وزیر فرهنگ:

اعتیاد از كرونا كم خطرتر نیست

اعتیاد از كرونا كم خطرتر نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: در حوزه فرهنگی و پیشگیری تلاش شد این باور ملی ایجاد شود که اعتیاد کم خطرتر از کرونا نیست و رویکرد پیشگیری بیشتر از گذشته مورد اهتمام قرار گیرد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی امروز (۱۷ فروردین) در اختتامیه مجازی جشنواره یاریگران زندگی اظهار داشت: برای مبارزه با مواد مخدر، دو مساله حائز اهمیت است؛ مساله اول تبدیل کردن مبارزه با مواد مخدر از یک مساله سازمانی و نهادی به یک مسئله ملی است به این معنا که تک تک افراد جامعه احساس مسئولیت فردی و اجتماعی نسبت به این امر داشته باشند و همه سازمان ها و نهادهای اجتماعی هم بخشی از مسئولیت اجتماعی خویش را معطوف به این حوزه کنند.
وی در ادامه مساله دوم را تعریف رویکردها و اولویت بندی رویکردها خواند و افزود: سه رویکرد امنیتی - انتظامی، پزشکی - درمانی و پیشگیری - بهداشتی در حوزه مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم هستند اما تبیین نقطه استقرار و اولویت گذاری به خصوص جبران تاخیر بسیار مهم تر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: با عنایت به این سه رویکرد، برای این که بحث مبارزه مواد مخدر به مساله فراگیر مسئولیت اجتماعی، فردی و سازمانی تبدیل گردد باید دامنه بحث مواد مخدر را از قالب های متعدد بررسی نماییم تا احساس مسئولیت اجتماعی در افراد ایجاد شود.
صالحی با بیان اینکه مواد مخدر مساله ای چندوجهی است، اضافه کرد: این چندوجهی بودن عمق و گستره مساله را بیشتر می کند و از لحاظ گستره جمعیتی به غیر از بیشتر از دو میلیون معتاد، حداقل هشت تا ۱۰ میلیون نفر از افراد جامعه را با بحث مواد مخدر درگیر می کند و از لحاظ فردی هم عوارض جسمانی و شیوع بیماری بسیاری دارد تا آن جا که مرگ و میرهای ناشی از مواد مخدر چشم گیر است.
وزیر ارشاد اظهار داشت: اعتیاد در گسترش بیماری های روانی و روحی تاثیرات وسیعی دارد و ضعف اراده و اعتماد به نفس را به دنبال دارد، وقتی مواد مخدر را در فضای فرد نگاه می نماییم با دامنه وسیعی از پیامدها و صدمه ها آنرا می بینیم و در حوزه جمعی می نگریم، هم نتایج آن آن قدر وسیع است که نمونه آن، تأثیر بر اقتصاد خرد و کلان و معیشت خانوار، بیکاری و عوارض اقتصادی و کاهش بهره وری است.
صالحی اظهار داشت: در حوزه اجتماعی، صدمه اعتیاد قابل توجه تر و ملموس تر است. اعتیاد در سرقت خرد، ۴۰ درصد تأثیر دارد ضمن این که در ایجاد ناامنی اجتماعی و کاهش نرخ بهره وری، بیکاری و پولشویی نقش برجسته ای دارد. همینطور تأثیر اعتیاد در حوزه خشونت های خانوادگی و همسرآزاری ۶۵ درصد، کودک آزاری ۳۰ درصد، قتل های عمد ۲۵ درصد، نزاع و خشونت ۲۳ درصد و طلاق ۵۰ درصد است.
او تصریح کرد: باید کوشش کرد که مقابله با مواد مخدر به مسئولیت فردی و ملی تبدیل گردد و این امر وقتی میسر است که این دامنه در باور تک تک افراد و در باور، معرفت و احساس آنان نهادینه شود و هر فردی مانند درد کرونا، درد اعتیاد را حس کند که نجات حتی یک فرد در جامعه هم مهم می باشد.
وزیر ارشاد بیان نمود: در حوزه فرهنگی و پیشگیری تلاش شد که این باور ملی ایجاد شود که اعتیاد کم خطرتر از کرونا نیست و رویکرد پیشگیری بیشتر از گذشته مورد اهتمام قرار گیرد؛ در حوزه پیشگیری باید اطلاعات صحیح را جایگزین اطلاعات غلط نماییم و تمامی گزاره های غلط را بزداییم.
صالحی در انتها اظهار داشت: جشنواره یاریگران زندگی با نگاه پیشگیری معرفتی برگزار شد اما جا دارد نکات بیشتری مورد توجه قرار گیرد؛ بعنوان نمونه در فضای کارهای سینمایی و مستند باید مطالعات و صدمه شناسی ها از عامه گرایی به نگاه عمقی تبدیل گردد. همینطور نگاه تحلیل گرایی در این عرصه کمرنگ است و باید بتوانیم تیپ های مختلف اعتیاد را به معرض نمایش بگذاریم.
جشنواره یاریگران زندگی به همت ستاد مبارزه با مواد مخدر و با هدف آشناسازی هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند با گفتمان یاریگران زندگی و تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به صورت مجازی از سال قبل شروع شد که از مجموع ۱۰هزار اثر ارسالی ۵۰۰ اثر در بخش های مختلف داوری شدند و در نهایت به ۳۱ اثر جوایزی اهدا شد.1400/01/18
11:40:29
0.0 / 5
436
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان