استقرار سامانه بیومتریك برای شناسایی معتادان متجاهر

استقرار سامانه بیومتریك برای شناسایی معتادان متجاهر

به گزارش خاتون یار معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور عملکرد این معاونت در سال ۹۹ را شرح داد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، رضوان مدنی در مورد عملکرد معاونت پیشگیری بهزیستی کشور در سال ۱۳۹۹ بیان نمود: مرکز توسعه پیشگیری با چهار دفتر تخصصی فعالیتهای خویش را در محورهای مشاوره امور روانشناختی، جلوگیری از صدمه های اجتماعی، پیشگیری و درمان اعتیاد و جلوگیری از معلولیت ها، به گروه های هدف خود عرضه می دهد که اهم آنها در سال ۹۹ عبارت اند از در دفتر مشاوره و امور روانشناختی عرضه خدمات مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ با هدف ارتقاء سطح سلامت و بهداشت روان آحاد جامعه، کاهش صدمه های فردی، خانوادگی و اجتماعی صورت گرفت و کارشناسان این خط که ۴۶۰ مشاور با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های مشاوره و روانشناختی بودند به بیشتر از دو میلیون تماس تلفنی پاسخ دادند.
وی افزود: از اقدامات مهم دیگر دفتر مشاوره، توسعه سامانه «تصمیم» از ۲۴ استان به کل کشور با افزایش ۷ مرکز استان جدید و همینطور از مرکز استان به شهرستان های بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت بود که الان در ۳۲۷ شهرستان این سامانه فعال است.
به قول رضوان مدنی، کل پرونده های پذیرش شده در سال ۹۹، ۱۱۷ هزار و ۹۲۹ مورد با میزان سازش حدود ۱۴ درصد است.
بنابر اظهارات معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، میزان توسعه مراکز ارزیابی روانی_اجتماعی و مراکز مشاوره جهت کاهش میزان پشت نوبتی، افزایش اعتماد بخش های غیردولتی، گسترش خدمات رسانی به زوجین و تسهیل دسترسی از راه ۲۴ هزار و ۳۰۹ مرکز که نسبت به سالهای قبل، ۳۰۰ درصد افزایش داشته است و برگزاری ۱۶۲ دوره آموزشی استانی و کشوری و پوشش ۱۰۰ درصدی سامانه تصمیم در کل کشور هم از اقدامات مثبت دفتر مشاوره و امور روانشناختی بوده است.
مدنی با اشاره به اینکه از دفاتر دیگری که در مرکز توسعه پیشگیری اقدامات خوبی انجام دادند، دفتر جلوگیری از صدمه های اجتماعی است، اظهار داشت: فعالیت رصد صدمه های اجتماعی و تعیین کننده های آن از سال ۹۰ در دستور کار این دفتر قرار گرفت. در سال ۹۹ دومین پیمایش رصد آسیبهای اجتماعی و عوامل تعیین کننده آن با حجم نمونه ۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر انجام داد و اطلس صدمه های اجتماعی کشور را در سال ۹۹ تدوین کرد. همینطور این دفتر امسال مبادرت به تهیه گزارش های راهبردی و بسته های سیاستی رصد آسیبهای اجتماعی، تحلیل داده های سامانه صدای مشاور ۱۴۸۰، راه اندازی دبیرخانه عالی استانی رصد صدمه های اجتماعی و انجام نخستین برآورد ملی جمعیت های پنهان با حجم نمونه ۶۵ هزار و ۸۰۰ نفر را به اجرا درآورد.
مدنی ضمن اشاره به دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد اظهار داشت که از فعالیتهای آن، خط ملی اعتیاد با شماره ۰۹۶۲۸ بود که پارسال پاسخگوی تلفن های مردمی بود که کارشناسان این مرکز حدود ۴۸۳ هزار تماس را در چارچوب مشاوره کوتاه و ارجاع به مراکز درمانی اعتیاد پاسخگو بودند.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیتهای دفتر اعتیاد سامانه تشخیص هویت برمبنای عنبیه معتادان متجاهر بود. به منظور رفع مشکل تعیین هویت معتادان متجاهر برای برنامه ریزی عرضه خدمات، سامانه بیومتریک بوجود آمد و در استان ها استقرار یافت. الان به جز دو استان ایلام و سمنان، سایر استان ها در چارچوب ۴۲ واحد غربالگری مجهز به سامانه تشخیص هویت، توسط خصوصیت های عنبیه هستند.
بنابر گفته معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، تابحال ۲۸ هزار معتاد متجاهر در این سامانه دارای کد یکتای منحصر به فرد شدند که این افراد به سادگی در نوبت های بعدی و در هر زمان و مکان قابل شناسایی هستند.
وی ادامه داد: با توسعه سامانه در سال ۱۴۰۰ توسط سازمان بهزیستی کلیه فرآیندهای شناسایی، درمان و اقدامات بعد از درمان بیماران به صورت الکترونیکی قابل رصد خواهد بود.
مدنی با اشاره به اینکه از دیگر اقدامات دفتر اعتیاد، مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادان بود که در پاسخ به موفقیت ناکافی بسترهای درمانی موجود در جلوگیری از عود اعتیاد و محدودیت در فرایند بازگشت به جامعه طراحی شد، اضافه کرد: این مراکز به صورت چهار ماه اقامتی و هشت ماه رجوع سرپایی در چارچوب ۵۲ جلسه آموزشی و درمانی، برای پوشش مشکلات روانشناختی و اجتماعی بوده و برپایه منابع علمی طراحی شده است. این مراکز به صورت همزمان علاوه بر عرضه مداخلات سم زدایی و پرهیز مدار با استفاده از سایر رویکردهای درمان اعتیاد به رفع چالشهای خانوادگی و اجتماعی بیمار، مداومت بر مراقبت بیمار، مداخلات روانی و اجتماعی و توانمندسازی شغلی و پشتیبانی از خانواده وی پرداخته است و تمامی این خدمات در چارچوب طرح درمان به صورت تک دوزی برای هر فرد، طبق برنامه مدیریت مورد حین درمان و بعد از ترخیص عرضه می شود.
وی تصریح کرد: در سال ۹۹ راه اندازی ۳۰ مرکز در ۲۸ استان کشور، با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال، با مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی انجام شد که پذیرش بیشتر از ۱۳۰۰ بیمار در مرحله اول صورت گرفت.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: در بخش کاهش صدمه اعتیاد هم بیشتر از ۷۵۰ هزار نفر در ۴۳۰ مرکز کاهش صدمه زیر پوشش قرار گرفتند و از خدمات بهداشتی و حمایتی بهره مند شدند.
به قول مدنی، همینطور در حدود ۳ میلیون ماسک، ۳۰۰ تن محلول ضدعفونی و شوینده، ۵۰۰ هزار جفت دستکش در مراکز کاهش آسیب، اقامتی و پاتوق های معتادان برای ایام نوروز توزیع شد.
وی ادامه داد: همینطور نزدیک به ۳۲ هزار نفر در مراکز ماده ۱۶ و ۱۱۰۰ نفر در مراکز توانمندسازی زیر پوشش درمان و توانمندسازی قرار گرفتند.
مدنی خاطرنشان کرد: سایر مدلهای درمانی مانند اجتماع درمان مدار در چارچوب ۲۷ مرکز در استان ها، مراکز بهبود و بازتوانی افراد مبتلا به اختلال مصرف هم در چارچوب ۱۰۹۷ مرکز خدمات خویش را به گروه های هدف عرضه کردند.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به دفتر جلوگیری از معلولیت ها اشاره نمود و اظهار داشت: در دفتر جلوگیری از معلولیتها طرحهای غربالگری بینایی کودکان، شنوایی نوزدان و کودکان و مشاوره ژنتیک انجام می شود که طبق برنامه ریزی پروتکلهای اجرایی شامل متناسب سازی زمان و روند اجرا و رعایت نکات بهداشتی متناسب با هر برنامه تدوین و جهت اجرا به استان ها ابلاغ گردید تا قابلیت اجرای برنامه ها در شرایط موجود افزایش یافته و برنامه ها از نظر کمیت و کیفیت کمترین صدمه را ببینند.
وی ادامه داد: در سال ۹۹ بیشتر از ۸۰۰ هزار کودک با شرایط کووید_۱۹ با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی زیر پوشش برنامه غربالگری شنوایی قرار گرفتند که بالغ بر ۲۵۰۰ نفر دارای اختلال شنوایی شناسایی شد و در برنامه غربالگری جلوگیری از تنبلی چشم، ۲ میلیون و ۱۱ هزار و ۷۸۰ نفر با وجود شرایط خاص اپیدمی کووید_۱۹ در سال ۹۹ با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی زیر پوشش این برنامه قرار گرفتند و بالغ بر ۸ هزار و ۷۳۰ کودک دارای آمبیلیوپی امسال شناسایی شدند.
منبع:

1400/01/17
12:18:55
0.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان