جانفشانی های ایران نبود، اروپایی ها در كوچه هایشان باید دنبال مواد مخدر می گشتند

جانفشانی های ایران نبود، اروپایی ها در كوچه هایشان باید دنبال مواد مخدر می گشتند

به گزارش خاتون یار دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن تشریح رئوس اقدامات و فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مسأله جهانی مواد مخدر طی سال ۲۰۲۰ میلادی اظهار داشت:  در سال گذشته، دستگاههای مقابله ای عضو ستاد مبارزه با موادمخدر ایران موفق شدند تا از راه تقویت مستمر سازوکارهای نظارت، کنترل و ارتقاء مبادله اطلاعاتِ عملیاتی، میان سازمان های مسئول، حدود ۱۱۵۰ تن از انواع مواد مخدر را کشف کنند.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سردار مؤمنی در شصت و چهارمین نشست سالیانه کمیسیون موادمخدر سازمان ملل متحد بیان نمود: مبحث مبارزه با موادمخدر از نتایج ناشی از بیماری کووید – ۱۹ مستثنی نبوده و علی القاعده کلیه برنامه ها و فعالیتهای جاری در این حوزه هم متأثر از شرایط حاضر بوده که خود یک تجربه جدید به حساب می آید.
ایشان در ادامه اهم اقدامات و فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه درمان معتادین و کاهش صدمه های مربوطه از اعتیاد، در شرایط ناشی از شیوع جهانی بیماری کووید – ۱۹ را عرضه آموزش های مستمر و تدوین، ابلاغ و نظارت بر حسن اجرای «دستورالعمل های در ارتباط با مراقبت و کنترل عفونت ناشی از ویروس کووید – ۱۹» در مراکز اقامتی، نیمه اقامتی، و مراکز اجتماع درمان مدار (TC)، افزایش ظرفیت های در ارتباط با نگهداری معتادان بی سرپناه و هم راه اندازی مراکز معاینه و نگهداری معتادان بی سرپناه مبتلا به کووید – ۱۹، همکاری با دفتر UNODC در تهران به منظور راه اندازی و تقویت دو مرکز کاهش صدمه و نگهداری زنان و دختران دارای اعتیاد عنوان نمود.
به قول مومنی در سال گذشته، در جریان شیوع بیماری فوق، جمهوری اسلامی ایران، با همکاری دفتر UNODC در تهران، در بیشتر از ۲۰ رویداد منطقه ای و بین المللی به صورت مجازی مشارکت و حضور داشته است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه رئوس اقدامات و فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مسأله جهانی مواد مخدر، که به بیان مقام معظم رهبری یک جهاد بزرگ به حساب می آید، را طی سال ۲۰۲۰ میلادی بیان کرد و اضافه کرد: در سال گذشته، دستگاههای مقابله ای عضو ستاد مبارزه با موادمخدر ایران موفق شدند تا از راه تقویت مستمر سازوکارهای نظارت، کنترل و ارتقای مبادله اطلاعاتِ عملیاتی، میان سازمان های مسئول، حدود ۱۱۵۰ تن از انواع مواد مخدر را کشف کنند.
وی افزود: این حجم از کشفیات، رکورد جدید و بی سابقه ای در مبارزه با مواد مخدر محسوب شده و نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۴۱ درصد رشد نشان داده است. این عبارت است از ۹۰ درصد تریاک، ۲۶ درصد هروئین، و ۴۸ درصد مرفین از مجموع کشفیات به عمل آمده در سطح جهان. این توفیقات، با شهادت ۱۰ نفر از بهترین فرزندان و نیروهای انتظامی و مقابله ای کشور در جبهه جهانی مبارزه با ترانزیت مواد مخدر، باوجود شرایط سخت و محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا، حاصل شده است.
مومنی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در جهت پیشبرد نگاهی متوازن و فراگیر در عرصه مواد مخدر، ضمن مقابله با انحراف مواد به شبکه ها و بازارهای غیرقانونی، برنامه های گسترده ای را در حوزه های کاهش تقاضا، پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، بازتوانی و حرفه آموزی معتادان به مورد اجرا گذاشته است، اظهار داشت: در این راستا، "رویکرد اجتماع محور" بنا به دستور دکتر روحانی- ریاست جمهوری اسلامی ایران، با هدف جلب مشارکت کلیه آحاد جامعه، در صدر برنامه های مبارزه با مواد مخدر قرار دارد. در این رابطه، شعار "یاریگران زندگی – مشارکت اجتماعی – جلوگیری از اعتیاد" بعنوان شعار سالجاری انتخاب شده که بر اساس آن، ستاد و دستگاههای ذیربط کشوری برنامه ها و فعالیتهای خویش را تنظیم و اجرا می کنند.
وی تصریح کرد: این اقدامات و فعالیت ها، همه ناشی از اعتقاد راسخ جمهوری اسلامی ایران به لزوم همکاریهای منطقه ای و بین المللی در عرصه مبارزه با مواد مخدر و در جهت اجرای راهبرد متوازن، در این حوزه است. اگر اقدامات ایثارگرانه و جانفشانی های نیروهای انتظامی و دستگاههای مقابله جمهوری اسلامی ایران نبود؛ کشورهای غربی و اروپایی باید این مواد مخدر را به صورت گرم به گرم در خیابان های شهرها و پایتخت های خود دنبال می کردند. این در شرایطی است که جمهوری اسلامی ایران از کم ترین مساعدت و همکاری ممکن در این راه برخوردار بوده و حتی در تأمین تجهیزات و تأمین نیروهای خود برای این مبارزه جهانی با ظالمانه ترین تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه آمریکا دست به گریبان بوده است.
او در آخر، ضمن تاکید مجدد بر پایبندی و اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر، همکاری و تبادل تجربیات با سایر کشورها، و هم ادای احترام به خون پاک شهیدان کشور که در این راه جان پاک خویش را فدا کرده اند، پیشنهاد کرد تا سازمان های بین المللی و هم کشورهای دیگر، در جهت عمل به اصل مسئولیت مشترک و تعهدات خود در برابر کنوانسیون های بین المللی، از مانع تراشی های معمول بر سر راه انتقال و عرضه مساعدت های فنی و تجهیزاتی موردنیاز اجتناب کرده و ایران و سایر کشورهای خط مقدم مبارزه با مواد مخدر را یاری کنند.
مومنی اظهار داشت: حل معضلات و مسائل بین المللی مستلزم مفاهمه و همکاری بوده و هیچ کشوری به تنهایی قادر به رفع چالش ها و معضلات نیست. اقدامات مستلزم فهم مشترک و انجام اقدامات اساسی از جانب تمام اعضای جامعه بین المللی است.
منبع:

1400/01/24
14:19:12
0.0 / 5
482
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان