همزمان با روز شادی مطرح شد

چگونه می توانیم شادی پایدار را تجربه كنیم؟

چگونه می توانیم شادی پایدار را تجربه كنیم؟

خاتون یار: یک روانشناس همزمان با روز شادی با اعلان اینکه شادی یک احساس درونی پایدار می باشد، اظهار داشت: شاید کوشش های پی درپی و موفقیت های ناشی از آن سبب خوشی لحظه ای شود ولی لزوما به مفهوم شادی پایدار نیست چونکه ذهنیت فرد به نتیجه طلبی متمرکز شده و عملا از کلیت لحظات که ناشی از تمامی لحظات، تلاش و تفکر و در نهایت رسیدن به هدف و نتیجه است لذت نمی برد و بدین جهت شاد نیست.


سامان آسیابانی در کفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: شادی یک حالت روانی است که در آن فرد احساس لذت و سرخوشی می کند به عبارتی شادی هیجان مثبت بدون احساس درد و گناه است که آرامش خاطر و رضایت باطنی را دارا است که به رضایت از زندگی تعبیر می شود. شادی یک احساس درونی است که با علائم رضایت از زندگی و خوش خلقی در خارج از درون فرد نمود پیدا می کند.
وی ادامه داد: شادی زمانی حاصل می شود که فرد در کلیت عمر خویش از گذشته خود کسب تجربه و از لحظه حال خویش لذت ببرد و به آینده خود خوشبین و امیدوار باشد و اهتمام کند با انجام دادن امورات زندگی خود احساس لذت کند، ولو اینکه اساسا یک فرد شاغل از وجود عدالت، نظم، اعتماد و نوع دوستی در محیط شغل خود می تواند لذت ببرد و از شاغل بودن در آن مکان می تواند احساس شادی پایدار کسب کند.

بگفته آسیابانی، افراد شاد ذهن خودرا به شکل افراطی درگیر مشکلات نمی کنند، به مسائل پیش رو با نگاهی چاره مدار نگاه می کنند، کمالگرا نیستند و به داشته های خود راضی اما برای شرایط بهتر همیشه تلاش دارند، به سلامت جسمی خود توسط ورزش و انجام کارهای پیشگیرانه می پردازند و به آراستگی و منظم بودن وضعیت ظاهری خود اهمیت داده و لذت می برند، همین طور به حقوق دیگران احترام گذاشته و از احترام گذاشتن دیگران به حقوق خود احساس لذت و رضایت دارند. از طرف دیگر به زندگی خود متعهد و اهتمام در مطلوب کردن هر چه بیشتر شرایط فردی، شغلی، اقتصادی و عاطفی خود و نزدیکانشان دارند.
این روانشناس درباره چگونگی تدام بخشیدن به احساس شادی اظهار داشت: دوستان و اطرافیان فرد با القای امید و حمایت روانی از اهداف و ایده های فرد و همین طور تحسین شرایط زندگی فرد می توانند به تداوم احساس شادی فرد یاری بخشند. همین طور ارتباط با افراد مثبت اندیش و امیدوار فرد را از تفکرات منفی و آزار دهنده دور و منجر به قوت قلب فرد در مقابل اهداف و آرمان ها می شود.
وی معتقد می باشد که برخی از دوستان و اطرافیان با القای تفکرات ناامیدوارانه و منفی فرد را به وسواس فکری درست و غلط های زندگی کشانده و شادی و سرزندگی فرد را به یاس و نا امیدی می کشانند، بنا بر این هم نشینی با افراد مثبت فکر و امیدوار و شاد برای داشتن یک تفکر مثبت و خوش اندیش واجب است.
وی افزود: احساس شادی در فرد سبب هدفمندی و تاب آوری و امیدواری در برخورد با مشکلات دشوار است و فرد را از انبوه پرتگاه های ذهنی ناامیدوارانه مسیر زندگی مصون می کند و با تقویت ایمان سبب تلاش و رغبت بیشتر فرد برای پیکار با مسائل اندوهگین می شود، بطوریکه فرد شاد در تلاطم های زندگی پیش رو با تجربه و درایت بیش از پیش به حل امورات زندگی خود پرداخته و به تقویت ایمان و عزت نفس خود بیش از پیش کمک می نماید.
آسیابانی در آخر به بیان سفارش هایی در این راستا پرداخت و اظهار داشت: برای شاد بودن باید در هنگام بروز مسائل با تاکید بر اینکه این مسئله نیز یک مانعی است بر سر زندگی که در نهایت با یک ذهنیت مثبت می توان راهکاری خردمندانه برای حل آن اندیشید، نسبت به کاوش ریز بینانه جوانب و راهکارهای پیش رو بیندیشیم و با اطلاع بر طبیعی و تکراری بودن روند حل مشکلات در تاریخچه زندگیمان از بروز هر گونه ناراحتی و عصبانیت جلوگیری نماییم و بجای ایجاد وسواس در تفکر و پروراندن احساس ناامیدی، هر چه سریع تر در جهت حل مشکل گامی برداریم و با تاکید بر یاری خداوند، برای افزایش مهارت ها و توانایی های خویش نسبت به حل مشکل و جلوگیری از بروز عصبانیت و از بین رفتن احساس شادی تلاش نماییم.
منبع:

1399/12/30
14:56:04
0.0 / 5
950
تگهای خبر: زندگی , سلامت , قلب , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان خاتون یار

خاتون یار

تگهای خاتون یار

khatoonyar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خاتون یار محفوظ است

خاتون یار خاتون یار

همه چیز درباره زنان