضافه کرد: از طرفی این پاندمی نشان داد بیشتر افرادی که در کشورهای سرمایه دار قربانی کووید ۱۹ شدند افرادی صدمه پذیر بودند.
وی اظهار نمود: توجه و تمرکز تمام دنیا و سازمان جهانی بهداشت طی سالهای اخیر به بیماری های غیرواگیر بود و کمتر به بیماری های نوپدید توجه نشان دادیم. با این وجود از نگاهی دیگر همچنان مشکل اصلی ما بیماری های NCD است چونکه اغلب مرگ و میرهای ناشی از کووید۱۹ از بین بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر هستند.
وی افزود: کووید ۱۹ همینطور عوارض روحی، روانی، تغذیه ای و دندانپزشکی را به مردم تحمیل کرد. گرچه افرادی که صدمه دیدند از این ویروس زنده ماندند ولی عوارض سوء این پاندمی تا سالهای سال در سلامتی بشر باقی خواهد ماند.
به گزارش وبدا، معاون بهداشت وزارت بهداشت دلیل موفقیت کشورهایی که در مهار کووید۱۹ موفق عمل کردند را توجه به آموزش سلامت دانست و اظهار داشت: این کشورها در بخش آموزش سلامت خیلی قوی و خوب کار کردند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش در دیدار با نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران به تشریح وضعیت کووید۱۹ در ایران پرداخت و بیان نمود: ایران هم اکنون درگیر ویروس کرونای انگلیسی است و هفته ای دو بار جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را به ریاست رئیس جمهور تشکیل می دهد که تابحال ۱۴۰ جلسه با حضور ایشان برگزار شده است.
وی ادامه داد: در کشور ما همه دستگاه ها و ارگان ها بخصوص بسیج، هلال احمر و دیگر سازمانها بعنوان اعضای اصلی در برنامه های مدیریت کووید۱۹ حضور دارند. ایران تابحال سه پیک از این بیماری را پشت سرگذاشته است و الان در پیک چهارم هستیم.
وی افزود: فاصله بین پیک های اول تا سوم حدود ۶ تا ۸ هفته و فاصله بین پیک سوم تا چهارم ۱۸ هفته بود. یکی از علل موفقیت ما در ایجاد فاصله زیاد بین پیک های سوم و چهارم اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها بود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار نمود: در این طرح شهرها را به چهار رنگ قرمز، نارنجی، زرد و آبی تقسیم بندی کردیم و بر مبنای میزان بیماران بستری مثبت، روند افزایشی یا کاهش بیماری و بررسی تخصصی تست ها، رنگ بندی ها را اعلام کردیم.
وی مهم ترین علل ورود کشور به پیک چهارم را خریدهای شب عید، شلوغی بازارها در روزهای عید، عید دیدنیها، دورهمی ها و مسافرت ها بر مبنای سنت های دیرینه دانست و اظهار داشت: علت مهم دیگر در ورود ایران به خیز چهارم کرونا انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی بود.
او همینطور مسائل روحی، روانی و خستگی ناشی از بحران سیل زدگی و بحران کرونا طی دو سال گذشته در کشور را عامل مهم دیگری برای پیدایش خیز چهارم کووید۱۹ نام برد و اضافه کرد: خوشبختانه سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ در ایران توسط ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده که چهار فاز اجرایی دارد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: فاز اول کادر بهداشت و درمان سراسر کشور، فاز دوم افزاد دارای بیماری های خاص و زمینه ای در رنج سنی بین ۱۶ تا ۶۴ و همینطور سالمندان زیر ۸۰ سال و فاز سوم شامل زندانیان و سربازخانه ها و گروه های خاص شغلی که به علت تجمعات ریسک بالایی دارند، خواهند بود.

در فاز چهارم واکسیناسیون هم بقیه افراد جامعه از ۱۸ سال به بالا مد نظر هستند
رئیسی تعداد افراد فاز اول را ۱.۵ میلیون نفر، جمعیت فاز دوم را ۱۲ میلیون نفر، جمعیت فاز سوم را ۲ میلیون و جمعیت فاز چهارم را ۵۰ میلیون نفر اعلام نمود و اظهار داشت: افراد فاز اول تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۰ زیر پوشش واکسیناسیون قرار می گیرند. پس از آن وارد فاز دوم می شویم و باید منتظر بمانیم تا واکسن های بیشتری به دست ما برسد و ۳ تا ۴ ماه دیگر هم به تولید داخل واکسن برسیم.
وی خاطرنشان کرد: پاندمی کرونا نشان داد همه کشورها در یک کشتی نشسته اند و باید با هم به ساحل نجات برسند. کشورهای بیشتر برخوردار با واکسیناسیون جمعیت خودشان به مصونیت نمی رسند چونکه پاندمی همچنان وجود خواهد داشت. بنابراین باید واکسن به صورت عادلانه در دسترس همه کشورها قرار گیرد.
در این دیدار که تعدادی از مدیران معاونت بهداشت هم حضور داشتند دکتر سیدجعفر حسین به بیان نقطه نظرات خود در زمینه این بیماری پرداخت.
وی جانشین دکتر کریستوف هملمن نماینده سابق سازمان جهانی بهداشت شده است.
منبع:

1400/01/27
12:46:49
0.0 / 5
271
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان