انتقاد از یك حكم وزیر بهداشت

بررسی آثار اجتماعی كرونا در حوزه سیاست گذاران اجتماعی است نه وزارت بهداشت

بررسی آثار اجتماعی كرونا در حوزه سیاست گذاران اجتماعی است نه وزارت بهداشت

خاتون یار: رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با انتقاد از انتصاب رئیس رصدخانه اجتماعی کووید -19 از طرف وزیر بهداشت، اظهار داشت: بررسی آثار کرونا بر خودکشی، کار کودک، طلاق، حاشیه نشینی، مهاجرت، اعتیاد، خشونت خانگی در کنار تاثیرات روانی آن، باید در عالی ترین سطح در دستورکار سیاست گذاران اجتماعی باشد چنانکه در تمام کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه دنیاست.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، روزبه کردونی در یادداشتی در صفحه اجتماعی خود نوشت: « در یک مداخله خطا، تصمیم نادرست و انتصاب غیر قابل فهم، وزیر بهداشت رئیس رصد خانه اجتماعی کووید 19 را منصوب کرده است. سوال مهم این است که آیا وزیر بهداشت مسئول بررسی ابعاد اجتماعی کرونا و سیاستگذاری برای مقابله با اثرات گسترده اجتماعی کووید 19 می باشد ؟
مگر آثار اقتصادی کرونا و تاثیرات آن بر حوزه اشتغال و یا آثار امنیتی کرونا را هم وزیر بهداشت رصد و برای مقابله با آن سیاست گذاری و مداخله می نماید که به صورت نابجا به حوزه تاثیرات اجتماعی ورود پیدا کرده است ؟»
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، افزود: « واقعیت این است که کرونا سه شوک بزرگ همراه با آثار گسترده برای جوامع بدنبال داشته است. شوک برون زای مستقیم که ناظر به تاثیرات در حوزه سلامت عمومی است، شوک برون زای غیر مستقیم که ناظر به تاثیرات گسترده اجتماعی و اقتصادیست و شوک درون زای غیر مستقیم که ناشی از تدوین سیاست هایی است که بر دو شوک فوق الذکر اثر دارند. بر این اساس واکاوی تاثیرات گسترده اجتماعی ناشی از کرونا و سیاست گذاری برای مواجه با آن یک ضرورت غیرقابل کتمان است که باید در عالی ترین سطح حاکمیتی مورد توجه باشد.»
کردونی اضافه کرد: «مطالعات گوناگون بین المللی حکایت از آثار گسترده کرونا بر فقر و نابرابری دارد. گفته می شود بیش از 500 میلیون فقیر ناشی از کرونا به فقرا اضافه خواهد شد. نظرسنجی موسسه اکسفام از 300 اقتصاد دان برجسته دنیا نشان میدهد که 87 درصد آنها باور دارند کرونا نابرابری را بیشتر می کند و این متخصصین و سیاستگذاران اجتماعی هستند که در این عرصه می توانند راهکارهای سیاستی ارائه دهند.
با این وصف شایسته آنست که مسئولیت اینکار به یک شخصیت علمی شناخته شده، کارازموده و صاحب تجربه در حوزه های اجتماعی ( برای نمونه رئیس یکی از دانشگاه های مهم کشور) انهم با حکم مستقیم رئیس جمهور سپرده شود.»
به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت روز گذشته در حکمی حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را بعنوان رئیس رصدخانه اجتماعی کووید -19 منصوب نمود.1400/01/06
13:13:26
0.0 / 5
806
تگهای خبر: سلامت , علمی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان