مروری بر عملكرد بنیاد بركت در سال ۹۹

از انعقاد قرارداد راه اندازی ۲۰۰۰ مدرسه تا مشاركت در ساخت ۴۰۰۰۰ واحد مسكونی برای محرومان

از انعقاد قرارداد راه اندازی ۲۰۰۰ مدرسه تا مشاركت در ساخت ۴۰۰۰۰ واحد مسكونی برای محرومان

خاتون یار: «بنیاد برکتِ ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) »، همچون نهادهای پرتلاشی است که در پیشانی کارهای خود، به خودکفایی مردمِ مناطق محروم و هم وطنانی که مجالی برای بروز استعدادهای خود نداشته اند، می پردازد.


به گزارش خاتون یار به نقل از ایسنا، بنای تأسیس بنیاد برکت، دستور مقام معظم رهبری «مدظله العالی» خطاب به رئیس ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) بوده است که فرمودند: «در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است. مثلاً مشکلات هزار روستا را کاملاً حل کنید. چه قدر خوب است هزار نقطه آباد شود یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود، این دستگاه را برای این کار آماده کنید.» در جهت همین رهنمود، بنیاد برکت در ۲۰ آذر ماه سال ۱۳۸۶ تأسیس شد تا بعنوان مجموعه ای برای توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی، در مناطق محروم و کم تر توسعه یافته فعالیت کند.
فعالیت های بنیاد برکت
فلسفه وجودی بنیاد برکت، کمک و هم یاری برای بهبود و ارتقای توانمندی اقتصادی و کارآفرینی افراد، گروه ها و واحدهای کسب و کار مستعد فعالیت و فاقد دانش و مهارت لازم در مناطق محروم و کم تر توسعه یافته ی کشور، در جهت تحقق اهداف سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران و رهنمودهای مقام معظم رهبری «مدظله العالی» است.
بنیاد برکتِ ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)، با مشارکت غیرتصدی گرایانه و غیرماندگار در راه اندازی و توسعه ی طرح های اقتصادی در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و...، اجرای طرح های اشتغال زایی اجتماع محور، انجام طرح های عمرانی و زیربنایی، مدرسه سازی و ارائه ی خدمات سلامت، عام المنفعه و بیمه ای به دنبال تأثیر کلی بر توسعه ی اقتصادی و اجتماعی مناطق محروم کشور، افزایش فرصت های شغلی، توسعه ی کارآفرینی، محرومیت زدایی، فقرزدایی و پیشگیری از مهاجرت نیروهای محلی به شهرهای بزرگ است.
ویژگی فعالیتهای بنیاد برکت
بنیاد برکتِ ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) که نهادی است جهادی، دانش پایه و الگوساز، با اتخاذ رویکردها و خاصیت های زیر در نظر دارد با خلق نظام ها و روش های نوآورانه، مبتنی بر اراده و توان مردم و جلب مشارکت فعال تمامی ذی نفعان، به تسهیل مسیر پیشرفت مناطق محروم، فقرزدایی و افزایش سطح رفاه اجتماعی، از طریق: توان افزایی انسانی- اجتماعی- اقتصادی، ایجاد و توسعه ی فرصت های شغلی و کمک به اجرای طرح های زیربنایی، متناسب با ظرفیت ها و نیازهای منطقه ای بپردازد.
مردم پایه بودن فعالیت ها، تحرک آفرینی در ظرفیت های مردمی و منابع دستگاههای اجرائی، اهرمی کردن منابع، ارائه الگوهای توان افزایی و اشتغال زایی در جهت دست یابی به الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، اجرای طرح های جامع پیشرفت منطقه ای، حرکت در راه رونق و جهش تولید، صادرات محور بودن فعالیتهای اقتصادی، کمک به ایجاد امنیت پایدار در مناطق مرزی و رفع لطمه های اجتماعی در حاشیه ی شهرها، حضور مؤثر در مواقع بحرانی، عدالت محوری در اجرای طرح های عمرانی و پروژه های زیربنایی، فناور پایه بودن فعالیت ها، ساختار چابک با اهتمام به تربیت و پرورش نیروهای جهادی و جوان همچون خاصیت های فعالیتهای بنیاد برکت است.
توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی و اشتغال زایی، اولویت نخست بنیاد برکت: عملکرد بنیاد برکت طی ۱۳ سال فعالیت نشان داده است که مهم ترین دغدغه این بنیاد، رفع ریشه ای محرومیت در اقصی نقاط ایران اسلامی است و برای رسیدن به این هدف والا، توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی همیشه اولین اولویت بنیاد برکت بوده است.
سیاست راهبردی مهم بنیاد برکت در اجرای پروژه های اقتصادی در مناطق محروم کشور، همیشه پرهیز از تصدی گری، اجرا و استفاده ی کامل از توان سازمان های غیردولتی، عام المنفعه، اشخاص حقیقی و حقوقیِ کارآفرین و سپردن مسئولیت و مدیریت طرح ها به کارآفرینان بومی بوده است. در حقیقت مشارکت بنیاد برکت فقط به منظور توانمندسازی اقتصادی و تجمیع سرمایه های خُرد در مناطق محروم انجام می پذیرد.
الگوی توانمندسازی اقتصادی بنگاه محور: الگوی فعالیت در طرح های اقتصادی بنگاه محور، مشارکت حداکثر ۴۹ درصدی بنیاد برکت و حداقل ۵۱ درصدی کارآفرین بومی است. این گونه مشارکت در اجرای طرح های کوچک و متوسط، با استفاده از مدلهای مالیه خُرد انجام می شود. این یعنی کارآفرینان با داشتن طرحی در مناطق محروم می توانند شریکی قدرتمند داشته باشند که آنها را در کارآفرینی یاری کند.
از مزیت های فراوان این شیوه مشارکت بنیاد، می توان به ایجاد فرصت های شغلی محلی و در نهایت پیشگیری از مهاجرت نیروهای بومی از مناطق محروم و کم تر توسعه یافته اشاره نمود. مشارکت بنیاد برکت با این شیوه غیرتصدی گرایانه و غیرماندگار، فرصت بی مانندی در اختیار کارآفرینان و سرمایه گذاران محلی قرار می دهد و راه اندازی این گونه بنگاه های اقتصادی در قالب اصول اقتصاد و مالیه اسلامی (مشارکت های حقوقی و مدنی)، منجر به هرچه مردمی تر شدن اقتصاد می شود.الگوی حمایتی برای کسب و کار خانوادگی و احیای کارگاه های تولیدی: در این الگو، به منظور سرمایه گذاری و پشتیبانی از کسب وکارهای خانوادگی و کارگاه های تولیدی از قالب های مشارکت مدنی و عقود مبادله ای استفاده می شود. خاصیت های این الگو عبارت است از تکمیل زنجیره ها و خوشه های کسب و کار در کنار اجرای طرح های خُرد، تسهیل گری در پروسه بانکی و تامین مالی بطور بلندمدت و ارزان قیمت، به منظور سوق دهی کارآفرینان به مناطق کم تر برخوردار.
الگوی تسهیلات محور: در این الگو، با شناسایی طرح های واجد شرایط در مناطق هدف، نسبت به احیا و پشتیبانی از کسب وکارهای کوچک و متوسط در حوزه ی صنعت و معدن، با استفاده از منابع بانکی اقدام می شود. خاصیت های این الگو شامل پشتیبانی از کارآفرینان با تامین منابع مالی موردنیاز بوسیله اعطای تسهیلات ارزان قیمت، تقبل قسمتی از هزینه های مالی تسهیلات توسط بنیاد به منظور ترغیب کارآفرینان به سرمایه گذاری در مناطق محروم و حفظ، افزایش و پایداری اشتغال و تولید واحدهای تولیدی است.
الگوی توانمندسازی اقتصادی اجتماع محور: با بررسی سازمان های غیردولتی برتر جهان در حوزه توان فزایی و فقرزدایی، ارزیابی و ارتباط مؤثر با سازمان های مردم نهاد و همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی مطرح، آئین نامه ها و الگوهای جدید توانمندسازی اقتصادی اجتماع محور شامل: «آفتاب» (آیین نامه فقرزدایی و توان افزایی برکت)، «آسمان» (آیین نامه سرمایه گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی)، «مهتاب» (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت) و «سحاب» (سرمایه گذاری حمایتی اشتغال زایی برکت) در سالهای اخیر تدوین و در دستور کار بنیاد برکت، قرار گرفته اند.
در این الگو، ضمن حضور تسهیل گران و مجریان در مناطق روستایی هدف و احصای ظرفیت ها و مزیت های محلی، کارآفرینان، شناسایی و اهلیت سنجی شده و برای تامین مالی به بانک ها معرفی می گردند.


در جهت اجرای الگوی فوق با اتکا به امکانات و ظرفیت های محلی و توجه ویژه به ایجاد زنجیره های ارزش و خوشه های تولید، بیش از ۶۰ درصد منابع سرمایه گذاری توسط مردم تامین و منجر به اجرای ۱۰۰ هزار طرح اجتماع محور شده است.


اجرای طرح های زیربنایی و عمرانی: حجم و تنوع خدمات بنیاد برکت از سه نوع خدمت در بدو تأسیس، با اعتباری بالغ بر۴۸۳۳ میلیارد ریال، به ۶۰ نوع خدمت با اعتباری بیش از ۲۲۷ هزار میلیارد ریال در مناطق محروم و کم تر توسعه یافته ۳۱ استان کشور افزایش یافته است.
همگام با اجرای طرح های توانمندسازی اقتصادی، فعالیتهای عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت، نظیر ساخت مراکز آموزشی و فرهنگی، ساخت مسکن محرومین، اجرای طرح های راه سازی، پل سازی، آب رسانی، برق رسانی، ساخت مراکز ICT و مخابراتی، ساخت و تکمیل بیمارستان، مراکز و خانه های بهداشت، پاسگاه و حوزه ی انتظامی، اجرای پروژه های آب خیزداری و زیرساخت باغبانی بعنوان مکمل طرح های اقتصادی برای پیشرفت و آبادانی مناطق محروم به انجام می رسد.
اجرای طرح های جامع پیشرفت منطقه ای: با تدوین و انتشار اطلس جامع مناطق محروم کشور توسط بنیاد برکت و با کسب تجربه از اجرای موفق طرح جامع پیشرفت و احیای منطقه ی اندیکا، لالی و بخش عشایری مسجدسلیمان در استان خوزستان، اجرای طرح های جامع پیشرفت منطقه ای در ۲۵ نقطه ی هدف برای پوشش بیش از ۳ هزار روستا (در مدت ۳ سال) و با هدف اشتغال زایی، عمران و آبادانی با مشارکت استانداری ها و دستگاههای ذی ربط ملی و استانی در دستور کار قرار گرفته است.
مناطق ۲۵ گانه هدف گذاری شده شامل تکاب، دره شهر، نهبندان، درگز، راز و جرگلان، هویزه، حمیدیه، کارون، باوی، سردشت (احمدفداله)، شعیبیه، دلگان، سرباز، هیرمند، بیجار، راور، باشت، کهگیلویه (با اولویت بخش های دیشموک و چاروسا)، بویراحمد (با اولویت بخش لوداب)، گمیشان، دلفان، کوهدشت، جزیره ی هرمز، بشاگرد و بهاباد است.


ساخت مدارس برکت در مناطق محروم کشور: بنیاد برکتِ ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) برای تامین فضای مناسب و استاندارد برای دانش آموزان مناطق محروم و روستاها، با وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در تعامل مستمر بوده و در این حوزه تا حالا قرارداد ساخت ۲۰۰۰ مدرسه را منعقد کرده است.


ساخت مراکز فرهنگی و مذهبی: بنیاد برکت تا حالا قرارداد ساخت ۱۷۵۰ مرکز فرهنگی و مذهبی شامل مسجد، حسینیه، خانه عالم، حوزه ی علمیه، مصلی و دارالقرآن را با اعتبار ۱۵۵۰ میلیارد ریال در مناطق محروم کشور منعقد کرده که ۱۴۰۰ واحد آنها به بهره برداری رسیده و یا آماده افتتاح است.


ساخت مســکن محـــرومان: بنیاد برکت با مشارکت در ساخت بیش از ۴۰ هزار واحد مسکن محرومین و اولویت دادن به لطمه دیدگان اجتماعی، خانواده های دارای حداقل ۲ عضو معلول، سیل زدگان، زلزله زدگان و مناطق لطمه دیده از جنگ تحمیلی، با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته ی امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری کرده است. مجموع اعتبار بنیاد برکت در تفاهمنامه های منعقد شده بیش از ۱۴۵۰ میلیارد ریال بوده و تا حالا بیش از ۲۴ هزار واحد مسکونی به بهره برداری رسیده و تحویل صاحبان آنها شده است.
اجرای سایر پروژه های عمرانی: این بنیاد در جهت ارائه خدمات گسترده به محرومان و انجام مسئولیت های اجتماعی، با مشارکت دستگاههای اجرائی و خیرین، تا حالا ۳۶۵۰ پروژه عمرانی با اعتباری بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال در مناطق محروم ۳۱ استان کشور اجرا کرده است که اموری مانند برق رسانی، آب رسانی، پل سازی، جاده سازی، راه اندازی مراکز ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی، پاسگاه نیروی انتظامی، جایگاه نفت و گاز، آب خیزداری و... را شامل می شود.


در این حوزه و برای نمونه درباب تامین آب مناطق محروم، می توان به انعقاد تفاهمنامه همکاری با سازمان آب و فاضلاب کشور اشاره نمود، که تا حالا نسبت به انعقاد قرارداد ۸۳۸ پروژه آب رسانی روستایی اقدام شده و از این تعداد ۵۶۵ پروژه به بهره برداری رسیده است.
سرمایه گذاری برای ساخت و تکمیل بیمارستان مراکز جـامع سـلامت و خانه های بهداشـت: بیمارستان یکی از نیازهای ضروری و اصلی مناطق محروم به حساب می آید. بر همین اساس، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) به منظور ارتقای بهداشت و درمان و بر طبق اعلام نیاز و مشارکت وزارت بهداشت، کار تکمیل و ساخت ۱۴ بیمارستان و مرکز درمان سرطان و نیز انعقاد قرارداد ساخت ۲۳۰ مرکز و خانه بهداشت را بوسیله بنیاد برکت در دست اقدام دارد.
بنیاد برکت تا حالا با تکمیل هشت بیمارستان در شهرهای گرمسار، مینودشت، میانه، فردوس، درگز، بهار، بانه و قرچک و تکمیل و تحویل ۱۷۰ مرکز و خانه بهداشت در مناطق محروم سراسر کشور گام بلندی برای زیر پوشش قرار دادن خدمات درمانیِ نقاط روستایی کشور برداشته است.


کارگزاری بیمه برکت: بنیاد برکتِ ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)، توجه ویژه ای به ارائه خدمات بیمه ای به روستاییان و ساکنان مناطق محروم دارد.
قسمتی از این خدمات، طرح برکت مهدوی (بیمه درمان تکمیلی ایتام زیر پوشش بهزیستی)، طرح برکت خانواده (درمان زوج های نابارور روستایی و مناطق کم برخوردار) و طرح بیمه حوادث منازل مسکونی روستایی کشور (انعقاد تفاهمنامه های همکاری با استانداری های ۱۵ استان کشور برای پوشش بیمه ی آتش سوزی و حوادث طبیعی حدود ۵۰ درصد منازل روستایی کشور) است.منبع:

1400/01/02
13:47:29
0.0 / 5
864
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان